جلال زاده در دیدار با رئیس کمیته روابط خارجی شورای ملی پارلمان اسلواکی:

آمریکا نگاه دوگانه‌ای به حقوق بشر و توافقات هسته‌ای دارد

وحید جلال زاده گفت: کشور‌های غربی به ویژه آمریکا نگاه دوگانه‌ای به حقوق بشر داشته و در حالی که مدعی دموکراسی هستند، اعتقادی به آن ندارند.

وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عصر امروز با ماریان کری رئیس کمیته روابط خارجی شورای ملی پارلمان اسلواکی که در رأس هیأتی پارلمانی به تهران سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

جلال زاده در ابتدای این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی و ابراز خرسندی از حضور هیأت پارلمانی اسلواکی در مجلس شورای اسلامی، احترام به باور و اعتقاد دیگر کشور‌ها را ضروری دانست و گفت: کشور‌های غربی به ویژه آمریکا به حقوق بشر نگاه و استاندارد‌های دوگانه‌ای دارند و در حالی که مدعی دموکراسی هستند هیچ اعتقادی به آن ندارند.

وی در ادامه بر آزادی بیان در ایران اشاره کرد و بیان داشت: در جمهوری اسلامی ایران برخلاف رسانه‌های کشور‌های غربی، مطبوعات و رسانه‌ها به نقد از دولت و مجلس، عاری از توهین و تهمت می‌پردازند و فضای رسانه، فضایی بدون تشنج و یکجانبه گرایی است.

وی ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران اوکراین بر حل این موضوع از طریق دیپلماسی تاکید کرد و اظهار داشت: ما با کشته شدن انسان‌های بیگانه و نابودی زیرساخت‌ها در هر جای دنیا مخالف هستیم لذا می‌توان با ریشه یابی علل جنگ و استفاده از دیپلماسی گفتگو به پایان این بحران کمک کرد.

جلال زاده با اشاره به رویکرد دوگانه غرب نسبت به توافق بین المللی هسته‌ای خاطر نشان کرد: مواضع کشور‌های اروپایی و آمریکا نسبت به توافقات بین المللی در ایران و رژیم صهیونیستی متفاوت است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار اظهار داشت: کشور‌های مختلفی در جهان دارای سلاح هسته‌ای هستند، اما هیچگونه تحریمی علیه آن‌ها از سوی کشور‌های غربی اعمال نشده است، اما با توجه به صلح آمیز بودن انرژی هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران و فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت سلاح‌های هسته ای، متاسفانه امروز شاهد تشدید تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب علیه کشورمان هستیم.

رئیس کمیته روابط خارجی شورای ملی پارلمان اسلواکی: اسلواکی از مواضع آمریکا درباره توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کند/ انرژی هسته‌ای حق ایران است

ماریان کری نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه روابط با کشور‌های همسایه خود از جمله عادی سازی روابط با عربستان تشکر و نقش ایران را در منطقه بسیار موثر قلمداد کرد.

وی در بخشی از سخنان خود عدم حمایت کشور متبوعش را از مواضع اتحادیه اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای اعلام کرد و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را حق ایران دانست.

ماریان کری همچنین حملات کشور‌های غربی به دیگر کشور‌ها و همچنین حمله تروریستی آمریکا به سردار سلیمانی را که منجر به شهادت ایشان شد، محکوم کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی شورای ملی پارلمان اسلواکی در پایان این دیدار خاطرنشان کرد: معتقدیم برخی سیاستمداران کشور‌های غربی می‌خواهند با نظرات خود جهان را تغییر دهند که این یک امر امکان ناپذیر خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۰ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
از هرکجا ضربه ای زده شود فقط بیچاره وفقیر میخورد
آخرین اخبار