اسماعیلی:

آثار استاد سمیعی پشتیبان پاسداشت زبان فارسی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حضور و فعالیت استاد سمیعی در عرصه زبان و ادبیات فارسی بسیاری گره‌ها را می‌گشود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ ظهر امروز پنجم فروردین ماه در مراسم وداع با پیکر استاد احمد سمیعی گیلانی، نویسنده و ویراستار که در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد با اشاره به اینکه در روز‌های آغازین بهار و آغاز ماه مبارک رمضان در سوگ فقدان استاد سمیعی گیلانی نشسته ایم، به موقعیت ممتاز استاد سمیعی گیلانی در عرصه فرهنگ و ادب فارسی پرداخت و گفت: شخصیت این استاد پیشکسوت، پشتیبان و لنگرگاه حوزه هویت ایرانی و پاسداشت زبان فارسی محسوب می‌شود و بسیاری از اندیشمندان حوزه ادبیات فارسی از شاگردان ایشان به شمار می‌روند.


اسماعیلی آثار وجودی شخصیت استاد سمیعی گیلانی را عمیق و تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: حضور و فعالیت استاد سمیعی در عرصه زبان و ادبیات فارسی بسیاری گره‌ها را می‌گشود.

وی با اشاره به عمر طولانی و پربرکت استاد سمیعی گیلانی گفت: ایشان تا واپسین روز‌های زندگی پربرکت خود، برای صیانت از فرهنگ و ادب فارسی تلاش کرد و از مجاهدت‌های علمی ایشان باید به بزرگی و نیکی یاد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به اقدامات استاد سمیعی گیلانی در زمینه ویراستاری پرداخت و گفت: ویراستاری نوین که امروز در اختیار داریم، مرهون تلاش‌های ارزشمند این استاد تاثیرگذار است.

وزیر فرهنگ در پایان با بیان این که جای خالی استاد سمیعی گیلانی به سادگی پر نمی‌شود، ابراز امیدواری کرد شاگردان استاد، خلا ایشان را تا حد ممکن پر کنند.

همچنین در این مراسم همچنین غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: امروز برای فرهنگستان زبان و ادب فارسی روزی سخت و تلخ است چرا که سمیعی از استوانه‌های زبان و ادب فارسی در دوران معاصر و ارکان فرهنگستان بود.

وی با اشاره به آشنایی پنجاه و دو ساله خود با استاد سمیعی گیلانی گفت: احاطه همزمان ایشان بر ادبیات فارسی و ادبیات فرانسه در کنار تسلط بر ادبیات کهن و معاصر فارسی به سمیعی، جامعیت و اعتدال بخشیده بود که ثمره آن پیوند سنت با نوآوری در زبان فارسی بود.


گفتنی است استاد احمد سمیعی (گیلانی) ۱۱ بهمن ۱۲۹۹ در رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند و سپس وارد دانشگاه تهران شد. اواخر دهه ۱۳۴۰ به‌عنوان ویراستار در موسسه انتشارات فرانکلین آن زمان مشغول خدمت شد و به موازات آن دوره کارشناسی ارشد زبان‌شناسی را در دانشگاه تهران گذراند.

استاد سمیعی در کنار حرفه ویراستاری، مولف چندین کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تالیف و نگارنده مقاله‌های ارزشمندی در این حوزه بود. این استاد فقید ادبیات، در کارنامه حرفه‌ای خود مترجم آثار ادبی بسیاری از بزرگان داستان جهان را نیز داراست.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۲ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
این افراد و در قالب یک یادبود یا وداع تمومش نکنین
باید فرزندان ایرانی از همان دوره دانش اموزی بشناسن بچه ها در اردوی فرهنگی و علمی با این افراد اشنا کنین

همش پشت میز نشینی و فرهنگ سازی نکنین در مدارس
ایران ب نسل کوشا نیاز داره در همه مشاغل

مثلا یک فرد رفتگر نمونه شهرداری یا کارگر نمونه ک نبوغی داشته در کارش و ب مدارس ببرین با دانش اموزان صحبت کنه

چرا خیال میکنین ایران فقط ب پزشک نیاز داره فقط ب کارمند دولتی نیاز داره ک روز ب روز ادارات و سازمانها و پر کنن بدون هیچ بهره وری و وقت و انرژی مردم بگیرن با مقاومت برابر ابتکاراتی مانند دولت هوشمند یا شفاف سازی مالی ؟؟

ما نسل دهه پنجاه و شصت سوختیم و ب هوا رفتیم ب فکر نسل جدید باشین
همش ب منابع نفتی وصل شون نکنین ک در نهایت جیره خوار شن و بچه های شما مدیر شرکت های خصوصی نفت شن

تا کی باید تاوان کمک کاری های فرهنگی شما مقامات و بدیم؟؟؟
آخرین اخبار