همگرایی دمشق و ریاض، استقبال دوستان و نگرانی دشمنان

همگرایی دمشق و ریاض با استقبال کشور‌های دوست و نگرانی دشمنان به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی مواجه شده است.

کارشناسان در دمشق معتقدند چرخش نگاه ریاض به سوی دمشق موجب ایجاد فضای جدید سیاسی خواهد شد که بر مبنای آن امید‌ها برای برقراری صلح و امنیت در منطقه افزایش خواهد یافت.

رسانه‌های سعودی اعلام کردند ریاض پس از وقفه ۱۲ ساله به زودی کنسولگری خود را در دمشق بازگشایی خواهد کرد. منابعی در دمشق هم از احتمال سفر فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی به سوریه پس از تعطیلات عید فطر خبردادند.

منابع رسانه‌ای روز پنجشنبه نیز اعلام کردند که ریاض و دمشق پس از افتتاح کنسولگری عربستان در دمشق، در مورد بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور نیز به توافق رسیده اند.

کارشناسان در سوریه بر این باورند که همگرایی ریاض و دمشق موجب خواهد شد روند از سرگیری روابط میان سوریه و کشور‌های عربی سرعت بیشتری به خود بگیرد تا در نتیجه انزوای سیاسی سوریه در منطقه عربی به پایان برسد. آنان معتقدند، این روند همچنین می‌تواند به پایان تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب منجر شود.

تاکنون کشور‌های امارات، عمان، الجزایر، تونس، عراق، بحرین، مصر و اردن روابط خود را با سوریه از سرگرفته اند و با پیوستن عربستان سعودی، این روند تقویت خواهد شد.

حالا اگرچه تغییر نگاه عربستان سعودی نسبت به دیگر کشور‌های عربی با تاخیر صورت گرفته، اما ریاض اخیرا نرمش فزاینده‌ای نسبت به دمشق از خود نشان داد.

توافق دمشق و ریاض پس از توافق اخیر ایران و عربستان برای از سرگیری روابط و بیانیه سه جانبه امضا شده بین دو طرف تحت حمایت چین صورت گرفته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار