بازگشت فضانوردان چینی به زمین

ماموریت سه فضانورد چینی پس از ماه‌ها سکونت در ایستگاه فضایی پایان یافت.

ماموریت شش ماهه سه فضانورد چینی با فرود کپسول فضایی شنژو ۱۵،  در ایستگاه فضایی تیانگونگ پایان یافت.

فی جانلونگ فرمانده این ماموریت و همکارانش دنگ چینگ‌مینگ  و ژانگ لو در ساعت ۶:۳۴ صبح به وقت پکن در روز یکشنبه چهارم ژوئن (۰۲:۰۴ بامداد امروز به وقت ایران) در حالی که خورشید بر روی محل فرود دانگ فنگ  در شمال چین طلوع می‌کرد به زمین بازگشتند. آن‌ها از نوامبر سال گذشته در ایستگاه فضایی تیانگونگ ساکن بودند.

در اوایل هفته جاری، فی و خدمه ماموریت شنژو ۱۵، کنترل ایستگاه فضایی را به فضانوردان ماموریت شنژو ۱۶ تحویل دادند.

فی در این خصوص گفت: ماموریت شنژو ۱۵ در مدار را به پایان رساندیم و اکنون کلید‌های ایستگاه فضایی را طبق برنامه تحویل خدمه مامویت بعدی می‌دهیم.

جینگ هایپنگ، فرمانده ماموریت شنژو ۱۶ گفت: از طرف خدمه ماموریت شنژو ۱۶ و پس از بازرسی و بررسی کامل، تایید کردم که مشکلی وجود ندارد.

سه فضانورد ماموریت شنژو ۱۵  روز دوشنبه  از سرنشینان شنژو ۱۶ در تیانگونگ استقبال کردند و روز جمعه هر ۶ فضانورد در مراسمی برای واگذاری کنترل ایستگاه فضایی به گروه جدید شرکت کردند.

کپسول مخصوص برگشت فضانوردان در محل فرود دانگ فنگ، نزدیک به مرکز پرتاب موشک Jiuquan، که خدمه شنژو ۱۵ شش ماه پیش از آنجا به مدار پرتاب شدند، فرود آمد.

رسانه‌های چینی گزارش دادند که تیم‌های حاضر، تمرین‌های نجات و بازیابی را در دانگ‌فنگ در روز پنجشنبه (یکم ژوئن) برای آماده‌سازی برای بازگشت به زمین را تکمیل کردند. پس از فرود فضاپیما، تیم‌ها در عرض چند دقیقه در محل حاضر شدند تا عملیات خارج‌سازی فضانوردان را شروع کنند. هر سه فضانورد در کمتر از یک ساعت به سلامت از کپسول خارج شدند.

خدمه شنژو ۱۵ در طول مدت اقامت خود در تیانگونگ، چهار پیاده‌روی فضایی را آغاز کردند و یک رکورد ملی ثبت کردند. آن‌ها همچنین طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی به انجام رساندند.

منبع: اسپیس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار