معاون پارلمانی دولت در گفت‌وگوی مشروح با باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ می‌دهد؛

راهکار دولت و مجلس برای تحقق شعار سال چیست؟

حسینی گفت: قرار شد در دولت کارگروهی تشکیل شود تا هر مصوبه و آئین نامه‌ای که صادر می‌شود، تبعات تورمی در کشور نداشته و فشار بر دوش مردم تحمیل نشود.

سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور  و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به ملزومات تحقق شعار سال، بیان کرد:طبق سنت حسنه‌ی سنوات گذشته، رهبر حکیم انقلاب، راهبرد و شعار "مهار تورم و رشد تولید" را برای سال ۱۴۰۲ انتخاب کردند. مقام معظم رهبری با اشراف و احاطه‌ای که به رخداد‌های آشکار و پنهان کشور، تحولات منطقه و جهان دارند و به خوبی با ضعفها، آسیب‌ها و درد‌ها آشنا و بر نقاط قوت، ظرفیت‌ها و راه‌های درمان واقف هستند، نام گذاری‌ها را بسیار سنجیده انجام می‌دهند، مانند یک طبیب حاذق که درد را به درستی تشخیص می‌دهد و بهترین نسخه‌ی درمان را تجویز می‌کند.

برای اجرایی شدن شعار سال دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی باید تمام توان خود را بکار گیرند

وی افزود: رهبری در عین‌حال که به برخی دستاورد‌های مهم دولت در سال گذشته اشاره کردند مهمترین نقطه ضعف را اقتصاد و مشکلات معیشتی مردم دانستند، موضوعی که بیش از یک دهه نام گذاری‌ها بدان معطوف سده است. برای اجرایی شدن شعار سال دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی باید تمام توان خود را بکار گیرند تا تورم کاهش و رشد تولید تحقق یابد، دو مسئله‌ای که قابل سنجش و اندازه گیری است و در انجام این مهم ارکان نظام یعنی سه قوه و نهاد‌های انقلاب باید دست به دست هم دهند تا در طول سال شاهد اقدامات اساسی و نتایج مثبت باشیم، هرچند که این راهبرد مختص یک سال نیست بلکه این عناوین و نام گذاری‌ها منظومه‌ای مرتبط بهم را تشکیل می‌دهند که همواره باید مد نظر مسئولان و مردم باشند.

یکی از دلایل اصلی مشکلات معیشتی امروز مردم، کم توجهی به تحقق شعارهای ابتدای سال بوده است

حسینی افزود: بدون شک یکی از دلایل اصلی مشکلات معیشتی امروز مردم، کم توجهی به تحقق این شعار‌ها بوده است و اینک دولت مردمی و ولایی آقای رئیسی مصمم است که به این وضع پایان دهد، به کار‌های صوری و کلیشه‌ای بسنده نکند بلکه با تکیه بر انگیزه (خواستن)، اندیشه (دانستن) و باور (توانستن) به توفیقات قابل توجهی نائل شود.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس با اشاره به اقدامات دولت گفت: شایان ذکر است که دولت انقلابی، عدالت محور و تحول‌گرای سیزدهم از آغاز در عین حال که به مباحث فرهنگی، اجتماعی و سیاسی عنایت داشته، تمرکز و اولویت خاصی را برای مسائل اقتصادی قائل بوده است، زیرا شرایط کشور، تحریم‌ها، جنگ اقتصادی و مشکلات معیشتی، چنین اقتضا کرده و می‌کند.

تورم و گرانی کالا‌ها فعالیت‌های سازنده دولت را تحت‌الشعاع قرار داد 

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اقدامات دولت تاکید کرد: سال گذشته علیرغم اقدامات چشمگیر دولت و به بهره برداری رسیدن پروژه‌های بزرگی، چون آب رسانی به خوزستان، همدان و شهرکرد، بهره‌برداری از پالایشگاه پارس جنوبی و آبادان، راه آهن زاهدان به خاش، کلان بیمارستان حضرت مهدی، انتقال آب از تونل ۳۶ کیلومتری به دریاچه ارومیه؛ به‌خاطر تورم و گرانی کالا‌ها غالب این فعالیت‌های سازنده تحت‌الشعاع قرار گرفت. البته تورم نسبت به زمانی که دولت کار را تحویل گرفت کاهش یافت، اما، چون مردم با سختی‌های معیشتی دست و پنجه نرم می‌کردند و در دهه گذشته رشد اقتصادی نداشتیم از این‌جهت کلیدواژه اصلی و راهکار برون رفت از وضع فعلی افزایش تولید و مهار تورم است که نتایج آن برای عموم مردم به ویژه طبقات ضعیف جامعه ملموس و عینی است.

وی گفت: دولت خود را موظف می‌داند در بخش‌های مختلف عمرانی، کشاورزی، صنعت، انرژی، نیرو و دیگر حوزه‌ها اقداماتی اساسی انجام دهد، در اولین جلسه دولت که روز یکشنبه برگزار شد بر وظایف و برنامه خاص هر وزارت‌خانه تأکید شد؛ روز دوشنبه هم در همایش بزرگ مدیران سراسر کشور که به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، اقای رئیسی محور‌های اصلی تکالیف مدیران دولتی را تبیین کرد و بر مهار تورم بدون رکود اقتصادی تاکید نمود.

رشد تولید مازاد بر نیاز داخلی، راه صادرات را باز و درآمد ارزی کشور را افزون می‌کند

معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره راهکارهای دولت بیان کرد: رشد و افزایش تولید سبب فراوانی عرضه کالا و به‌طور طبیعی عدم افرایش قیمت‌ها می‌شود و بعلاوه رشد تولید مازاد بر نیاز داخلی، راه صادرات را باز و درآمد ارزی کشور را افزون می‌کند که گامی در جهت خنثی سازی تحریم‌ها است، زیرا دشمن می‌خواهد مردم را در تنگنا قرار دهد تا نومید و معترض شوند، اما اگر نیاز‌های کشور را در داخل تامین کنیم تاثیرات تحریم منتفی یا کاهش می‌یابد. بهرحال مساله تولید بسیار مهم و محوری هست و به همین دلیل از سال ۹۶ تاکنون همواره کلید واژه "تولید" در نام گذاری سال‌ها تکرار شده است و یکی از آثار قطعی رشد تولید، فراهم شدن فرصت‌های شغلی است، البته در سال قبل بالغ بر یک میلیون شغل ایجاد شد که در نوع خود کاری ارزنده محسوب می‌شود، اما این میزان کافی نیست و نیاز مبرم به برنامه ریزی و مجاهدت زائدالوصف وجود دارد.

وی افزود: نکته قابل توجه دیگر تاثیر متقابل رشد تولید و مهار تورم بر یکدیگر است یعنی همان گونه که افزایش تولید در کنترل و کاهش تورم نقش دارد، مهار تورم و ثبات اقتصادی نیز زمینه ساز رشد تولید است، زیرا زمانی که تورم و نوسانات قیمت‌ها کاهش یابد، سرمایه گذار با انگیزه و اطمینان بیشتر، آینده نگری و امکان پیش بینی اوضاع، اقدام به سرمایه گذاری می‌کند وگر نه در شرایط التهاب کمتر خطرپذیری می‌کند.

در دولت کمیته و کارگروهی تشکیل خواهد شد تا هر تصمیمی که اتخاذ  می‌شود، تبعات تورمی در کشور نداشته باشد 

حسینی خاطر نشان کرد: در کنار دولت قطعا نمایندگان محترم مجلس نیز تحقق شعار سال را وجهه همت خود قرار می‌دهند و در طرح‌ها و مصوبات مراقبت خواهند کرد که رای آنان موجب تورم و گرانی در کشور نشود.قرار شد در دولت کمیته و کارگروهی تشکیل شود تا هر تصمیمی که اتخاذ و هر مصوبه و آئین نامه‌ای که صادر می‌شود، تبعات تورمی در کشور نداشته و فشاری بر دوش مردم تحمیل نشود.

با فعال شدن دیپلماسی دولت، زمینه‌ی صادرات محصولات ایرانی به ۱۵ کشور همسایه فراهم شد

وی گفت: خوشبختانه در حوزه سیاست خارجی هم گام‌های اساسی و مهمی برداشته شده که آثار مثبت اقتصادی بهمراه خواهد داشت، با فعال شدن دیپلماسی دولت، ارتباط با همسایگان توسعه یافته و زمینه‌ی صادرات محصولات ایرانی به ۱۵ کشور همسایه با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر و ورود به بازار گسترده چین، آفریقا و آمریکای لاتین مهیاتر شده است و از این تعامل سازنده می‌توان برای تامین نیاز‌های کشور هم استفاده کرد. اخیراً با تفاهم با عربستان سعودی مقرر شد تبادل سفیر انجام و سفارت خانه‌ها فعال شود، با کشور‌های حاشیه خلیج فارس هم تعاملات خوبی برقرار شده که میتواند به آرامش منطقه و ثبات اقتصادی کمک کند از جمله تاثیر مثبت بر تامین منابع ارزی داشته باشد و بدون تردید کنترل قیمت ارز در مهار تورم نیز موثر خواهد بود، لذا در مجموع شرایط کشور رو به بهبود است و می‌طلبد که همه مسئولان با نصب العین قرار دادن مطالبات و راهکار‌های رهبری، گامی اساسی برای تغییر و تحول در حوزه اقتصادی بردارند.

بهره وری موضوع مورد تاکید رئیس دولت است 

حسینی خاطر نشان کرد: مساله بهره‌وری هم موضوعی است که آقای رئیس جمهور بر آن تأکید فراوانی دارد یعنی با هزینه‌ی کمتر، عایدی بیشتری نصیب شود. در بیانات رهبری این امر هم گوشزد شد که همگان از اسراف و تجمل گرایی اجتناب کنند و الگوی بهینه‌ی مصرف در حوزه‌های گوناگون معیار عمل باشد.

وی گفت: نکته دیگر اینکه بخش خصوصی در تجارت داخلی و خارجی باید فعالتر وارد صحنه شود و در جذب سرمایه‌گذاری دولت هم باید زمینه را مهیا کند و اقداماتی همچون تسهیل صدور مجوز کسب و کار و روانسازی دیوان سالاری اداری دیگر وظیفه دستگاه‌ها است. اگر کارآفرین و سرمایه‌گذار گرفتار مقررات دست و پا گیر و متغیر نشود قطعا انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری و ورود در عرصه تولید پیدا می‌کند و علاوه‌بر بخش خصوصی داخل کشور و یا ایرانی‌های خارج از کشور، شرکت‌های غیر ایرانی هم رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و ژرح‌های بزرگ تولیدی خواهند داشت. در سال گذشته بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۷ میلیارد دلار ۴۸ پروژه بزرگ را سروع کردند که با نظارت و پیگیری تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند این تجربه را می‌توان نمونه‌ای از جذب نقدینگی در اقدامات اساسی قلمداد کرد، امیدواریم در در اینده نیز این روند ادامه یابد و به جای اینکه سرمایه‌ها در اقدامات غیر مولد به کار گرفته شود در امر تولید به کار گرفته شود تا منافع قابل توجهی برای کشور داشته باشد.

معاون دولت در پایان گفت: مسلما در به نتیجه رسیدن شعار سال و خواسته‌ی به حق رهبری؛ رسانه ها، اساتید، نخبگان و صاحب نظران می‌توانند نقش مهمی در ارائه راهکار‌های تخصصی، فرهنگ سازی و مطالبه گری از دولت و مردم ایفا کنند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۸:۴۷ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
یعنی تا قبل از شعار امسال نیاز به این کارگروه نبود و تازه به این نتیجه رسیدید. تا کی فقط حرف می‌زنید. یعنی اگررهبری شعار امسال رو کنترل تورم اعلام نمی‌کرد شما براتون مهم نبود و این کارگروه رو تشکیل نمیدادید. چه عجب
Australia
شهاب
۰۹:۳۱ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
راهکارشون دعا کردن و در خلوت گریه کردن هست .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۴ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
نامناسب بودن توزیع مصرف خانوارها که سر از ناکجا در می آورند یکی از راههای مهار هست
Iran (Islamic Republic of)
امید
۱۱:۱۴ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
کارشناسان و مسئولین مجلس و دولت چندین ماه با هم جلسه میزارند و ده ها و صدها میلیارد تومن برای خودشان حیف ومیل میکنند تا به هدف شعار سال برسند و در آخرهم سال تمام میشود و هم کلی عقب می افتند و بدون نتیجه خواهد بود . یعنی سالهاست که این گونه هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۷ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
مگه شعارهای سال‌های گذشته تحقق پیدا کردند؟

امسال هم همانطور.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۳ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
قشنگ هر ماه حقوق میاد حسابتون بدون زحمت و استرس کار چونکه کاری انجام نمی دید و توکل کنید یا نکنید کار کنید یا نکنید و موفق بشید یا نشید حقوق تون رو می گیرید و کسی نیست که بهش جواب بدید، ما کارهای آزاد بدبخت باید فکر کنیم زود برنامه ریزی کنیم تندتند کار کنیم و دائما از خدای متعال بخواهیم که کمکمون کنه تا روزی حلال بدست بیاریم

پس شما با این رویه هیچ وقت و هیچ وقت کاری برای مردم بدبخت نمی تونید انجام بدید ؛ مگر اینکه با عقل و تخصص و ایمان کار کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۶ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
کارگذاران نظام دنبال اخذکرسی برای بهرمندی مزایاهای متعاقبه می باشند.دیگه برخلاف آنچه درابتدای دولت گفته می شد(اعتمادعمومی)الان دیگه بگونه ای شده که مردم ودولت دردو جبهه مقابل هم قراردارند
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۲:۳۷ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
تجربه ی چندساله ی این حقیر میگوید،امسال تولید مهارخواهدشد و تورم رشد خواهدکرد!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۶ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
متاسفانه دولت های ما خصوصا در وضعیت فعلی از تورم تغذیه می کنند و بعید است با تورم تک رقمی بتوانند جوابگوی مخارج سنگین و بعضا بیهوده خودشان باشند لذا این مشکل حالا حالاها خواهد بود فرض کنید دولت برای صرفه جویی و مهار کسری بودجه تعدادی از ارگانها را تعطیل کند یا خیلی از کارمندان و حقوق بگیران را بازنشسته کند یا حقوقها را افزایش ندهد، آیا مردم در آن صورت از دولت راضی خواهند بود ؟؟!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۹ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
قحط الرجال این آدما را هر دوره در یک منصب جدید میبینیم . کشور در اختیار یک عده فک و فامیل قرار داره . صد رحمت پادشاهی موروثی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۶ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
کشورراباشعاراداره نمی کنندامروزایرانی که اقتصادش ازهم فرو پاشیده حاصل همین شعارهاست...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۴ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
شعار های الکی و عملکردهای کشکی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۴ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
شما نقشه نکشین لطفا .پارسال همین موقع ها وزیر کشور عقلایی دولت مستضعفان آمد وگفت چهار قلم ارز ترجیحیش برداشته میشه و گران میشه و دیگه بقیه چیزها قیمتشان تکان نخواهد خورد ....ولی خورد آقا بدجـور
Iran (Islamic Republic of)
ل
۱۴:۲۲ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
گرانی و تورم که از اینکه تورم نمی ترک بویژه در دهه نود در عجبم دوماه مانده به سال جدید جاری شروع شده و ادامه دارد همین جهت اطلاع مسئولان محترم اجرایی و نظارتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۲ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
هرچه گفتید غلت از آب درامی .امسال سال تورم بیشتر و فقربیشتر پیش بینی می شود قبل از عید پرتقال ۲۰ تا ۲۵ ولی حالا ۴۰ سیب قبل از عید ۱۵ تا ۳۰ وحالا ۳۵ تا۵۰ و.......
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۶ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
بجای اینهمه پر حرفی موانع سرمایه گذاری خارجی را شناسایی و رفع کنید و با صداقت نفع مردم را ملاک قرار دهید نه شرکت‌های زشت خصولتی خونخوار را
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۴:۵۵ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
ازاین امامزاده معجزه ای دیده نخواهدشد،همین چند روز سپری شده از سال مهارتورم،ببینیددلارچقدرگران شد،فقط حرف بخورد مردم میدهند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۰ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۹ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
متعصفانه ور ایران ما با یک حکومت اغتشاش گر در اقتصاد هستیم که فسادش بیداد میکند دلالی بیداد میکند سیاست خارجی شم که بخاطر سر پوش ماندن بر فسادهاش مختل شده کلا ایران از سال پنجاه و هفت به بعد نابود شد
Iran (Islamic Republic of)
پ
۱۵:۱۵ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
شما راهکار ندید سنگین هستید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۵ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
یک چهار تا پلاکارد می‌زنیم بعد شروع می کنیم توجیه برای گران کردن مثل بنزین که نسبت به سال گذشته سی درصد افزایش مصرف داریم خب چندصد هزار ماشین بالای ده درصد سوخت تولید کردید وفروختید که مصرف مردم رفته بالا هنوز سال شروع نشده مواد شیمیایی گران شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۵ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
سلام درخصوص گرانی ومهار تورم می بایست نظارت وشفافیت بیشتر شود.
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۸:۰۰ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
اگه با شعار کار درست میشد // الان نباید مملکتمان به این وضع اشفته باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۶ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
دست در جیب مردم و گران کردن اجناس که تولید میشه یک راه حله دولت بهش فکر کنه نه نمیخواد فکر کنه چون داره عمل می‌کنه
آخرین اخبار