رضایی کوچی:

شهر‌ها را باید با الگو‌های جدید فناورانه اداره کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت: انتظار است و تاکید می‌کنیم که شهرداری‌ها، شهر‌ها را با الگو‌های جدید فناورانه به عنوان یکی از مظاهر توسعه اداره کنند.

محمود رضایی کوچی در همایش شهرداران استان فارس در شهرستان بوانات گفت: قطعا این فناوری به روان سازی کار‌ها و افزایش کیفیت خدمات و همچنین کاهش هزینه‌ها بسیار کمک خواهد کرد.

او، هویت شهر‌ها را یک هویت پویا و فرایندی دانست و ادامه داد: این پویایی به این معناست که مطالبات مردم در شهر‌ها در هر مقطع ممکن است متفاوت باشد و بنابراین باید شهر‌ها را با یک الگوی جدید از نگاه مدیریتی اداره کنیم.

رضایی گفت: دولت‌ها در دنیا بحث توسعه و پیشرفت را به عنوان شعار اصلی خود مطرح می‌کنند و این توسعه نیز بیشتر از شهر‌ها آغاز می‌شود که مدیر ارشد آن شهرداران هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت: ساختار مدیریتی شهر‌ها در کشور ما به گونه‌ای است که مباحث اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و فرهنگی با شهرداران و مدیران شهری ارتباط دارد.

رضایی، بودجه کل شهر‌های فارس را حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از این عدد مربوط به شهرداری شیراز است.

او گفت: بودجه کل شهرداری‌های کشور هم حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که این عدد برابر با بودجه عمرانی کشور در سال ۱۴۰۲ است.

معاون استاندار فارس گفت: برخی شهرداری‌های استان در حوزه سرمایه گذاری در ابتدای راه هستند و کار‌هایی هم کرده‌اند، اما هنوز نیاز است که تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود.

رضایی گفت: امسال در برخی مناطق استان برخی پروژه‌های نهضت ملی مسکن تکمیل و آماده واگذاری به متقاضیان می‌شود و بنابراین اگر شهرداری‌ها در بحث آماده سازی زیرساخت‌ها خوب ورود نکنند واحد‌هایی آماده تحویل می‌شود که زیرساخت‌های آن‌ها آماده نیست.

رضایی گفت: در برخی شهر‌های استان بحث پسماند و زباله و مکان یابی دفن آن‌ها به یک مشکل تبدیل شده که باید این مساله اصلاح شود.

او گفت: برخی شهر‌ها به ویژه شهر‌های کوچک ما در بحث دفع پسماند‌ها شرایط خوبی ندارند و این باعث می‌شود که افکار عمومی نسبت به این مسئله واکنش منفی نشان دهد و بنابراین توصیه می‌شود در مکان یابی دفن اصولی زباله توجه و دقت بیشتری شود.

رضایی همچنین از شهرداری‌ها خواست که به موضوع مردمداری توجه جدی داشته باشند.

او عنوان کرد: البته مردمداری به معنای دادن پاسخ مثبت به هر درخواستی نیست، اما نحوه پاسخگویی می‌تواند به گونه‌ای باشد که حتی اگر آن پاسخ منفی باشد موجب گلایه ارباب رجوع نشود.

مدیرکل امور شهری و شورا‌های استانداری فارس هم گفت: اداره کردن ساختار گسترده شهرداری‌ها نیازمند تلاش و کوشش بسیاری است.

سید احسان اصنافی گفت: استان فارس با ۳۷ شهرستان دارای ۱۲۲ شهرداری و نزدیک به ۴۰۰۰ پرسنل است که این تعداد تقریبا با نیرو‌های برخی وزارتخانه‌ها برابر است.

او گفت: بنابرین چنین تشکیلات عریض و طویلی در کنار ساختار شورایی که داریم همت و هماهنگی شهرداری‌ها را و برنامه‌ریزی مستمر استانی را می‌طلبد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار