بستر‌های فناوری سلامت در جهت تقویت و توسعه تولید

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: ۹۸ مرکز رشد سلامت در کشور فعال است.

یونس پناهی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها اقدامات لازم در چهار بخش تدوین نقشه راه فناوری حوزه سلامت کشور، توسعه و تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت، توسعه و تقویت زیرساخت‌های مراکز رشد، مراکز نوآوری و توسعه و تقویت زیرساخت‌های پارک‌های علم و فناوری سلامت دسته‌بندی شده‌اند. امید داریم با اجرای این برنامه‌ها روند نیل به اهداف تعیین شده متناسب با شعار سال تسهیل شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به تدوین نقشه راه فناوری حوزه سلامت کشور در گام نخست، عنوان کرد: سه حوزه اصلی ایجاد نظام ارزیابی کمی و کیفی فناوری حوزه سلامت کشور GII، افزایش بهره‌وری اتاق تمیز و ایجاد بستر تولید و عرضه محصولات حوزه فناوری سلامت ذیل ساختار وزارت بهداشت در برنامه‌های معاونت گنجانده شده است.

وی ادامه داد: از یک سو افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت و افزایش میزان محصولات تجاری‌سازی شده و اختراعات و از سوی دیگر ارائه مشاوره تخصصی به شرکت‌ها جهت افزایش دانش فنی آن‌ها بدون تردید توسعه و تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت را در پی خواهد داشت. تاکنون سه سال پیاپی شرکت‌های دانش بنیان سلامت در هر سه حوزه تجهیزات پزشکی، دارو و فرآورده‌های دارویی تشخیص و درمان و فناوری‌های زیستی روند صعودی داشته‌اند.

 پناهی به توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۹۸ مرکز رشد سلامت در کشور فعال است که ۸ مرکز در سال گذشته راه اندازی شده است. گام‌های بعدی علاوه بر افزایش کمی مراکز رشد تصویب چارت مراکز رشد، توسعه مراکز رشد خصوصی، تاسیس مراکز نوآوری تخصصی در مراکز رشد کشور و همچنین تاسیس مراکز نوآوری خصوصی در نظر گرفته شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۶ پارک علم و فناوری سلامت در کشور فعال هستند که بالغ بر ۶۱ شرکت در آن‌ها مستقر است که موفق به تولید ۱۴۸ محصول شده اند، خاطرنشان کرد: تداوم این روند افزایشی و کمک به راه اندازی و توسعه پارک‌های علم و فناوری سلامت در برنامه معاونت قرار دارد. همینطور باید اساسنامه تیپ پارک‌های فناوری سلامت جهت تسهیل در فعالیت‌ها اصلاح شود و جهت نظارت بر عملکرد این بخش مطابق با اهداف تعیین شده ارزیابی عملکرد پارک‌ها نیز از موارد ضروری به شمار می‌رود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار