ویژه‌برنامه‌های ماه مبارک رمضان در حرم رضوی

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان و تقارن آن با تعطیلات نوروزی، آستان قدس رضوی ویژه‌برنامه‌های گسترده‌ای را برای میزبانی از زائران و مجاوران تدارک دیده است.

با توجه به همزمانی ماه مبارک رمضان با عید نوروز و تشرف میلیونی زائران به مشهدالرضا (ع) برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای میزبانی از خیل زائران نوروزی در ماه قرآن انجام شده است.

برنامه محوری حرم مطهر رضوی در ماه نزول قرآن، برپایی محافل باشکوه قرآنی است که در چند نوبت برگزار خواهد شد.

در این ایام سه محفل ترتیل‌خوانی قرآن در ساعات مختلف شبانه‌روز و در اماکن مختلف حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

اولین مراسم ترتیل‌خوانی، ویژه عموم زائران، پس از اقامه نماز صبح از ساعت ۵:۱۵ تا ۶:۳۰ در رواق امام خمینی (ره) با حضور قاریان و حافظان برجسته آستان قدس رضوی برپا خواهد شد.

دومین محفل ترتیل‌خوانی، همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۱ در رواق امام خمینی (ره) و سومین محفل نیز هر روز از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در ایوان مقصوره صحن گوهرشاد برگزار خواهد شد.

 

همچنین محفل ترتیل‌خوانی ویژه بانوان نیز همه‌روزه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ در رواق حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود.

برگزاری جلسات تفسیر قرآن توسط تولیت آستان قدس رضوی یکی دیگر از ویژه‌برنامه‌های ماه مبارک است که از پانزدهم تا سی‌ام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و زائران می‌توانند برای حضور در این جلسات در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد حضور یایند.

زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) در شب‌های ماه مبارک رمضان دعای پرفیض افتتاح را ساعت ۲۰:۱۵ با نوای گرم مداحان اهل بیت (ع) علی ملائکه، محمد عطاپور، محمد موحد، امیر عارف، مهدی سروری و جواد مشکی‌باف زمزمه خواهند کرد.

سخنرانی‌های مذهبی و بیان معارف اهل بیت (ع) از دیگر برنامه‌های این ایام است که در ۲ مسجد گوهرشاد و رواق امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

محافل سخنرانی مسجد گوهرشاد هر روز بعد از نماز ظهر و عصر در ایوان مقصوره برگزار می‌شود که در دهه اول ماه مبارک با سخنرانی حجت‌الاسلام سید محمود مدنی همراه خواهد بود و از روز دهم تا پانزدهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام کاظم راشد یزدی ادامه پیدا می‌کند.

محافل سخنرانی رواق امام (ره) نیز هر روز بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر برگزار می‌شود که در دهه اول ماه مبارک با سخنرانی آیت‌الله محسن کازرونی، عضو مجلس خبرگان رهبری و مداحی رضا قانع برگزار می‌شود.

در دهه دوم نیز حجت‌الاسلام محمد سیدآبادی و علی خوش‌چهره، سخنران و ذاکر این مراسم خواهند بود و در دهه سوم نیز زائران پای سخنران و مداحی حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه و سیدجعفر ماهرخسار خواهند نشست.

به گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی حجج اسلام مکارم، امان‌الله، طباطبایی و اسلامی‌فر نیز سخرانان محافل ماه مبارک رمضان در رواق دارالحجه خواهند بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار