انتقاد استاندار کرمان از نگاه جزیره ای برخی دستگاه های اجرایی

استاندار کرمان با انتقاد از نگاه جزیره‌ای برخی دستگاه‌های اجرایی گفت: مهمترین مسئله برای کمک به تولید، دوری از عملکرد جزیره‌ای است.

گردهمایی مدیران و کارگزاران دولت مردمی در راستای "مهار تورم، رشد تولید" با حضور رئیس جمهور، دوشنبه ۷ فروردین ماه به صورت ویدئوکنفرانس با استانداری‌های سراسر کشور برگزار و نخستین جلسه شورای اداری استان در سال ۱۴۰۲ نیز به صورت همزمان در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان تشکیل شد.

همگرایی و هم‌افزایی برای تحقق عینی شعار سال

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در این جلسه با آرزوی توفیق و پیشرفت در انجام ماموریت‌ها گفت: مقام معظم رهبری در حوزه‌های کلان و خرد، حساسیت اصلی را متوجه مباحث اقتصادی و معیشت مردم دانسته‌اند و برای هر کدام از بخش‌های کشور به صورت کلی ماموریت‌ها و مسئولیت‌هایی را تعریف کرده‌اند.

او با تاکید بر اهمیت، همگرایی و هم‌افزایی برای تحقق عینی بخشیدن به شعار سال افزود: همه باید دست به دست هم دهیم و راهبرد‌های ارزشمند سال را به منظور مهار تورم و رشد تولید به ویژه رشد بهره‌وری تولید محقق کنیم.

امام جمعه کرمان تصریح کرد: این اتفاقات زمانی رقم می‌خورد که بخش‌های دیگر به ویژه نگاه مردم پشتوانه آن باشد و نگاه مردم زمانی در اقتصاد می‌تواند کمک دهد که اسراف‌ها و هزینه‌های غیرضرور از زندگی حذف شود.

او گفت: ما از کشور‌هایی هستیم که پرهزینه اداره می‌شویم، انرژی و سوخت در حوزه‌های مختلف مصرف می‌شود که توجه به هر کدام و کاهش بخشی از آن در کلان کشور تاثیر بالایی دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی ابراز امیدواری کرد، سال جدید را با انگیزه‌ای مضاعف‌تر در راستای بهبود کشور در عرصه‌های مختلف و با روحیه امیدوار به آینده آغاز کنیم و پایان سال کارنامه مناسبی در تحقق منویات مقام معظم رهبری داشته باشیم.

مهمترین کمک به تولید، دوری از عملکرد جزیره‌ای است

محمدمهدی فداکار استاندار کرمان نیز در نخستین نشست شورای اداری استان کرمان در سال ۱۴۰۲ با تشکر از گروه‌هایی که در ایام تعطیلات نوروز در آماده‌باش هستند و فعالیت‌های ویژه‌ای دارند به رشد سفر‌های نوروزی و بازدید از مناطق گردشگری استان اشاره کرد و گفت: علی‌رغم افزایش تردد‌ها و سفرها، اما آمار استان تصادفات به نسبت پارسال کاهش یافته است.

او ابراز داشت: وسعت استان و طول راه‌های مواصلاتی بر میزان موقوع حوادث در آن تاثیر می‌گذارد، اما با این وجود شاهد کاهش تصادفات نسبت به سال گذشته هستیم.

استاندار کرمان با اشاره به شعار سال و پیگیری دولت در تحقق آن افزود: وظیفه ماست که در اجرا کمک کنیم؛ اگر می‌خواهیم معیشت مردم اصلاح شود، باید اشتغال ایجاد کرد که مقدمه آن سرمایه‌گذاری است.

فداکار به نقش دستگاه‌های اجرایی در مراحل مختلف استعلام، زیرساخت و دیگر موارد برای عملیاتی شدن یک طرح و ایجاد تولید اشاره کرد و بیان داشت: مهمترین مسئله برای کمک به تولید، دوری از عملکرد جزیره‌ای است. باید همه بر انجام کار متمرکز بود و موانع را برطرف کرد.

استاندار کرمان به مصداقی از عملکرد جزیره‌ای و مانع پیش روی تولید در استان پرداخت و گفت: معدن مس دره‌آلو حدود هفت ماه آماده بهره‌برداری است، اما درگیر چند دستگاه اجرایی است.

فداکار تصریح کرد: معدن مس دره‌آلو ۳۰ هزار تن ظرفیت دارد و حدود ۳۰۰ میلیون دلار سالانه تولید آن خواهد بود، اما عملا در هفت ماه گذشته ما اجازه تولید ۲۰۰ میلیون دلار به این مجموعه معدنی را نداده‌ایم.

استاندار کرمان افزود: با راه‌اندازی این معدن، ۵۰۰ نفر مشغول به کار می‌شوند و شاهد رونق اقتصادی و اشتغال در منطقه خواهیم بود، اما به دلیل جزیره‌ای عمل و فکر کردن چند دستگاه اجرایی این مسئله محقق نشده است.

او اظهار داشت: مردم نگران اشتغال هستند و از سویی برخی دستگاه‌ها حاضر نیستند، بین‌بخشی نگاه کنند.

استاندار کرمان به اعتبارات نیز اشاره کرد و گفت: ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبارات تملک در پایان پارسال به استان واریز شده و هر چه سریعتر باید مناقصه‌ها برگزار و جذب شود.

فداکار بیان کرد: با اعتبارات سفر ریاست جمهوری، اعتبارات عمرانی سال جدید، اعتباراتی که دستگاه‌ها باید از وزارتخانه‌ها جذب کنند و مولدسازی دستگاه‌ها، عمده پروژه‌های استان کلید می‌خورد و به بهر‌ه‌برداری می‌رسد.

استاندار کرمان بر ورود شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط تاکید کرد و افزود: حتما رصد خواهیم کرد تا پروژه‌ها با مشکل مواجه نشوند.

او تصریح کرد: استان کرمان در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی ارتقا داشته است با این حال باید تلاشمان را برای همکاری و حمایت از سرمایه‌گذاران داشته باشیم و مصوبه‌ای هم نیاز باشد خواهیم داد.

فداکار، مولدسازی را ظرفیت مالی خوبی برای دستگاه‌ها دانست و گفت: آموزش و پرورش و علوم پزشکی بیشترین استفاده را از مولدسازی می‌توانند ببرند.

استاندار کرمان خطاب به فرمانداران برای برگزاری جشن‌های گلریزان تاکید کرد.

ساعت کار اداری استان طبق روال قبل است

علی بیگ‌زاده معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کرمان نیز گفت: ساعت کار اداری استان با توجه به شرایط آب و هوایی، طبق روال قبل و از ساعت ۷ و ۱۵ دقیقه تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه خواهد بود.

او افزود: مراسم جشن و آیین اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی در آستانه روز جمهوری اسلامی در روز چهارشنبه ۹ فروردین ماه در میدان عاشورا ساعت ۹ صبح با حضور اقشار مختلف مردم و مدیران و کارمندان برگزار خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار