انشعابات غیرمجاز معضلی در مدیریت مصرف آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: یکی از راهکار‌های اساسی مدیریت مصرف آب و پایدارسازی آن شناسایی انشعابات و مصارف غیرمجاز است.

دوستی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه انشعابات غیرمجاز یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که علاوه بر دامن زدن به تشدید تنش آبی، حقوق مشترکان قانونمند را تضییع می‌کند گفت: وجود انشعابات غیرمجاز مشکلات تامین آب را دامن می‌زند، معضلی که باید راهکار اساسی برای رفع آن اندیشید و سال گذشته بالغ بر ۱۸۸ انشعاب غیرمجاز در سطح استان شناسایی و تعیین تکلیف شد.

او افزود: این اقدام در سال جدید با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود و در همین راستا با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌ها و تشکیل کارگروه ویژه انشعابات غیرمجاز به دنبال مقابله با این پدیده غیرقانونی و غیرشرعی هستیم.

دوستی اظهار کرد: استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب به اشخاص حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌شود که بدون داشتن انشعاب مجاز و قانونی به مصرف آب از تاسیسات آبرسانی اقدام می‌کنند یا با داشتن انشعاب، مصرف مغایر با قرارداد دارند در حالی که براساس فتاوای بسیاری از مراجع تقلید استفاده غیرمجاز از آب، ناجایز و حرام اعلام شده است و قانون نیز استفاده غیرمجاز از آب را عملی غیرمتعارف و مجرمانه می‌خواند.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: براساس ماده یک قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، هر شخصی که بدون دریافت انشعاب قانونی آب به استفاده از آن اقدام یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز کند، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوط جرایمی برای متخلف در نظر گرفته شده است.

او انشعاب‌گیری از خط انتقال یا شبکه توزیع، انشعاب‌گیری از شیرآلات خط انتقال یا شبکه توزیع، مصرف پشت کنتوری توسط مشترک، مصرف پشت کنتوری توسط ملک مجاور، مصرف با کاربری غیرمجاز، بازفروش غیرمجاز آب، جابه‌جایی، باز و بسته کردن، معکوس کردن یا حذف کنتور آب، نصب کنتور غیراستاندارد، تخریب یا شکستن شیشه و ساز و کار کنتور، دخالت در تنظیمات کنتور، استفاده مستقیم از پمپ به کنتور یا شبکه توزیع، فک پلمب کنتور، افزایش قطر کنتور یا افزایش سایز انشعاب‌گیری و برداشت غیرمجاز از شیر برداشت عمومی را از جمله روش‌های متخلفان برای استفاده غیرمجاز از آب عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی افزود: استفاده غیرمجاز از آب نه تنها موجب امکان آلودگی شبکه توزیع و کاهش طول عمر شبکه توزیع آب به علت سوراخ‌گیری غیراصولی می‌شود بلکه هدررفت آب را افزایش داده و به دستگاه‌های اندازه‌گیری آب نیز خسارت وارد می‌کند همچنین موجب اخلال در خدمات‌رسانی به سایر زون‌های شبکه به جهت افت فشار وارده به شبکه شده و میزان آب بدون درآمد را افزایش می‌دهد.

او گفت: تلاش برای کاهش این معضل علاوه بر آنکه تامین آب پایدار را ممکن‌تر می‌سازد حقوق سایر مشترکان را نیز حفظ خواهد کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.