علیرضا شهرداری: «پیروز» نباید تاکسیدرمی می‌شد

تیمارگر «پیروز»، از مراحل پایانی تاکسیدرمی این توله یوز خبر داد و گفت: نباید «پیروز» را تاکسیدرمی می‌کردند.

علیرضا شهرداری، تیمارگر «پیروز»، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: که از طرف تیم تاکسیدرمی «پیروز» با او تماس گرفته و خواسته شده که چند عکس با کیفیت برایشان بفرستد تا تاکسیدرمی صورت را انجام دهند، او نوشت مخالف تاکسیدرمی گونه‌های تلف شده نیستم، ولی در این مورد مگر من چقدر طاقت دارم؟

 شهرداری به تماس تلفنی اشاره می‌کند و می‌گوید: چند روز پیش با من تماس گرفته شد و گفتند چند عکس باکیفیت از صورت «پیروز»، برایشان بفرستم، چون تاکسیدرمی به مرحله صورتش رسیده است، من هم عکس‌ها را فرستادم، چون نمی‌خواستم اختلالی در کارشان ایجاد شود، اما همچنان نظرم این است که نباید «پیروز» را تاکسیدرمی می‌کردند و باید به همان نگهداری بافت‌های ژنتیک او اکتفا می‌شد.

وی می‌گوید: من به شدت مخالف تاکسیدرمی حیواناتی هستم که شکار یا کشته می‌شوند، اما تاکسیدرمی گونه‌هایی که به هر دلیلی در باغ وحش‌ها، تصادفات جاده‌ای و یا براثر بیماری تلف می‌شوند، در تمام دنیا انجام می‌گیرد و امری عادی است، این تاکسیدرمی‌ها در موزه قرار می‌گیرد، من خودم بار‌ها بچه‌ها را به موزه سازمان محیط‌زیست برده‌ام و درباره گونه‌هایی صحبت کردیم که بچه‌ها امکان دیدن خود آن گونه را نداشتند، اما تاکسیدرمی آن را از نزدیک دیدند من با خود تاکسیدرمی مخالفتی ندارم.

شهرداری ادامه داد: حرف من این است که ما در موزه‌های مختلف کشور یوزپلنگ‌های زیادی داریم که تاکسیدرمی شده‌اند، اختصاصاً در رابطه با پیروز، نظر شخصی من این است که ما که نمونه تاکسیدرمی یوز آسیایی را زیاد داریم، «پیروز» هم که قبل از مرگ براثر کار‌های درمانی مو‌های زیادی از او اصلاح کرده بودند. به نظرم می‌توانستند به خاطر مردم فقط بافت‌های ژنتیک «پیروز» را بردارند و به احترام مردم ایران که «پیروز» را خیلی دوست داشتند، او را دفن کنند و تاکسیدرمی نکنند، این نظر من به عنوان تیمارگر «پیروز»، است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۳ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
احساسی برخورد نکن اون مال تو نبود اگرم میموند به تو نمیدادن