رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

نرخ ابتلا به سل در خراسان رضوی از میانگین کشوری بیشتر است

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نرخ ابتلا به سل در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی ۳.۲ دهم از میانگین کشوری بیشتر است.

دکتر زهرا نهبندانی رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نرخ ابتلا به سل در کشور ۷.۳ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پرشکی مشهد ۱۰.۵ نفر است.

وی افزود: علت بیشتر بودن نرخ بروز سل در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از متوسط کشوری، حضور جمعیت شناور اتباع به ویژه اتباع افغانستانی است، ولی این نرخ ابتلا از برخی دانشگاه‌ها مثل سیستان و بلوچستان، زابل و گلستان کمتر است.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: سال گذشته ۶۶۶ بیمار مبتلا به سل در مناطق زیر پوشش این دانشگاه شناسایی شدند که از این تعداد، ۳۸۳ نفر مبتلا به سل ریوی اسمیر مثبت هستند که ۳۰۹ بیمار در شهر مشهد و ۷۴ بیمار در سایر شهرستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی شده اند.

نهبندانی بیان کرد: از بیماران مبتلا به سل شناسایی شده، ۵۳۷ بیمار از شهر مشهد و ۱۲۹ بیمار در شهرستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.

وی تصریح کرد: شاخص بروز ابتلا به سل در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در مناطق زیر پوشش این دانشگاه ۱.۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است چرا که با توجه به این که برخی از علائم بیماری سل مشابه بیماری کروناست، در سالیان گذشته بیشتر توجه بر روی ویروس کرونا بود که با توجه به برگشت وضعیت به قبل از شیوع این ویروس و اجرای غربالگر‌های فعال در اتباع خارجی شاهد افرایش شناسایی هستیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار