دژکام:

مسئله معاد از پایه‌های تصمیم‌گیری مدیران و مسئولان نظام باشد

امام جمعه شیراز گفت: مدیران و مسئولان نظام اسلامی یکی از پایه‌های تصمیم‌گیری آن‌ها باید مسئله معاد باشد که این کاری که اینجا می‌کنم فردا و در روز قیامت باید در پیشگاه خدا جواب دهم.

آیت الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز با اشاره به اینکه یکی از معارف بنیادین انقلاب اسلامی مسئله معادباوری است و اینکه قبول داشته باشیم روز قیامتی است، گفتت: وقتی می‌گوییم یکی از اصول اسلام، معاد است این یک بحث کاملا پذیرفته شده است. همچنین یکی از اصول انقلاب اسلامی معادباوری است این مطلب جدیدی در عرصه اقدام و عمل انقلابی، سیاسی و اجتماعی ایجاد می‌کند.

او با تصریح بر اینکه مدیران و مسئولان نظام اسلامی یکی از پایه‌های تصمیم‌گیری آن‌ها باید مسئله معاد باشد که این کاری که اینجا می‌کنم فردا و در روز قیامت باید در پیشگاه خدا جواب دهم، گفت: برای اینکه این مسئله در ذهن همه ما جا بگیرد که واقعا در انقلاب اسلامی باید معاد باوری مبنای تصمیم گیری باشد.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه صراط ۳ گردنه دارد که این سه گردنه را جبرئیل معرفی کرده است، ادامه داد: در گردنه اول که به سختی خلائق عبور می‌کنند؛   گردنه اول امانت است لذا همگی مدیران مسئول بدانید که شغل‌ها، پول‌ها، امکانات شهری و اجتماعی و دولتی و غیر دولتی امانت است.

او گفت: گردنه اول صراط می‌گویند امانت دار خوبی بوده‌ای یا خیر؟ خائن در امانت از این گردنه رد نمی‌شود لذا خیانت در امانت آدم را گرفتار می‌کند.

امام جمعه شیراز گفت: این نظام اسلامی امام راحل نگفت امانت است؟ این دولت که دست مسئولین است امانت نیست؟ این شهدا نگفتند خون دادیم تا شکل گرفته است امانت دست ما نیست؟ این‌ها جواب ندارد؟ به راحتی تمام می‌شود؟ خائن از این گردنه اولی رد نمی‌شود و هر چه می‌خواهد ظاهر خود را درست کند؛ در همین گردنه اول می‌گویند "وَ اَلرَّحْمَةُ"، نسبت به کسی ظلم کردی یا نه؟ رحم در دلت بود یا خیر؟ چرا شما وقتی فیلم شهید الداغی را می‌بینید همه ناراحت می‌شوید؟ برای اینکه طرف مقابل نامرد است و اگر مرد بود و رحم و انسانیت داشت این کار را نمی‌کرد.  

آیت الله دژکام گفت: گردنه دوم فرموده "اَلصَّلاَةُ"، نماز. نسبت به نماز کم توجهی نکنیم چرا که نماز پایه این است که سلامت اجتماعی تامین شود و حل مشکلات اجتماعی با نماز است بنابراین کسی که نماز را ضایع کرده است رد نمی‌شود.

او با اشاره به گردنه سوم " عَلَیْهَا رَبُّ اَلْعَالَمِینَ"، انسان با خدا مواجهه می‌شود و قاضی روز قیامت خداست، گفت: باور امام راحل روزی که انقلاب کرد، باور شهدا، باور ایثارگران و جانبازان این موضوعات بوده است و باور رهبر عظیم‌الشان انقلاب این است. باور آن‌هایی که امروز با همه سختی‌ها، دشواری‌ها و گرانی‌ها پای انقلاب ایستادند این است وگرنه ایستادگی آن‌ها معنا ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: امام زمان (عج) سرباز بیخیال نمی‌خواهد، قیامت و معاد است و باورمان باشد و هر کاری می‌کنیم فکر کنیم باید جواب دهیم و ان شاالله در جواب روز قیامت نمانیم.

آیت الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود، به  ۱۱ ذی القعده میلاد باسعادت حضرت رضا (ع) در هفته آینده اشاره کرد و گفت: وجود امام رضا (ع)، امام معصوم یک برکت دیگری نصیب ایران کرد و آن اینکه سلسله مبارکه طالبیین؛ اولاد امیر المومنین آمدند و گوشه گوشه این کشور را روشن کردند که افتخاری بزرگی از این افتخارات نصیب مردم فارس و شیراز شده است.

او ضمن قدردانی از رشادت و مردانگی نیروی دریایی ارتش که مسیر ۳۶۰ درجه دور کره زمین را پیمودند و در هر جا که ایستادند نماد اقتدار و عظمت ایران بودند، گفت: امروز هم چند روزی می‌شود که با عظمت به خانه خود بازگشتند، کسانی که امنیت جمهوری اسلامی را حفظ و ایجاد می‌کنند. نمایندگی و ماموریت ارتش در بحث امنیت فراتر از مرز‌های ایران است یعنی امنیت ایران و ایرانی را باید در دریا‌های آزاد حفظ کند و دارد این کار را انجام میدهد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه این توانمندی که عزیزان از خود نمایش گذاشتند یک بعد امنیت ایران بود که همه دنیا متوجه شدند، گفت: در هیچ جای کره زمین نیست که فردی یا جنسی از ایرانی‌ها بخواهد در آب‌های آزاد حرکت کند و بگویند مزاحمشان شوید؛ ارتش و نیروی دریایی ارتش جلوی آن مزاحم را می‌گیرد.  

او گفت: در تمدن نوین اسلامی نباید برای امنیت کالای تجاری مسلمانان محتاج یا گدای فلان کشور اروپایی یا آمریکایی باشیم و این به حمدلله شد، اما عرصه‌های دیگری از امنیت هست که باید آن‌ها را هم رشد دهیم و به این افق برسد.

آیت الله دژکام گفت: غیر از امنیتی که نیرو‌های نظامی ایجاد می‌کنند باید امنیت اخلاقی هم در جامعه باشد؛ برای امنیت اخلاقی باید مسیر طولانی را بپیماییم. اینکه شما می‌بینید شهیدی مانند شهید الداغی باید خونش ریخته شود یعنی هنوز یک گوشه کار امنیت هنوز رشد نکرده است وگرنه باید طوری باشد که در هر قسمتی از کشور ما و در آینده در همه پهنه امت اسلامی که یک زن با همه زیورآلات حرکت می‌کند از چین تا مکه کسی جرات نمی‌کند نگاه چپ به آن بیندازد و این عرصه برای امنیت هنوز خیلی کار دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس  با اشاره به اینکه در امنیت اخلاقی، امنیت اقتصادی و مبارزه با فساد بایستی کار انجام شود، خطاب به مسئولان گفت: اولین شرطش این است که رفتار خود این عزیزان کاملا قانونی باشد؛ جلوی بی‌قانونی را با بی‌قانونی نمی‌شود گرفت، چون هرج و مرج می‌شود و مقابل بی‌قانونی و فساد را باید قانونمند گرفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.