اجرای ۱۸ هزار واحد مسکن ملی در همدان

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان از اجرای ۱۸ هزار واحد مسکن ملی در همدان خبر داد. 

همدان متاسفانه طبق آمار‌های رسمی جزء آخرین‌ها در طرح نهضت ملی مسکن است و تقریباً کار خاصی در خصوص ساخت مسکن در همدان انجام نشده است.
سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان در این باره ضمن ارائه عملکردی گفت: در استان همدان باید ۴۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکن ملی توسط دولت طی چهار سال ساخته شود، افزون بر این ۱۹ هزار و ۹۰۰ واحد نیز خودمالکی در دست اقدام است.

او با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۹۰۰ واحد بافت فرسوده هم در برنامه هست افزود: با احتساب ۴۸ هزار واحد مسکن روستایی در مجموع بالغ بر ۱۲۷ هزار واحد مسکونی برنامه استان همدان طی چهار سال است.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان به ۴۴ هزار واحدی که دولت متولی است اشاره کرد و گفت: متاسفانه تنها زمینی که برای اجرای طرح وجود داشت، قطعه ۶۸۰ هکتاری بود که با معارض و موارد قانونی روبرو شد و آبان ماه سال پیش از مدار حذف شد.

ایوب اسداللهی افزود: اگرچه از تیرماه پارسال که مشخص شد پرونده‌های حقوقی تشکیل شده، شناسایی اراضی دیگر و مذاکره با مالکان برای توافق را در دستور کار قرار دادیم.

او با تاکید بر اینکه با ۸۰۰ مالک مذاکره انجام شد و در نهایت ۱۴.۵ هکتار توافق صورت گرفت افزود: در بحث توافق‌ها حمایت لازم محقق نشد و در نهایت با تدبیر استاندار همدان زمینی با مساحت ۱۴۰ هکتاری معروف به باغ میوه برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اختصاص پیدا کرد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه مباحث تک‌برگی سند، تعیین مشاور و انتخاب کارگزار را با سرعت پیش گرفتیم گفت: دست آخر هفته پیش در شورای عالی مسکن طرح به تصویب نهایی رسید و ابلاغ شد.

اسداللهی به اقداماتی به منظور آماده سازی طرح اشاره کرد و گفت: ۱۱ هزار واحد مسکونی در این قطعه زمین ساخته خواهد شد و تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به طرح وصل بودند که از هفته آینده بالغ بر ۷ هزار نفر دیگر با توجه به اولویت‌بندی‌ها به نسبت بُعد خانوار، خانواده‌های زیر پوشش و زمان ثبت نام وصل خواهند شد.

او افزود: تاکنون با احتساب ۷ هزار واحدی که از قبل شروع شده بود و ۱۱ هزار واحد جدید، ۱۸ هزار واحد از مسکن ملی در حال اجراست و همزمان کار توافق بر دیگر اراضی در حال انجام است همچنین طرح شهر جدید «اکباتانا» نیز که قطعات به صورت ویلایی اختصاص داده خواهد شد پیگیری می‌شود.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان همدان با تاکید به تدبیری که در حوزه پرداخت مبالغ ساخت در نظر گرفته شده است گفت: بنا شده از همان ابتدا که متقاضی به طرح وصل می‌شود، حدود مبلغی که باید تامین شود با توجه به برآورد پیامک شود.

اسداللهی افزود: تمام تلاش بر این است که هر چه زودتر مراحل ساخت و اجرا در پیش گرفته شود تا در کمترین زمان ممکن طرح به دست مردم برسد، اگرچه طبق ضوابط طول انجام طرح ۲۴ ماه است، اما تلاش ما اتمام در بازه زمانی ۱۸ ماه است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار