زمزمه‌های یک زن فاطمی در «بی‌گمان»

آیین رونمایی از نخستین دفتر شعر فاطمه افشاریان، شاعر، نویسنده و مجری تلویزیون، برگزار شد.

آیین رونمایی از نخستین دفتر شعر فاطمه افشاریان، شاعر، نویسنده و مجری تلویزیون، جمعه شب۱۲ خردادماه، با حضور جمعی از شاعران پارسی زبان و اهالی فرهنگ کشور‌های مختلف نظیر ایران، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، هند و بنگلادش با مدیریت علیرضا قزوه و اجرای سیدمسعود علوی‌تبار به میزبانی گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.

علیرضا قزوه شاعر، منتقد ادبی و رئیس مرکز شعر و سرود و موسیقی سازمان صدا و سیما با نگاهی اجمالی به معرفی شعر پرداخت و اظهار کرد: شعر هدیه‌ای آسمانی است که در جان انسان‌های پاک به گُل می‌نشیند و عطری بهشتی می‌دهد. شعر از جنس نور است و معنویت و معنا، قوت روح و جان است و وقتی غنچه می‌کند که گل شده باشید و در باغ خدا ریشه کرده باشید.

قزوه ادامه داد: شاعر این دفتر، اما بیش از همه به داشته‌های خود تکیه کرده است. همین اولین دفتر شعر فاطمه افشاریان، شعری است زلال و پاک و نجیب و بی‌نقاب که در آن زمزمه‌های یک زن فاطمی را می‌توان شنید.

رضا اسماعیلی، شاعر و منتقد ادبی، در قسمتی از سخنان خود با عنوان «سندی گویا بر درخشش زنان» بیان کرد: مجموعه شعر «بی‌گمان» نمونه‌ای ارجمند از آثار نسل جوان شاعران انقلاب اسلامی است و از آنجا که بر پیشانی این مجموعه نام بانویی شاعر نقش بسته، شایسته‌تر آن است که بگوییم سندی گویا بر درخشش زنان در سپهر فرهنگی انقلاب اسلامی است.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: رسالت یک هنرمند اصیل نیز چیزی جز انتشار «زیبایی» و بازتولید «دانایی» نیست. باز کردن پنجره‌ای از معنا به سمت روشن دنیا که با قرار و استقرار در آن می‌توان از سیمای روشن و فروتن «انسان کامل» رونمایی کرد.

سید مسعود علوی تبار، شاعر و فعال فرهنگی، در معرفی کتاب گفت: مجموعه شعر «بی‌گمان» اولین مجموعه شعر مستقل فاطمه افشاریان است که در قطع رقعی و در ۷۴ صفحه، مشتمل بر ۲۱ غزل آیینی توسط انتشارات شاعران پارسی زبان به تازگی به چاپ رسیده است. این کتاب با غزل «دلتنگی» که چند سال قبل در محضر شریف رهبر معظم انقلاب قرائت شد آغاز می‌شود.

سیدمهدی بنی‌هاشمی، شاعر و سراینده شعر پرآوازه «سلام فرمانده»، اظهار کرد: خانم افشاریان با اشعار قوی و خوش مضمونی که می‌سرایند یکی از سرمایه‌های شعر پارسی و شعر آیینی هستند. یکی از خصوصیات اشعار آیینی خانم افشاریان برانگیختن حس شاعرانه در وجود انسان است به نحوی که گاهی همین اشعار مضامینی ناب برای نوحه‌ها و سبک‌های مداحی می‌شوند.

بنی‌هاشمی ادامه داد: از خاطره انگیزترین اشعار وی می‌توانم به شعری که سال ۹۵ در محضر مقام معظم رهبری خواندند اشاره کنم که به نظر من شاید همین شعر شروع و فتح بابی در فضای تحول مضامین مداحی‌های کشور بود.

شعر «همنام عشق» از مجموعه «بی‌گمان»

بابا عقیده داشت که دختر فرشته است
او را خدا به جای گِل، از گل سرشته است

می‌گفت: دختران همه باران رحمت‌اند
در خانه‌ها بهانه آغاز برکت‌اند

می‌گفت: دخترم! تو شدی جزئی از خودم
وقتی اشاره کرد به روز تولدم

شکر خدا به زندگی من که آمدی
در روز‌های نیمه بهمن که آمدی

پر شد جهانم از نمک خنده‌های تو
امید زندگانی بابا، فدای تو

مادر میان خاطره‌ها ناگهان رسید
وقتی صدای خنده و ذوق مرا شنید

خندید و گفت: آمده بودی پس از امام
یادش بخیر، دغدغه انتخاب نام...

گفتند یک به یک نظر خویش را همه
شکر خدا، ولی پدرت گفت: «فاطمه»

نام زنی که «فاطمه» خوانده پیمبرش
پیغمبری که «فاطمه» ام نذر دخترش

نام زنی که هر دو جهان، زیر دین اوست
الگوی بی بدیل شهیدان، حسین اوست

در مدح او، مباهله و نور توأمان
در وصف اوست کوثر و تطهیر بی‌گمان

نام زنی که سرور اولاد آدم است
در مدح او هر آنچه بگویند هم، کم است

این‌ها تمام باشد و این نیست فاطمه
آری فراتر است و همین نیست فاطمه

بابا دوباره گفت: چه حاجت به گفتن است؟
نامش دلیل منزلت واژه «زن» است

بابا کنار نام، به من داد آبرو
من کل عمر، فاطمه هستم به لطف او

بابا، همان که هستی من در مزار اوست
هم نام عشق بودن من، یادگار اوست

در انتخاب نام، پدر، روسپید شد
در راه عشق، آخر سر هم شهید شد...

برچسب ها: شعر ، شاعر ، ادبیات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار