لزوم نشانه دار شدن بیماران خاص و صعب العلاج در سامانه سازمان بیمه سلامت ایران

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه بر لزوم نشانه دار شدن بیماران خاص و صعب العلاج در سامانه سازمان بیمه سلامت ایران با هدف سهولت و امکان دریافت خدمات حمایت درمانی تاکید کرد.

تحویلیان مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه با اشاره به لزوم اطلاع‌رسانی خدمات صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج گفت : شرط اولیه برخورداری از مزایای بیماران خاص و صعب العلاج از حمایت‌های دولت داشتن بیمه پایه از یکی از سازمان‌های بیمه‌گر در کشور است.

وی افزود: به منظور برخورداری از مزایای این صندوق، همه افرادی که دارای یکی از ۱۰۷ بیماری خاص و صعب العلاج مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند و جزء بیمه‌شدگان سایر سازمان‌های بیمه‌گر و یا افرادی که فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای می‌باشند، می‌توانند با مراجعه به سامانه شهروندی سازمان بیمه سلامت به نشانی Bimehsalamatiranian.ir برای برخورداری از این مزایا ثبت نام کند.

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه ادامه داد: پس از ثبت نام اولیه در سامانه شهروندی در صورتی که اطلاعات بیمار در سامانه بیماری‌های نادر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (RDA) وجود داشته باشد، انتساب مربوطه به شکل خودکار در سامانه شهروندی بیمه سلامت انجام خواهد شد و در صورت بروز هرگونه مشکل و عدم ثبت نشان بیمار پس از ثبت نام می‌توانند با مراجعه به اداره‌های بیمه سلامت در شهر خود فرآیند ثبت نشان بیمار را با ارائه مدارک بیماری تکمیل کنند.

وی به انواع بیماری‌های خاص و صعب العلاج در صندوق اشاره کرد و گفت: فهرست بیماری‌های خاص و صعب العلاج ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامل تالاسمی، هموفیلی، ام اس، بیماران دیالیزی (دیالیز خونی و دیالیز صفاقی)، موکوپلی ساکاریدوز، بال پروانه‌ای، انواع تیپ‌های اس ام ای، سیستیک فیبروزیس، اوتیسم، سرطان، پرفشاری شریان خون ریوی، سکته مغزی، پیوند اعضا (شامل سلول‌های بنیادی خونساز، کلیه، کبد، قلب، پانکراس، روده، ریه)، مزمن روانی، رتینوپاتی دیابتی، صرع مقاوم به درمان، جراحی‌های DBS (برای بیماران پارکینسون، دیستونی، ترمور، تیک، تورت)، بیماران با آسیب شنوایی شدید و دیستروفی‌های عضلانی است.

تحویلیان درباره نحوه ثبت نام در صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج، توضیح داد: ثبت‌نام از طریق ورود به سامانه خدمات غیر حضوری شهروندی به آدرس Bimehsalamatiranian.ir انجام می‌شود.

افرادی که اطلاعات آن‌ها از قبل در سامانه سازمان وجود دارد می‌توانند با درج کد ملی فرد بیمار و شماره موبایل ثبت شده در سامانه، نسبت به ثبت درخواست حمایت بیماری خاص و سخت علاج از منو‌های سامانه اقدام کنند.

وی اضافه کرد: متقاضیانی که اطلاعات آن‌ها در سامانه سازمان بیمه سلامت ایران ثبت نشده است (از جمله بیمه‌شدگان سایر سازمان‌های بیمه‌گر پایه)، چنانچه بیمار خاص و صعب العلاج بالای ۱۸ سال سن داشته باشد، می‌توانند با ثبت کدملی و شماره همراه خود بیمار به سامانه خدمات غیرحضوری وارد و نسبت به ثبت بیماری خاص و سخت علاج از زیر منوی "درخواست حمایت دولت" اقدام کنند.

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه تصریح کرد: در صورتی که بیمار خاص و صعب العلاج زیر ۱۸ سال سن داشته باشد، ابتدا باید سرپرست وی در سامانه ثبت و فرد بیمار خاص به عنوان عضو خانوار، از طریق منوی مدیریت خانوار و سپس گزینه افزودن عضو اضافه شود، سپس از سامانه خارج و دوباره از طریق کد ملی بیمار خاص (فرد زیر ۱۸ سال) وارد سامانه شده و از طریق منوی ثبت بیماری خاص و سخت علاج زیر منوی درخواست حمایت دولت، نسبت به ثبت درخواست حمایت بیماری خاص و سخت علاج برای فرد زیر ۱۸ سال اقدام کنند .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.