آغاز کشت گیاه گلرنگ در دیم‌زارهای بهار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت: کشت گلرنگ در سطح ۴۲۰ هکتار از دیم‌زارهای این شهرستان آغاز شده است و تا نیمه دوم فروردین ماه ادامه دارد.

عبدالحسین اکبری افزود:  علاوه بر کاملینا، گیاهان دارویی و گندم و جو ، گیاه گلرنگ هم یکی دیگر از محصولات مشمول حمایت های طرح جهش تولید در دیم زار هاست.

او با اشاره به اینکه سطح زیر کشت این محصول نسبت به پارسال افزایش یافته است، ادامه داد: ارقام فرامان و گلدشت به منظور کشت در شرایط دیم در این شهرستان در نظر گرفته شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بهار تصریح کرد: تغییر الگوی کشت و لزوم توسعه کاشت گیاهان کم آب بر، این گیاه را در زمره گیاهان قابل کشت در دیم زارها قرار داده است و کشت آن در زمین های کم بازده و دیم مورد توجه قرار گرفته است.

اکبری یادآورد شد: گیاه روغنی گلرنگ به دلیل داشتن دوره رشد کوتاه و عمق ریشه زیاد، مقاوم به کم آبی و به شرایط آب و هوایی این منطقه سازگار است و باعث بهبود بافت خاک شده و در تناوب با غلات دیم باعث اختلال در چرخه زندگی آفات، بیماریها و علفهای هرز می شود.

گلرنگ (کاجیره، کاغاله، کافشه) گیاهی است یکساله، کمی خاردار و منظره کلی ان بخصوص گل هایش شباهت با خارخسک دارد. برگ های آن بدون دمبرگ پهن و موجدار با دندانه های منتهی به خارهای ظریف است. در بعضی از استان های جنوبی مانند کرمان گل خشت نیز نامیده می شود (نام علمی: Carthamus tinctorius) بومی ایران است

همدان دارای ۱.۹ میلیون اراضی کشاورزی است که ۲۵۰ هزار هکتار زراعی، باغی ۸۰ هزار هکتار ، آییش ۲۵۰ هزار هکتار، اراضی دیم ۵۰۰ هزار هکتار و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی است.

منبع:ایرنا

برچسب ها: کشاورزی ، دیم ، آب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.