بیش از هفت میلیون مسافر نوروزی وارد خراسان رضوی شده‌اند

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: هفت میلیون و ۳۱۵ هزار و ۴۵۳ مسافر و زائر نوروزی از ۱۵ اسفندماه پارسال تا روز هفتم فروردین ماه، وارد این استان شده‌اند.

حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد روز سه‌شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: همچنین روز گذشته ۴۶۷ هزار و ۶۵۲ زائر به مشهد وارد شده اند.

وی بیان کرد: میزان اقامت در کلانشهر مشهد نیز طی ۲۲ روز گذشته پنج میلیون و ۲۸۹ هزار و ۸۱۹ نفر شب ذکر شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی افزود: میزان تکمیل ظرفیت در واحدهای اقامت رسمی ۷۷ درصد، واحدهای اسکان موقت ۶۲ درصد و اسکان اضطراری ۳۰ درصد ثبت شده است.

وی با بیان اینکه روزه خواری در ملاعام هم از نظر قانونی و هم شرعی ممنوع است، افزود: عموم مردم به دلیل ارادت به سبک زندگی دینی رعایت این موارد را دارند، اگرچه اغلب زایران در سفر امکان روزه گرفتن را ندارند.

حجت الاسلام گنابادی نژاد بیان کرد: در استان خراسان رضوی با هدف هماهنگی دقیق تر و ایجاد تسهیلات برای زایران، جلسه ای با حضور نماینده دستگاههای قضایی، انتظامی، میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و تجارت و فرماندار مشهد تشکیل و چند مصوبه برای پذیرایی زایران ثبت شد.

وی گفت: اولویت برای عرضه وعده های پذیرایی در واحدهای اقامتی است اما چون بخش زیادی از زایران در اماکن غیر رسمی اقامت دارند، در هماهنگی میان اتاق اصناف و اماکن در مشهد و شهرستانها شماری از واحدهای رستورانی که شرایط و ظرفیت پذیرایی مردم در داخل را داشته باشند، بتوانند در تمام ساعات روز فعالیت کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه آموزش و پرورش از جمله مجموعه هایی است که همیشه کمک موثری در اسکان مسافران داشته است، افزود: خوشبختانه استقبال زایران نوروزی از اسکان در مدارس خوب بوده است، ضمن اینکه تشکر ویژه‌ای از سرایداران مدارس برای کمک به خدمت رسانی داریم.

وی با بیان اینکه چند سالی بودجه زیارت تعطیل شده بود و سال گذشته با اهتمام نمایندگان بودجه ای برای این منظور تعیین شد ، اظهار کرد: بر اساس مصوبه کارگروه ملی زیارت در روزهای پایانی پارسال مقرر شد مدارس در ایام اسکان نوروزی از پرداخت مبالغ انرژی معافیت پیدا کنند، بنابراین همچنان پیگیر تحقق این مصوبه هستیم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۹۶ هزار و ۵۸۰ مسافر نوروزی در بیش از ۶ هزار مدرسه، از ۱۵ اسفند ماه پارسال تا ظهر روز جاری اقامت کرده اند.

سید امیر شوشتری بیان کرد: این تعداد با حضور ۲۱ هزار و ۸۹۶ خانواده و ثبت ۲۲۷ هزار نفر- شب اسکان ثبت شده است.

وی بیان کرد: در شب عید ظرفیت کامل اسکان مدارس مشهد تکمیل شد و با ثبت حضور ۴۰ هزار نفر اسکان در مدارس استان که ۳۲ هزار نفر آن در مشهد بود، بالاترین رکورد اقامت تاکنون در مدارس به ثبت رسید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار