معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد؛

خودکفایی ایران در تولید گندم تا سال آینده

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال آینده، ایران در تولید محصول استراتژیک گندم به خودکفایی می‌رسد و از واردات این محصول بی نیاز خواهد شد.

علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه سفر به تایباد در جمع خبرنگاران گفت:   با توجه شرایط نزولات جوی، واردات گندم از هفت میلیون تن در سال ۱۴۰۰ به سه میلیون تن در سال ۱۴۰۱ رسید که امسال هم حدود یک میلیون تن گندم وارد خواهد شد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: به خودکفایی رسیدن در تولید دیگر محصولات استراتژیک نظیر جو و برنج در جریان است؛ به طوریکه در حال حاضر ۷۰ درصد نیاز کشور به برنج در داخل و ۳۰ درصد از خارج تامین می‌شود.

مهاجر بیان کرد: در تولید ذرت این امکان وجود ندارد؛ زیرا این محصول در تابستان کشت می‌شود و کشورمان در این فصل با کمبود منابع آبی رو به رو است.

هر هزار تومان افزایش قیمت گندم مساوی با ۹ هزار میلیارد تومان نیاز مالی

او تصریح کرد: با هر هزار تومان افزایش قیمت خرید گندم، دولت باید مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت کند و امکان افزایش قیمت فعلا وجود ندارد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ارزان بودن قیمت آرد، این فشار را بر دولت وارد می‌کند که نتواند قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش دهد؛ بنابراین این محصول به نرخ ۱۵ هزار تومان خریداری می‌شود.

مهاجر اظهار کرد: کشاورزان تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی و حمایتی در سطح کشور تحویل سازمان تعاون روستایی و شرکت خدمات بازرگانی داده اند که نسبت به مدت مشابه پارسال یک میلیون تن افزایش یافه است.

او افزود: در سال‌های اخیر بر صادرات محصولات کشاورزی حساسیت بیشتر وجود دارد و عواملی مانند زمان ارسال، مقدار، کیفیت محصول و مواردی از این دست باید در قرارداد شرکت صادرکننده و کشاورز قید شود.

شرکت در جشنواره استانی گندم، بازدید از مزارع گندم، باغات پسته، گاوداری ۲ هزار راسی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و کارخانه آرد و بررسی مشکلات کشاورزان از جمله برنامه‌های سفر علیرضا مهاجر به شهرستان مرزی تایباد بود.

برچسب ها: جهادکشاورزی ، گندم
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۰:۵۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
بعدا دوبرابرقیمت داخل از خارج ازکشور واردمیکنه
آخرین اخبار