شیرینی پیوند قلب/ کودک‌ دریافت‌کننده عضو ‌نخبه علمی شد

مسئول تیم پیوند قلب کودکان بیمارستان امام رضا (ع) گفت: شیرترین خاطره‌ام در اولین عمل پیوند قلب کودکان بود که فرد دریافت‌کننده عضو توانست به یک نخبه تحصیلی و یک رتبه برتر کنکور تبدیل شود.

 بهزاد علیزاده مسئول تیم پیوند قلب کودکان بیمارستان امام رضا (ع) در ویژه برنامه ضیافت زندگی که در قالب برنامه‌های چهارمین کنگره بین‌المللی قلب کاسپین در تالار شهید مطهری مجتمع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، گفت: روزی که ما در چند سال قبل کار پیوند قلب کودکان را آغاز کردیم التهاب زیادی در بخش بود و در کنار تمامی دلهره‌ها و دلواپسی‌های که در آستانه سال نو داشتیم، تجربه‌های زیادی آموختیم تا بتوانیم گامی مثبت در مسیر خدمت‌رسانی به بیماران پیوند قلب به‌خصوص در گروه کودکان پیوندی برداریم.

او افزود: کار پیوند فردی نیست و نتیجه تلاش متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی و پرستاری بوده و باید بگویم شیرترین خاطره‌ام در اولین عمل پیوند قلب کودکان بود که فرد دریافت‌کننده عضو توانست به یک نخبه تحصیلی و یک رتبه برتر کنکور تبدیل شود.

مسئول تیم پیوند قلب کودکان بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه پیوند قلب شرایط خاصی دارد، ادامه داد: این نوع حرفه پزشکی به جز درمان سخت بیماران، دارو‌ها و تجهیزات پر هزینه را دارد و در کنار باید مراقبت ویژه از بیماران پیوندی با توجه به شرایط خاصی که دارند صورت پذیرد.

علیزاده بیان کرد: ما بیماری داشتیم که سختی‌های زیادی را به دلیل بزرگ بودن و یا کوچک بودن قلب اهداشده متحمل شد و با مشکلات زیادی مواجه شد، اما به لطف الهی قلب متناسب با این بیمار پیوندی پیدا شد و این کودک به ادامه زندگی بازگشت.

او با تاکید بر اینکه ما دست یاری به‌سوی مردم خیرخواه ایران در جهت یاری‌رسانی به کودکان پیوند قلب دراز می‌کنیم، تصریح کرد: از تمامی خیران نیک‌اندیش حوزه سلامت می‌خواهیم که یاری‌گر تمامی بیماران پیوندی، از جمله پیوندی‌های قلب باشند و از مسئولان و در همین خصوص اعضای بنیاد قلب کاسپین خواستم که پیشگام این عرصه باشند.

انجام صدمین عمل پیوند قلب در بیمارستان امام رضا (ع)

ابراهیم خالقی مسئول تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ما بسیار مفتخریم که در مسیر نجات جان بیماران نیازمند به عضو گام برمی‌داریم و در آخرین مورد آن اهدای عضو دختر ۱۱ ساله گنابادی را داشتیم.

او افزود: بسیار خوشحالیم که صدمین پیوند قلب را در جریان برگزاری کنگره بین‌المللی قلب کاسپین و در آستانه ولادت با سعادت امام رضا (ع) شاهد بودیم.

مسئول تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی ۱۳۱۱ پیوند اعضا انجام شده که آخرین مورد آن امروز بود و در اعضای پیوندی اهداشده قلب بیمار مرگ مغزی را برداشتیم و به بیمار نیازمند به این عضو حیاتی بدن پیوند کردیم، عملی که به صدمین عمل پیوند قلب تبدیل شد.

خالقی با ذکر این نکته که یکی از اقدامات بسیار مهمی که در بیمارستان امام رضا (ع) صورت می‌پذیرد انجام عمل‌های پیوند قلب در این مرکز درمانی بوده و هست، بیان کرد: امروز و همزمان با پنجمین روز از ایام فرخنده دهه کرامت و در دومین روز از برگزاری برنامه‌های چهارمین کنگره بین‌المللی قلب کاسپین صدمین عمل پیوند قلب در این بیمارستان که مزین به نام مباک امام مهربانی‌ها است با موفقیت انجام شد و ایثارگری خانواده اهداکننده مرگ مغزی، ادامه حیات به بیماری که با مشکلات قلبی دست و پنجره نرم می‌کرد هدیه گردید، عمل موفقیت‌آمیزی که در آستانه میلاد با سعادت امام رضا (ع) انجام شد و لبخند را برای لبان خانواده و اطرافیان فرد دریافت‌کننده هدیه کرد.

روحیه خادمان حوزه سلامت به‌ویژه مدافعان سلامت در بحران کرونا مثال‌زدنی بود

علیرضا صداقت رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد و مسئول تیم آی سی یو پیوند قلب بیمارستان امام رضا (ع)، گفت: امروز صدمین پیوند قلب بیمارستان امام رضا (ع) انجام شد و جا دارد که از تلاش‌های تیم پیوند قلب به‌خصوص دکتر رضا باقری و دکتر محمد عباسی تقدیر و تشکر کنم.

