افزایش قیمت خرید تضمینی گندم مشروط به تخصیص منابع مالی جدید است

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم منوط به تخصیص بودجه منابع مالی به خرید تضمینی گندم از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

آقای سید محمد آقامیری از برنامه دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی خبر داد  و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش بینی می شود ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای خبازی‌ها و مصارف صنعتی کشور تولید شود. هدف وزارت جهاد کشاورزی در حوزه گندم حمایت از کشاورزان است بطوریکه طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و قوانین، توافقاتی قبل از عید نوروز بین شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و گندمکاران برای بازنگری و اصلاح قیمت گندم صورت گرفت و قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان تعیین شد.

او افزود: برخی گندمکاران به نرخ ۱۵ هزارتومانی خرید تضمینی گندم معترض هستند و ۱۷ هزار تومان را نرخ منطقی برای هر کیلوگرم گندم می‌دانند به همین دلیل اعلام می‌کنم؛ به شرط آن که دولت و سازمان برنامه و بودجه منابع مالی جدیدی به خرید تضمینی گندم اختصاص دهد، قیمت خرید تضمینی گندم افزایش خواهد یافت و وزارت جهاد کشاورزی هم مخالفتی با افزایش قیمت نخواهد داشت.

آقامیری ادامه داد: با این حال بودجه فعلی که برای خرید گندم از کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داده شده، گندم را با نرخ قبلی آن یعنی ۱۳ هزار تومان در در نظر گرفته است، لذا اعتبارات تخصیص یافته به خرید تضمینی گندم حتی  از نرخ فعلی آن نیز کمتر  است. با توجه به درخواست و نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون کشاورزی مجلس و اصناف و بخش خصوصی مرتبط با گندم، رئیس‌جمهور دستور بررسی اصلاح قیمت گندم را به وزارتخانه داده است که با جدیت در حال بررسی افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستیم.

سرپرست وزارت جهاد گفت: از ابتدای سال  کشاورزان گندم برداشت شده خود را تحویل سیلوها دادند و تا اواسط اردیبهشت با توجه به تأمین منابعی که صورت گرفته وزارت جهاد کشاورزی ۱۰.۵ همت برای خرید گندم به کشاورزان پرداخت کرده است. از طرف دیگر تا اوایل خرداد ماه  ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم شرکت بازرگانی دولتی به عنوان متولی و سازمان تعاون روستایی به عنوان مباشر از کشاورزان خریداری شده که این میزان نسبت به بازه زمانی سال گذشته رشد ۴۱ درصدی و نسبت به بازه زمانی دو سال پیش رشد ۹۰ درصد را نشان می‌دهد، این در حالی است که هم‌اکنون میزان خشکسالی در چهار استان کشورمان که عمدتاً شمالی هستند با افزایش قابل توجهی روبه‌رو بوده است.

او در مورد سایر مطالبات تاکید کرد: حمایت از کشاورز و تولید کننده اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است بطوریکه در ابتدای سال طی مدت یک هفته مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شد و چهار روز بعد، مطالبات پنبه‌کاران تسویه شد، همچنین در آینده‌ نزدیک، مطالبات شرکت‌هایی که تأمین کننده بذر گندم هستند پرداخت خواهد شد تا کشاورزان بتوانند برای کشت دوم خود برنامه‌ریزی کنند.

آقامیری مروری بر نوسانات اخیر بازار مرغ کرد و گفت: قبل از سرپرستی بنده در وزارت جهاد کشاورزی، با نامه‌ای که انجمن جوجه یک روزه در نامه‌ای به اعضای خود، خواست؛ تخم مرغ نطفه‌دار از دستگاه‌ خارج و تولید جوجه یک روزه‌ متوقف شود؛ به دلیل عدم تولید جوجه، چالش‌های متعددی در تأمین گوشت مرغ بازار اتفاق افتاد به طوری که تولید مرغ در کشور به نصف کاهش یافت. با این حال با مدیریت‌های صورت گرفته هم اکنون میزان جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ در کشورمان افزایشی شده و به روال عادی برگشته است به طوریکه به صورت هفتگی ۴۴ هزار تن گوشت مرغ تولید شده، اما برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حاکی از آن است به ۵۰ هزار تن خواهد رسید.

به گفته او، میزان جوجه‌ریزی در اردیبهشت ماه به ۱۱۸ میلیون قطعه رسید که در مقایسه با ۸۴ تا ۸۵ میلیون قطعه جوجه ریزی تولید ماه قبل از عید نوروز، نزدیک به ۳۰ میلیون قطعه افزایش جوجه‌ریزی صورت گرفته است. و در خردادماه نیز برنامه‌ریزی در جهت افزایش و اشباع بازار خواهد بود.

 
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۹ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
آنهایی که با افزایش قیمت گندم مخالفت می کنند دستی در واردات گندم دارند و عضو باند مافیای واردات گندم هستند و واردات گندم سود فراوانی برایشان دارد
Iran (Islamic Republic of)
سجاد
۱۹:۴۸ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
کشاورز بیچاره این وسط له میشه
France
ککشاورز خرمشهری
۱۹:۳۶ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
سلام: سخنان اقامیری در خصوص شرط افزایش قیمت گندم بنا به تعیین اعتبار مالی دولت!!!!!!! چه سودی برای گندمکار که وقت اودرحال هدر رفت --- داراست؟! باچه پولی ؟!کشت تابستان را انجام دهد وروزها در حال گذرست وخبری ازپرداخت پول ،نیست!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
محمدرضا
۱۶:۴۷ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
گندم بایدبالای ۱۷ هزارتومان خریداری شود هزینه ها بالاست کشاورز سودی نمیکند ودوباره ب دنبال صیفی کاری میرود
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۵:۱۶ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
حداقل قیمت خریدتضمینی گندم باید۲۰هزارتومان باشد
آخرین اخبار