پیشرفت ۷۵ درصدی پارک صخره‌ای منطقه دوخواهران نهاوند

شهردار نهاوند از پیشرفت ۷۵ درصدی پارک صخره‌ای منطقه دوخواهران این شهرستان خبر داد.

مجید یوسفی‌نوید ایجاد معابر در مناطق دوخواهران، شیخ منصور و پای‌قلعه به منظور دسترسی این مناطق به خیابان‌های اصلی و خروج از بن‌بست، تأمین امنیت منطقه دوخواهران و چغا، احداث آبشار به منظور ایجاد شور و نشاط و زیباسازی منطقه، نورپردازی، کاشت گونه‌های مختلف درختان و گل‌ها، پیاده‌راه سلامت را از جزییات این طرح عنوان کرد.

او افزود: عملیات ساخت این پارک با کوه‌بری و خاکبرداری، سنگ‌چین آغاز شده و هم اکنون زیرسازی معابر، پیاده‌راه‌سازی، دیوارکشی، جدول‌گذاری و طراحی روشنایی در این پارک توسط شهرداری نهاوند در حال انجام است.

شهردار نهاوند تصریح کرد: تمامی ماشین‌آلات راه‌سازی مورد استفاده در طرح‌های شهرداری به صورت مالکیت بوده که این امر باعث صرفه‌جویی هزینه‌های سنگین اجاره ماشین‌آلات شده است.

یوسفی‌نوید تاکید کرد: طرح بوستان مشاهیر (قبرآقا) نیز در بلوار شهید حیدری با اعتباری افزون بر ۳ میلیارد تومان هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت دارد و تا پایان فصل کاری به اتمام و بهره‌برداری خواهد رسید.

او با توجه به گذشت سال‌ها از ممنوعیت تدفین در این قبرستان و شرایط موجود در این محل که در منطقه مسکونی شهر هم واقع شده است، سبب ابرازنارضایتی شهروندان و اهالی محل شده بود که منجر به صدور دستور مقام قضایی مبنی بر ساماندهی منطقه توسط شهرداری و با هدف بهبود محیط شهری و کاربری فضای سبز و شهرداری مکلف به ایجاد فضای سبز و بوستان شد.

شهردار نهاوند افزود: بوستان مشاهیر به عنوان مکانی برای معرفی بزرگان و نام‌آوران تاریخ نهاوند در نظر گرفته شده است تا نشانی برای نسل‌های آینده و آشنایی با تاریخ کهن این شهر باشد.

یوسفی نوید به طرح بلوار شهید ترکمان در جاده بروجرد اشاره کرد و گفت: این بلوار با یک‌میلیارد تومان اعتبار و پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی پس از سال‌ها با پیگیری‌های شهرداری و شورای شهر از طریق کمیسیون ماده ۵ از کاربری غیرمجاز فضای سبز به تجاری تبدیل شده است.

او لاین کُندرو این بلوار در حال ساخت است و کسانی که در لاین تجاری در قطعه دوم و سوم هستند از طریق تجمیع زمین‌های خود با ملک‌های بر بلوار تا عمق ۵۰ متر می‌توانند درخواست مجوز برای ساخت بدهند.

شهردار نهاوند تاکید کرد: طرح معبر ۳۰ متری بلوار امام حسین (ع) به خلیج فارس نیز با احتساب تملک، خاکبرداری، خاکریزی و اعتباری افزون بر سه‌میلیارد تومان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یوسفی نوید افزود: این بلوار با ایجاد راه دسترسی شهرک فارابی به بلوار امام حسین (ع) و بلوار خلیج فارس و خروجی راه شیخ‌منصور و دوخواهران، پای‌قلعه به پارک صخره‌ای و بلوار امام حسین (ع)، بن‌بست و ترافیک تردد‌ها را رفع خواهد کرد.

او گفت: همچنین پس از ۱۸ سال تعداد ۳۲۹ قطعه زمین مربوط به شرکت تعاونی مسکن کارگران شهرداری با پیگیری شهرداری و شورای اسلامی شهر نهاوند تعیین‌تکلیف شده است.

شهردار نهاوند افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و پیش‌بینی مصالح مورد نیاز، شهرداری نهاوند به خودکفایی رسیده و تولیدات کارگاه‌های شهرداری جوابگوی نیاز شهر بوده و تا پایان سال هم مصالح مورد نیاز را تأمین خواهد کرد.

یوسفی‌نوید تصریح کرد: کارگاه تولید قطعات بتنی شهرداری نهاوند شامل جالیز، جدول در ارتفاعات مختلف، دال بتنی، بلوک سیمانی، سنگ قبر، لوله‌های بتنی است که خودکفایی در تولیدات را برای شهرداری نهاوند به ارمغان آورده است.

او تصریح کرد: تاکنون حدود ۴۹۰۰ تن سیمان سهمیه شهرداری دریافت شده که برای تهیه مصالح از معدن شهرداری و راه‌اندازی کارگاه تولید کف‌پوش در نقاط مختلف شهر استفاده شده است.

شهردار نهاوند با اشاره به کارگاه بلوک‌زنی قطعات بتنی شهرداری و اثر این کارگاه در کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های شهرداری، افزود: پیش از این تولید بلوک توسط پیمانکار و به صورت فهرست‌بها با مصالح کار انجام می‌گرفت که حدود ۶۰۰ هزار مترمربع هزینه دربرداشت، اما با اقدام شهرداری و پیگیری‌های انجام شده برای تولید بلوک سیمانی پروژه‌ها به صورت امانی انجام می‌شود و ۳۰ درصد هزینه کاهش پیدا کرده است.

یوسفی نوید تصریح کرد: با هدف تقویت اقدامات و زیرساخت‌ها و کاهش هزینه‌ها در مدیریت شهری، شهرداری با راه‌اندازی نهالستان و گلخانه در تولید کاشت کاج سوزنی به خودکفایی رسیده و طی چند ماه گذشته ۸۰۰۰ کاج سوزنی تولید شده و طبق برآورد اولیه این مکان مستعد کاشت ۱۰۰ هزار اصله درخت تزئینی از طریق کاشت بذر است که منجر به صرفه جویی در هزینه‌های خرید درخت می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.