برگزاری آیین پایانی نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار

در مرکز همایش‌های بین المللی آستان قدس رضوی آیین پایانی نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار برگزار می شود.

آیین پایانی نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار از ساعت ۱۹:۳۰ عصر روز چهارشنبه سوم خرداد ماه همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر و روز ایثار و شهادت در محل مرکز همایش‌های بین المللی آستان قدس رضوی در مجاورت حرم مطهر حضرت امام رضا{ع} با حضور هنرمندان داخلی و خارجی، مقامات و مسولان کشوری و استانی و اهالی رسانه برگزار شد.

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران کشور شامگاه سوم خردادماه در آیین پایانی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار گفت: هنر رسانه‌ای مهم و مقتدر است و از بین انواع هنر، سینما تاثیر فوق‌العاده‌ای در ایجاد باور‌ها و نظام رفتاری جامعه دارد

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی افزود: در تاریخ فلاسفه و صاحب نظرانی بوده اند که برخی مکاتب فکری را ایجاد کرده‌اند، برخی از آن‌ها آخرت‎گرا و غایت‌گرا بوده‌اند و برخی دنیاگرا و لذت‌گرا.

وی خاطرنشان ساخت:  چیزی که یک مکتب فکری را تبدیل به کالای مصرفی مردم کرده و مردم را به پیروی از آن واداشته ابزار هنر و به ویژه سینما بوده است، مردم جهان امروز تنها به وسیله ابزار هنر با یکدیگر آشنا شده و از باور‌های یکدیگر مطلع می‌شوند.

رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران با بیان اینکه صهیونیسم به مدد سینما توانسته جای شهید و جلاد را در افکار برخی از افراد عوض کند، گفت: لابی صهیونیسم با استفاده از ابزار هنر و به ویژه سینما این‌گونه ذره ذره هویت دینی ملت‌ها را از آن‌ها گرفته است و ما اگر بخواهیم هویت ملی و  دینی و زبان خود را حفظ کنیم باید سبک زندگی جامعه خود را حفظ کنیم و این سبک را بپرورانیم و این مهم با حفظ زبان، ادبیات، فرهنگ و تمدن ممکن است و این مسئله تنها در بستر هنر ایجاد می‌شود.

معاون رئیس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در طول تاریخ کشورمان هنرمندان اسلامی و ملی همچون فردوسی زبان در حال نابودی یک ملت را احیا کرده اند و از این دست هنرمندان که دغدغه هویت و فرهنگ داشته اند در تاریخ کشورمان کم نداریم و به همه آن‌ها افتخار می‌کنیم. چرا که این مهم نه با فرهنگ وارداتی میسر می‌شود و نه فرهنگی که غربی‌ها به ما ارائه می‌کنند.

رئيس بنیاد شهید و امور ایثار گران با تاکید بر نقش برجسته هنرمندان برای روایت دقیق تاریخ به نسل‌های امروز و آینده گفت: اگر هنرمندان ما واقعیات تاریخی ملی فرهنگی و دینی کشورمان را آنگونه که لازم و شایسته است به نسل‌های امروز معرفی نکنند دیگران تاریخ را به صورتی دیگر برای آنان روایت خواهند کرد؛ در حقیقت غربی‌ها کشتار و ظلمی که به مردم این منطقه شده است را به شکل دلخواه خود روایت می‌کنند و این روایت با شعری که می‌سرایند کتابی که می‌نویسند و فیلم سینمایی که می‌سازند رخ می‌دهد.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی با تشریح یکی از ماموریت‌های اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و پاسداشت یاد شهیدان و قهرمانانی است که به خاک و خون غلطیدند تا از مردم مظلوم منطقه حمایت کرده و استقلال این منطقه را حفظ کنند خاطر نشان ساخت: مجموعه بنیاد شهید  وظیفه خود می‌داند که از سینما، شعر، موسیقی و ابعاد هنر حمایت جدی کند؛ و در همین زمینه همکاران ما جشنواره‌هایی در تراز بین المللی طراحی کرده اند و امسال با توجه به اینکه تجربه اول برگزاری جشنواره بود در بعد بین المللی بود امیدواریم با دبیر خانه‌ای که باید کار خود را به صورت حرفه‌ای به ویژه در حوزه سینما انجام دهد، توسعه نوشتن فیلمنامه، ساختن فیلم، پویا نمایی و مستند را در راس امور خود قرار داده و تلاش کند کانون محصولات فرهنگی شود و لازمه آن ساخت آثاری فاخر، حرفه‌ای و عمیق است.

