ورود بیش از ۴۰۰ هزار زائر در روز گذشته به مشهد

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: روز گذشته ۴۷۹ هزار و ۹۴ زائر وارد مشهد شده‌اند.

 حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی ظهر دوشنبه در هشتمین نشست خبری قرارگاه مرکزی زائرین خراسان رضوی گفت: از ۱۵ اسفند سال گذشته تا پایان ششم فروردین امسال تعداد ۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۱ نفر وارد استان شدند.

او افزود: در ۲۱ روز گذشته پنج میلیون و ۳۶ هزار و ۲۰۶ نفر - شب اقامت در مشهد ثبت شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی  ادامه داد: امسال برای نخستین بار برنامه خدمات فرهنگی زایر از مبدا تا مبدا تهیه و تنظیم شد که اتفاق مبارکی است و با توجه به الگویی که در حوزه خدمات فرهنگی طراحی شد نقطه آغاز مبادی سفر هماهنگی‌هایی شد و برنامه‌های فرهنگی از همان مبدا آغاز و در استان و ورودی مشهد به پررنگ‌ترین حالت رسید.

 گنابادی نژاد بیان کرد: در این راستا در مشهد برای هر ۲۰ واحد اقامتی یک مبلغ دینی پیش بینی شد و با هدف ارائه خدمات فرهنگی، اعزام مبلغ برای واحدهای اقامتی با مشارکت لازم دستگاه‌های متولی تأمین شد.

او تصریح کرد: در طرح تحقیقاتی که توسط آستان قدس رضوی انجام شد مشخص گشت که زائر از ۲۴ ساعت حضورش در مشهد ۲ ساعت در حرم مطهر حضور دارد که با احتساب استراحت و سایر امور حداقل ۱۰ ساعت حضور روزانه اش را در سایر مکان‌ها از جمله مکان‌های تجاری و تفریحی می‌گذراند بنا بر این ارائه خدمات فرهنگی در اولویت ارائه در این مکان‌ها قرار گرفت.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد زائران ورودی به استان و مشهد با وسیله نقلیه شخصی به استان و مشهد سفر می‌کنند بنا بر این اجرای برنامه‌های فرهنگی در جاده‌ها می‌تواند اثرگذاری داشته باشند.

خدمت گذاری بیش از ۴ هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه به زائران

حجت الاسلام محمد احمد زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: بیش از چهار هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه عهده دار خدمت گذاری هستند.

او افزود: ۱۲۳ بقعه متبرکه استان در طرح‌های مختلف افتخار خدمت رسانی به زائران رضوی را دارند.

دیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ادامه داد: همزمانی نوروز و ماه مبارک رمضان موجب شد تا طرح‌های ویژه رمضان در خدمتگزاری به زائران لحاظ شود و ۱۴۰ روحانی مرد و زن به زائران خدمت دهند.

اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا بسیار مؤثر است

محمد حسین زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست مهمترین اتفاق در ایام نوروز امسال را دغدغه مندی مسئولان نسبت به ضرورت طراحی برنامه‌های فرهنگی جامع و کامل دانست.

او افزود: کیفی‌تر کردن سفر زیارتی به مشهد منوط به توجه ویژه به برنامه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا را بسیار مؤثر توصیف کرد و ادامه داد: در این رابطه اقدامات خوبی در حوزه ریلی، هوایی و جاده‌ای محقق شد و همراهی خوبی را شاهد بودیم که ثمره آن را در دوره‌های بعدی زیارت مشاهده خواهیم کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.