تولید روزانه ۸۰ تُن پسماند در اسدآباد 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد از تولید روزانه ۸۰ تُن پسماند در این شهرستان خبر داد.

مجید اسکندری با بیان اینکه میزان پسماند‌های بیمارستانی و مطب‌ها به کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم در روز می‌رسد گفت: سهم بخش مرکزی شهرستان اسدآباد تولید روزانه ۷۰ تن و ۹ تن نیز مربوط به بخش‌های پیرسلمان، آجین و پالیز است که این زباله‌ها در سایت‌های دفن زباله پیش بینی شده در هر یک از بخش‌ها دفن می‌شود.

او افزود: ناحیه بندی پسماند در قالب اجرای طرح جامع مدیریت پسماند بر اساس دستورالعملی که وزارت کشور به استانداران ابلاغ کرد، از سال ۱۳۹۴ در همدان آغاز شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد تصریح کرد: استان همدان به ۲ ناحیه شمالی و جنوبی تقسیم بندی و مقرر شد که زباله‌های شهرستان اسدآباد به سایت دفن پسماند مرکز استان منتقل شود که تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

اسکندری گفت: شهرداری اسدآباد وجود گردنه سخت گذر اسدآباد، فرسودگی و کمبود ماشین آلات مناسب حمل زباله و هزینه بر و مرقون به صرفه نبودن این کار را از عوامل اصلی منتقل نکردن پسماند‌های عادی این شهرستان به همدان عنوان کرد.

او افزود: با وجود تصویب این طرح در کارگروه مدیریت پسماند استان، باید نظر شهرداری دوباره در این کارگروه بررسی و در صورت نیاز پسماند‌های اسدآباد در همین شهرستان دفن اصولی یا به سایت دفن پسماند ملایر منتقل شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد تاکید کرد: ۶ تن پسماند دارویی و شیمیایی در این شهرستان دپو شده بود که ۲ تن آن در ۲ مرحله بارگیری و به شرکتی در اصفهان منتقل شد و به زودی ۲ تن دیگر برای امحا به این استان منتقل می‌شود.

اسکندری گفت: در زمینه پسماند عفونی، دانشکده علوم پزشکی اسدآباد دارای دستگاه‌هایی مجهز بوده که نسبت به بی خطر سازی این پسماند‌ها ۲ نوبت در روز اقدام می‌کند.

او افزود: روزانه ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم پسماند عفونی مربوط به مطب‌های خصوصی و آزمایشگاه‌ها جمع آوری و نسبت به انتقال به موقع و کم خطر سازی آن‌ها اقدام می‌شود و در این باره مشکلی وجود ندارد.

اسکندری درباره وضعیت تالاب طبیعی پیرسلمان نیز گفت: خرداد ماه سال گذشته به دنبال حال ناخوش این تالاب و خشک شدن آن، لایروبی و بهسازی صورت گرفت و امسال با بارش‌های مناسب دوباره تالاب پیرسلمان احیا و حتی سرریز شده که امید می‌رود این وضعیت با تلاش مسئولان پایدار بماند.

او تاکید کرد: کشت بی رویه محصولات، برداشت بی رویه از آب‌های زیر زمینی و حفر چاه از علل موثر در خشک شدن تالاب پیرسلمان است که باید از این اقدامات جلوگیری شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.