ورود بیش از ۴۰۰ هزار زائر در روز گذشته به مشهد

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: روز گذشته ۴۷۹ هزار و ۹۴ زائر وارد مشهد شده‌اند.

 حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی ظهر دوشنبه در هشتمین نشست خبری قرارگاه مرکزی زائرین خراسان رضوی گفت: از ۱۵ اسفند سال گذشته تا پایان ششم فروردین امسال تعداد ۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۱ نفر وارد استان شدند.

او افزود: در ۲۱ روز گذشته پنج میلیون و ۳۶ هزار و ۲۰۶ نفر - شب اقامت در مشهد ثبت شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی  ادامه داد: امسال برای نخستین بار برنامه خدمات فرهنگی زایر از مبدا تا مبدا تهیه و تنظیم شد که اتفاق مبارکی است و با توجه به الگویی که در حوزه خدمات فرهنگی طراحی شد نقطه آغاز مبادی سفر هماهنگی‌هایی شد و برنامه‌های فرهنگی از همان مبدا آغاز و در استان و ورودی مشهد به پررنگ‌ترین حالت رسید.

 گنابادی نژاد بیان کرد: در این راستا در مشهد برای هر ۲۰ واحد اقامتی یک مبلغ دینی پیش بینی شد و با هدف ارائه خدمات فرهنگی، اعزام مبلغ برای واحدهای اقامتی با مشارکت لازم دستگاه‌های متولی تأمین شد.

او تصریح کرد: در طرح تحقیقاتی که توسط آستان قدس رضوی انجام شد مشخص گشت که زائر از ۲۴ ساعت حضورش در مشهد ۲ ساعت در حرم مطهر حضور دارد که با احتساب استراحت و سایر امور حداقل ۱۰ ساعت حضور روزانه اش را در سایر مکان‌ها از جمله مکان‌های تجاری و تفریحی می‌گذراند بنا بر این ارائه خدمات فرهنگی در اولویت ارائه در این مکان‌ها قرار گرفت.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد زائران ورودی به استان و مشهد با وسیله نقلیه شخصی به استان و مشهد سفر می‌کنند بنا بر این اجرای برنامه‌های فرهنگی در جاده‌ها می‌تواند اثرگذاری داشته باشند.

خدمت گذاری بیش از ۴ هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه به زائران

حجت الاسلام محمد احمد زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: بیش از چهار هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه عهده دار خدمت گذاری هستند.

او افزود: ۱۲۳ بقعه متبرکه استان در طرح‌های مختلف افتخار خدمت رسانی به زائران رضوی را دارند.

دیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی ادامه داد: همزمانی نوروز و ماه مبارک رمضان موجب شد تا طرح‌های ویژه رمضان در خدمتگزاری به زائران لحاظ شود و ۱۴۰ روحانی مرد و زن به زائران خدمت دهند.

اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا بسیار مؤثر است

محمد حسین زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست مهمترین اتفاق در ایام نوروز امسال را دغدغه مندی مسئولان نسبت به ضرورت طراحی برنامه‌های فرهنگی جامع و کامل دانست.

او افزود: کیفی‌تر کردن سفر زیارتی به مشهد منوط به توجه ویژه به برنامه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا را بسیار مؤثر توصیف کرد و ادامه داد: در این رابطه اقدامات خوبی در حوزه ریلی، هوایی و جاده‌ای محقق شد و همراهی خوبی را شاهد بودیم که ثمره آن را در دوره‌های بعدی زیارت مشاهده خواهیم کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار