بیش از یک میلیون تن زباله سوغات مسافران نوروزی برای گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از افزایش ۴ برابری حجم زباله تولید شده در استان پس از خروج مسافران نوروزی خبر داد.

حمزه عشوری مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه نوروز هر سال حدود چهار میلیون نفر به این استان شمالی مسافرت می‌کنند، گفت: در گیلان با بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ، روزانه بین ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن زباله تولید می‌شود که با ورود گردشگران در ایام نوروز، بیش از یک میلیون تن زباله به مجموع زباله‌های تولیدی افزوده می‌شود که ۷۰ درصد آن، زباله‌تر و ۳۰ درصد هم زباله خشک است.

حمزه عشوری افزود: حدود ۱۰ درصد زباله‌های گیلان در ۲ کارخانه کمپوست استان در رشت و انزلی بازیافت می‌شود، ۲۰ درصد زباله‌ها مربوط به روستاهاست که در همان روستا مدیریت و به کود آلی تبدیل می‌شود و ۷۰ درصد دیگر هم در مکان‌های تعیین شده دفن می‌شود.

وی با بیان اینکه بخشی از این زباله‌ها از سوی گردشگران در دامن طبیعت رها می‌شود، گفت: متاسفانه گردشگران و مسافران زباله‌ها را در مناطقی مثل ساحل، جنگل، پارک‌ها و حتی حاشیه جاده‌ها رها می‌کنند که به محیط زیست آسیب وارد می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۰۹ فروردين ۱۴۰۲
یعنی هر نفر 12.5 کیلوگرم زباله تولید میکنه؟ اگر ایام تعطیلات نوروز را بیست روز ، چهار میلیون نفر هم بیست روز در استان باشند مگه چقدر خرید میکنند که 12.5 کیلوگرم برای هر نفر زباله محاسبه شده ؟؟