رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه اصناف جایگاه خوبی در حوزه تولید دارند اما در بخش برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی از اصناف دعوت نمی‌شود.

 جعفرپور مقدم  در بازدید استاندار خراسان جنوبی از اتاق اصناف استان گفت: تعداد واحدهای صنفی استان حدود ۱۰ برابر استاندارد جهانی و ۲ برابر میانگین کشوری است که نقش موثری در کاهش درآمد اصناف دارد.

او افزود: این آمار نشان می‌دهد وضعیت سرانه اصناف خراسان جنوبی نسبت به آمار‌های بین‌المللی و ملی متفاوت است.

جعفر پور مقدم ادامه داد: تعداد واحد‌های صنفی استان خراسان جنوبی را ۳۸ هزار واحد اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۶ هزار واحد صنفی در مرکز استان فعالیت دارند.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان اینکه اصناف بیشترین یا به عبارتی جایگاه اول اشتغال را در استان دارند عنوان کرد: در زمینه صادرات هم اصناف بزرگترین صادرکننده محصولات راهبردی استان هستند و جایگاه خوبی در حوزه تولید دارند.

 جعفرپور مقدم  ادامه داد: اما در مباحث اقتصادی توجه لازم به اصناف نمی‌شود و علیرغم یادآوری‌های مکرر که به مسئولان متولی داشتیم در بخش برگزاری نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی از اصناف دعوت نمی‌شود و در خیلی از کارگروه‌ها به خصوص کارگروه رفع موانع تولید و کسب و کار، اصناف جایگاهی ندارند لذا دیدگاه‌هایشان مطرح نمی‌شود که لازم است جایگاه اصناف در این کارگروه‌ها دیده شود.

او ضمن قدردانی از استاندار خراسان جنوبی درخصوص تخصیص تسهیلات از محل تبصره ۱۶ و ۱۸ به اصناف استان اظهار کرد: امیدواریم با نگاه خاص استاندار این موضوع به یک رویه تبدیل شود تا در سال‌های آینده هم سهمی برای اصناف در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی  با اشاره به مساله گرانی در بازار گفت: ما گرانی در بازار استان داریم، اما گرانفروشی به دلیل تدین اصناف به عنوان یک مساله فراگیر نداریم.

جعفرپور مقدم به همراهی اصناف استان با نظام و انقلاب در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: سبک اطلاع‌رسانی و پمپاژ خبر‌های بد از پلمپ و جریمه اصناف، احساس بی‌اعتمادی بین اصناف و جامعه ایجاد کرده در صورتی که این گونه نیست و ۹۵ درصد جرایم اصناف به دلیل گرانفروشی نیست بلکه به دلیل رعایت برخی مسائل جانبی از جمله ارائه ندادن فاکتور و برچسب قیمت‌هاست.

او گفت: در زمینه دریافت مالیات علیرغم همراهی مدیرکل امور مالیاتی استان، اما بدنه کارشناسی همراهی لازم را ندارد، درخواستی در سفر رئیس جمهور برای کاهش سهم مالیات از اصناف داشتیم که امیدواریم با پیگیری‌های مجموعه استانداری قول رئیس جمهور به اصناف محقق شود.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی تصریح کرد: در کنار قانون‌مندی در حوزه اصناف، مشکل ما این است که نحوه برخورد دستگاه‌های نظارتی به گونه‌ای است که قانون‌گریزی ترویج می‌شود و با این فرایند اصناف احساس بی‌عدالتی می‌کنند.

او افزود: گرانی در بازار بیش از آنکه مردم را متضرر کند، اصناف را تحت شعاع قرار داده است و در این شرایط حتی فعالیت اصناف باعث متضرر شدن آن‌ها می‌شود.

جعفرپور مقدم، اجاره بالای املاک تجاری را دغدغه اکثر اصناف بیان کرد و گفت: درخواست ما این است که مدیرکل دفتر فنی استانداری همراهی لازم را برای احداث واحد‌های تجاری جدید داشته باشد تا با افزایش عرضه املاک تجاری، قیمت اجاره‌بها نیز کاهش یابد.

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی تصریح کرد: باید فعالیت بازار به بازار سپرده شود و قیمت‌های دستوری، بازاریان را نگران کرده است.

او گفت: اصناف استان نیازمند توانمندسازی هستند و باید در زمینه‌های مختلف کار شود که مهمترین آن آموزش است تا بتوانند با قوانین بازار کار و نحوه ورود به بازار جدید دیجیتال آشنا شوند.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند بیش از ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

برچسب ها: اصناف ، واحدهای صنفی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.