کمبود گروه‌های خونی منفی درکرمان

مدیرعامل سازمان انتقال خون استان کرمان گفت: به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه های منفی دربانک خون استان کرمان نیاز مبرم داریم.

ایرج شکوهی درگفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به فرارسیدن ماه رمضان وکاهش اهدای خون و نیز همزمانی آن با ایام عید نوروز با کاهش جدی انواع گروه‌های خونی به ویژه گروه های خونی منفی روبرو هستیم.

او افزود: در گروه خونی A+ و o+ نیز دچار کمبود هستیم که نیاز به اهدای خون جدی در استان احساس می‌شود.

او تصریح کرد: متاسفانه در ایام نوروز به سبب وقوع تصادفات نیاز به گروه‌های خونی بیشتر است، اما اهدای خون در این ایام وایام ماه رمضان کاهش جدی نشان می‌دهد در نتیجه تعادل بین تولید ومصرف خون بهم می‌خورد.

او همچنین نیاز بیماران تالاسمی به فراورده‌های خونی را ضروری دانست وگفت: روزه داری مانع اهدای خون نمی‌شود و در‌های مراکز اهدای خون به روی شهروندان باز است.

شکوهی تاکید کرد: به جز روز طبیعت که تعطیل است در بقیه ایام و حتی روز‌های جمعه پایگاه‌های انتقال خون از ساعت ۷ ونیم تا ۲ بعد از ظهرو عصر‌ها از ساعت ۴ تا ۱۱ شب در مرکز استان باز است.

او بیان کرد: در شهرستان‌هایی که پایگاه انتقال خون وجود دارد نیز همه روزه در ساعات اداری فعالیت برقرار بوده و در ساعات عصر نیز در روز‌های زوج از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۹ شب درب مراکز اهدای خون بروی اهداکنندگان باز است.

او اهدای خون را باقیات وصالحات برای اهداکنندگان ذکر کرد و خواستار اهتمام مردم برای رفع این کمبود شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار