دادستان کل کشور:

ارتقای امنیت و پایداری آن موجب جذب سرمایه گذار و رشد اقتصادی است

دادستان کل کشور گفت: ارتقای امنیت و پایداری آن در هر منطقه‌ای موجب جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و همچنین رشد اقتصادی است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو گفت: قسمت اعظمی از مبادلات تجاری ایران با کشورهای اروپایی از مرز بازرگان انجام می‌شود لذا این منطقه نیازمند توجه ویژه و نگاه متعهدانه مسولان است.

وی اظهار کرد: دستگاه قضایی از فعالیت‌های اقتصادی تولید محور و اشتغال آفرین در منطقه که به رشد اقتصادی کشور منتهی شود حمایت و از هیچ تلاشی در این خصوص دریغ نمی‌کند.

دادستان کل کشور ادامه داد: دستگاه قضایی هر کجا احساس کند حقوق بیت‌المال مورد تعدی یا تعرض قرار گرفته با قاطعیت ورود و اقدامات بازدارنده را معمول می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ظرفیت بزرگ منطقه آزاد ماکو را برای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با اروپا غنیمت دانست و تاکید کرد: مسوولان استانی و کشوری باید از این موقعیت ارزشمند نهایت بهره را برای رشد اقتصادی کشور ببرند.

وی به مقوله امنیت هم اشاره کرد و یادآور شد: امنیت منطقه و استان ارتباط نزدیکی با جذب سرمایه داخلی و خارجی در منطقه و کشور دارد و تامین این امنیت در همه ابعاد وظیفه همه دستگاه‌های اداری و ارگان‌ها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه جنگ امروز دشمن جنگ اقتصادی است، از همه تولیدکنندگان خواست با شناخت این حربه دشمن مثل همیشه آنها را ناکام گذاشته و مجال جولان را از دشمن بگیرند.
در ابتدای این جلسه عتباتی رییس کل دادگستری آذربایجان غربی به ارائه گزارشی از وضعیت امنیتی و قضایی استان پرداخت و تعدادی از مدیران حاضر هم به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند، جلسه با تصویب مصوباتی پایان یافت.

ساماندهی گمرک با بهره‌مندی از فن آوری‌های جدید

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در پنجمین برنامه سفر کاری خود به منطقه آزاد ماکو از گمرک بازرگان نیز بازدید کرد.

در این بازدید که مدیرعامل منطقه آزاد ماکو، رییس کل دادگستری آذربایجان غربی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و جمعی از مسوولان مرتبط حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری از پایانه‌های عبور مسافرین و کالا بازدید و در جریان نواقص و مشکلات آن قرار گرفت.

دادستان کل کشور تاکید کرد: با توجه به اینکه گمرک بازرگان به عنوان پیشانی کشور محل ورود و خروج مسافرین و حجم صادرات هزار میلیارد دلاری است، می‌بایست در ساماندهی آن با تکنولوژی روز اهتمام ویژه‌ای کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری همچنین از محل نگهداری ماشین آلات سنگین متروک در این گمرک بازدید و دستورهای لازم را در تعیین تکلیف آنها تا پایان خرداد ماه صادر کرد.

وی در این خصوص اظهار کرد: گزارش‌هایی به دادستانی کل کشور واصل شده بود مبنی بر اینکه تعداد قابل توجهی ماشین آلات سنگین در گمرک بازرگان متوقف و مشکلاتی را پیش آورده است.

دادستان کل کشور افزود: به همین خاطر برای رفع این مشکلات و بازدید از مجموعه، امروز بازدید جامعی صورت گرفت و در خصوص ۱۲۶ دستگاه ماشین آلات سنگینی که معمولا در راهسازی و بخش معدن استفاده می‌شود، تصمیمات لازم اتخاذ و مقرر شد تا پایان خرداد ماه این محل خالی و ماشین آلات تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: چون در این بازدید از بعضی افراد اعتراضاتی هم نسبت به اینکه تملک این ماشین آلات دارای اشکال است شنیده شد، مقرر کردیم هیاتی مرکب از مسوولان قضایی استان، اداره گمرک و اموال تملیکی، اسناد و مدارک مدعیان را بررسی دقیق کرده و هر کجا که این ماشین آلات قابل استرداد به مالکین باشد اقدام و ماشین آلاتی که قابلیت استفاده در داخل نیست، مسترد و بقیه اموال در قالب اموال تملیکی تا پایان خرداد ماه با رفع مشکلات آن از طریق مزایده فروخته شود.

وی یادآور شد: اگر برای رفع این مشکل نیاز به پیگیری از تهران باشد بنده شخصا پیگیر آن خواهم بود و آنچه که مربوط به استان و منطقه باشد همکارانم پیگیر رفع این مشکلات خواهند بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به صاحبان معادن یا شرکت‌های راهسازی توصیه کرد اگر می‌خواهند این ماشین آلات را وارد کنند سعی کنند در قالب مقررات باشد تا هم برای خودشان مشکل ایجاد نشود هم برای گمرک و اگر تابع ضابطه و قانون باشند قطعا شاهد این توقف سرمایه نخواهند بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.