نیکزاد:

سد عنبران نمین امسال آبگیری می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عملیات احداث سد عنبران شهرستان نمین به مراحل پایانی رسیده و امسال به بهره برداری می‌رسد.

علی نیکزاد گفت: با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده، عملیات احداث ساختمان این سد به پایان رسیده و در بازدید کارشناسان وزارت نیرو مقرر شد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده آبگیری شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در بازدید از سد عنبران افزود: عملیات احداث این سد از ۱۸ سال قبل آغاز شده و تا سال گذشته فقط از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بود و با پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های وزارت نیرو، در حال حاضر سد به مرحله بهره‌برداری نزدیک شده است.

نیکزاد حجم مخزن سد را یک میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: بهره‌برداری از سد عنبران، در تأمین آب شرب روستا‌های منطقه و آب موردنیاز اراضی کشاورزی پایین دست، نقش بسیار مؤثری خواهد داشت.

یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب در افق سال ۱۴۲۵ در حالی از سوی مسئولان و کارشناسان بخش آب برای استان اردبیل پیش بینی شده که تامین آن نیازمند تکمیل مخازن در دست اجرا و احتمالا احداث سد‌های جدید و جلوگیری از خروج آب از استان مرزی اردبیل است و تکمیل شبکه اصلی و فرعی پایاب سد‌ها برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب موجود نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

شهرستان نمین در شرق اردبیل و در همسایگی استان گیلان واقع شده و عنبران یکی از ۲ بخش تابعه نمین است.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.