او افزود: این ۱۰۰ عمل در شرایطی انجام شد که دارو و امکانات نبود و با تلاش خادمان مردم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان امام رضا (ع) و همچنین تصمیم شجاعانه خانواده‌های اهداکننده این اعمال پیوندی با موفقیت انجام شد.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد و مسئول تیم آی سی یو پیوند قلب بیمارستان امام رضا (ع) با ذکر این نکته که من در ۴ اسفند سال ۱۳۹۸ که مسئولیت آی سی کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد را پذیرفتم گفتم فقط برای نجات جان همنوع خود می‌آیم و به دنبال هیچگونه چشم‌داشتی نبودم، ادامه داد: روحیه بالایی که در تمامی خادمان حوزه سلامت به‌ویژه مدافعان سلامت شاهد بودیم مثال‌زدنی بود و در اینجا نام و یاد تمامی شهدای مدافعان را گرامی می‌داریم.

صداقت بیان کرد: من در ۳ روز گذشته یک بیمار حاد قلب و عروق بودم و در آن زمان درد و رنج بیماران قلبی و همچنین زحمات و سختی کار متخصصان قلب و عروق را به‌خوبی درک کردم.

او با تاکید بر اینکه هیچ نوع طب و درمانی تک تخصصی نیست و نمونه بارز آن همکاری متخصصان بیهوشی و داخلی با متخصصان قلب و عروق بوده است، تصریح کرد: من لذت امروز را به جامعه بزدگ پرستاری، به خصوص پرستاران فعال در حوزه پیوند تقدیم می‌کنم.

تجلیل کودکان پیوند قلب از تیم تخصصی این پیوند حیاتی در بیمارستان امام رضا (ع)

در این مراسم ۱۱ نفر از دریافت کنندگان قلب بیماران مرگ مغزی به نمایندگی از دریافت‌کنندگان قلب به بیان خاطرات تلخ و شیرینی در زمان‌های بیماری و بهبودی پرداختند و ضمن تقدیر و تشکر از تیم پیوند قلب امام رضا (ع) و خانواده‌های اهداکننده بابت تصمیم شجاعانه‌شان، به روح پاک متوفیان مرگ مغزی اهداکننده عضو درود فرستادند و سلام و صلوات هدیه کردند.

در این مراسم دریافت‌کنندگان قلب هدایای نفیسی را به دکتر رضا باقری، رئیس تیم پیوند قلب، دکتر بهزاد علیزاده، رئیس تیم پیوند قلب کودکان، دکتر محمد عباسی، رئیس تیم جراحی پیوند قلب، دکتر محمدرضا نقیبی، عضو تیم پیوند قلب کوکان، دکتر سیدحمید حسینی‌خواه، عضو تیم جراحی پیوند قلب، دکتر ناهید زیرک، مسئول تیم بیهوشی پیوند قلب، دکتر علیرضا صداقت مسئول تیم آی سی یو پیوند قلب، شهرام امینی، عضو تیم آی سی یو پیوند قلب، دکتر راحله رحیمی، عضو تیم آی سی یو پیوند قلب، دکتر ناهید رسایی، عضو تیم نارسایی و پیوند قلب، دکتر فروه وکیلیان، عضو تیم نارسایی پیوند قلب، دکتر پروانه کفش‌بانی، عضو تیم نارسایی پیوند قلب، دکتر سیدجواد سیدی، عضو تیم پیوند قلب کودکان، دکتر امیرهوشنگ محمدپور، عضو تیم پیوند قلب، دکتر ابراهیم خالقی، مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر آرش عاطفی، عضو تیم مراقبت ویژه پیوند قلب، اکرم کیانی‌نژاد، سرپرستار اتاق عمل پیوند قلب، امیر نوشکار، سرپرست آی سی یو پیوند قلب، افسانه صانع، سرپرستار پیوند قلب بزرگسالان، سمانه قربانی، سرپرستار قلب کودکان، طوفان اجاقی، پرستا اتاق عمل قلب باز، گلناز نجفی، پرستار آی سی یو جراحی قلب و معصومه روحانی، مسئول هماهنگی تیم پیوند تقدیر به عمل آمد.

در بخش دیگری از این مراسم از دکتر بهرام امیریان، پیشکسوت پیوند قلب، دکتر احسان غیور، نویسنده بهترین مقاله در حوزه پیوند قلب، معصومه آبیار، مسئول تیم اجرایی کنگره بین‌المللی قلب کاسپین، دکتر شیرین غیاثی، عضو تیم اجرایی کنگره بین‌المللی قلب کاسپین و شرکت‌های فعال دارویی، تجهیزاتی و آزمایشگاهی در حوزه پیوند قلب و درمان بیماران قلب و عروق تقدیر به عمل آمد.

این مراسم با حضور دکتر فریدون نوحی، رئیس انجمن قلب ایران و بیش از ۳۰۰ نفر از بیماران بهبود یافته از مشکلات تهاجمی قلبی در رگ و دریچه و همچنین نزدیک به ۱۰۰ نفر از بیماران پیوند قلب برگزار شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
یعنی بچه پولدارا بوده؟