نجابت در جمع خبرنگاران :

انتخابات تناسبی در تهران مشارکت و رقابت را افزایش می‌دهد/ باید تضارب آراء در خانه ملت شکل بگیرد

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس درباره برگزاری انتخابات تناسبی در حوزه انتخابیه تهران توضیح داد.

 روح الله نجابت در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه ۷ خردادماه) مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران پارلمانی در خصوص تناسبی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران، توضیح داد: بر این باوریم که مجلس خانه ملت، است و باید همه مردم در خانه ملت دیده شود، در حوزه‌های انتخابیه غیر از تهران امکان برگزاری انتخابات تناسبی به دلیل رقابت بر سر دو یا چند کرسی ممکن نیست از سوی دیگر در حوزه انتخابیه تهران لیست‌ها سیاسی‌تر و نگاه‌ها ملی‌تر است.

نماینده مردم شیراز در مجلس اظهار داشت: از این رو با تناسبی شدن انتخابات مجلس در تهران، این امکان فراهم می‌شود که نماینده جریان رقیب که لیست آن‌ها حداکثر رای را کسب نکرده در مجلس حضور پیدا کند. این در حالی است که تا امروز اینگونه بود هر لیستی بیشترین رای را بیاورد تمام ۳۰ کرسی تهران به آن لیست اختصاص پیدا می‌کرد، اما حرف ما این است که اگر ۴ میلیون به لیستی رای داده و ۲ میلیون به لیست دوم رای داده اند، آن‌هایی که به لیست دوم رای داده اند هم جز ملت هستند و حق دارند در مجلس کرسی داشته باشند.

وی ادامه داد: تقسیم کرسی بین لیست‌های تهران متناسب با میزان رای خواهد بود با این روش فرصتی ایجاد می‌شود تا هم رقابت بین لیست‌ها صورت گیرد و هم شاهد رقابت درون لیست‌ها خواهیم بود چرا که هر فردی که در لیست جریانی بیشترین رای را کسب کند در تقسیم بندی کرسی‌های اختصاصی به لیست‌ها امکان نمایندگی مردم در مجلس را پیدا می‌کند.

نجابت با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ابتدای سال گفت: ایشان تاکید داشتند که چهار راهبرد مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت را دنبال کنیم که در راهبرد رقابت و مشارکت راه حلی بهتر از انتخابات تناسبی در تهران ندیدیم چرا که امیدی برای جریان‌های سیاسی برای کسب کرسی در مجلس ایجاد می‌شود و رقابت و مشارکت شکل می‌گیرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس با بیان اینکه انتخابات تناسبی به مشارکت مردم و رقابت کاندیدا‌ها کمک می‌کند، اظهار داشت:یکی از اشکالات مجلس این است که اکثریت خیلی قوی شکل می‌گیرد و تضارب آرایی که باید خانه ملت شکل گیرد، وجود ندارد، اما با برگزاری انتخابات تناسبی در تهران که معمولا پیشران و جهت ده هستند تضارب آرا محقق شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۷ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
قربون دستت تو به همون شورا ها برس بقیه پیش کشت اخه ادم نا حسابی تمام دزد های بزرگ شهرها توشورای شهر هستند
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۵:۱۹ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
به نظر طرح چندان جالبی نمیاد! به جای این حزب بازی ها شفافیت آرای نمایندگان رو تصویب میکردید مردم عملکرد هرکس رو ببینن بهش رای بدن!
Iran (Islamic Republic of)
ملت
۱۴:۲۲ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
ما الرحمن را گفتیم با این نظر شما فاتحه را بخوان
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۱۴:۱۹ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
اگر انتخاب لیستی باشد این کار درست است....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۴ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
باید عملکرد نماینده مجلس بررسی شود و همچنین نمایندگی بیش از هشت سال نباشد
آخرین اخبار