رئيس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اخیرا تفاهم نامه شش جانبه‌ای با  شش کشور جبهه مقاومت منعقد شد که یکی از بخش‌های مهم آن همکاری‌های هنری با یمن، افغانستان، سوریه، فلسطین و عراق است. وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در آینده و با تعمیق فعالیتها، سایر کشور‌هایی که در خط سلطه گری تمدن غرب هستند به ما بپیوندند و انتظار برگزاری جشنواره ایثار در کشور‌های مختلف انتظار دور از دسترسی نیست.

تاکنون حضور چهره‌های سینمایی و مدیران زیادی در آیین مذکور قطعی شده است از جمله هنرمندان و میهمانان آیین پایانی میتوان به نام‌هایی چون: مهدی فقیه جهانگیر الماسی سید محمد صادق هاشمی احمد نجفی جواد شمقدری حسن نجفی حجت الاسلام حسن زاده حجت الاسلام گنابادی نژاد سید احمد میر علایی محمد حمیدی مقدم داریوش یاری جواد مزد آبادی الهام چرخنده سعید الهی، سعید سعدی، جلیل فرجاد، مهدی عظیمی میر آبادی، صادق صادق دقیقی، علیرضا سربخش، روح اله برادری هادی محمد پورمهدی امینی خواه پروانه مرزبان مهدی فرجی، جمال شورجه، حسن نجاریان، عبداله باکیده، مسعود نقاش زاده، جلال غفاری، عظام صالح، پرویز شیخ طادی، سید مهدی جوادی، حبیبه السلطیه، جان جیمز یوبل، محمد ابو الجدایل، غصون الماضی، عبدالناصر شریف در این مراسم اشاره کرد.

با تعویق برنامه‌های صبح روز پایانی جشنوارههنرمندان و مدیران جشنواره بین المللی فیلم ایثار در مراسم تشییع پیکر شهدای مرزبانی کشور شرکت کردندجمعی از هنرمندان و اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مراسم تشییع پیکر سه تن از شهدای خراسانی حادثه تروریستی مرز سراوان شرکت کردند. به گزارش امور اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه‌ای نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در پی شهادت چند تن از مدافعان مرز‌های کشور، ستاد برگزاری جشنواره به احترام مراسم تشییع سه تن از سربازان شهید مرزبانی خراسان، برنامه‌های صبح روز سه شنبه دوم خرداد ماه را به تعویق انداخت و جمعی از مدیران جشنواره به همراه هنرمندان حاضر در مراسم بدرقه با پیکر سرباز وظیفه شهید "ناصر حیدری دژ" از مشهد، سرباز وظیفه شهید "محمد جمال زاده" از چناران و سرباز وظیفه شهید "یونس سیفی نژاد" از شهرستان سرخس که در محل میدان شهدای شهر مشهد با حضور جمع بسیار زیادی از مردم برگزار شد حضور یافتند.

درمراسم مذکور مهدی فقیه، سید احمد میر علایی، الهام چرخنده، فرهاد مختاری، سعید الهی، ناصر باکیده، محمدرضا دزفولی، حجت الاسلام فاطمی نسب، مصطفی محمودی، حسن نجفی به نمایندگی از طرف جشنواره فیلم ایثارحضور یافتند. در این مراسم همچنین الهام چرخنده به درخواست مسولان برگزاری مراسم دقایقی برای حاضران صحبت کرد. همچنین برنامه‌های صبح جشنواره نیز در نوبت‌های عصر و به صورت ویژه برای علاقمندان و حاضران روی پرده رفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.