قیمت جهانی گندم کاهش یافت

امروز کاهش قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی فرصت مناسبی برای کشورهای وارد کننده است که انبارهای خود را در این فرصت پیش آمده پر کنند.

براساس گزارش  بلومبرگ تنها در روز جاری قیمت گندم برای تحویل در ماه جولای ۳.۷۵ دلار کاهش داشته و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۲۴ دلار به فروش رفت.

قیمت ذرت هم که معمولا به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، کاهش ۱.۷۵ دلاری را ثبت کرده و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۰۶ دلار و ۲۵ سنت فروخته شد.

بر اساس این گزارش، امروز قیمت دانه‌های روغنی هم از این کاهش قیمت‌ها عقب نماند به طوری که دانه روغنی کانولا ۳.۳ دلار کاهش یافت.

قیمت‌های جهانی روی هزینه کشور‌هایی که عمدتا وارد کننده هستند تاثیرگذار است، کشور‌هایی که وارد کننده هستند در زمان کاهش قیمت‌ها فرصت مناسبی برای واردات دارند، زیرا ارز کمتری پرداخت خواهند کرد.

کشور‌هایی که وارد کننده هستند امنیت غذایی کشورش بیشتر در معرض آسیب است و با تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین و جنگ اخیر روسیه و اوکراین این آسیب پذیری بیشتر شده است بنابراین پس از این اتفاقات کشور‌ها از هر فرصتی برای پر کردن انبار‌های خود استفاده می‌کنند به طوری که چین نیمی از گندم صادراتی دنیا را در انبار‌های خود ذخیره کرده است.

کشور‌ها اخیرا رویکرد جدی تری هم در تولید کالا‌های اساسی در پیش گرفته اند و سعی دارند از منابع محدود آب و خاک کشورش به جای تولید محصولات آب بر وکم تاثیر در از محصولات اساسی و موثرتر در امنیت غذایی استفاده کنند؛ بنابراین در چنین شرایطی که دنیا با تمام توان تامین امنیت غذایی را با برنامه‌های متنوع در دستور کار دارد، کشور ما هم باید تولید محصولات اساسی و خودکفایی در آن‌ها را جایگزین تولید محصولات کم اهمیت نظیر هندوانه و خربزه و صیفی جات کند.


اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
عبدالرشید دریائی
۱۵:۵۱ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
مابه همون قیمت کاهش یافته شم بگیرن گندم مونو راضی هستیم.همچین میگین کاهش یافت که...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۲ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
بس کنید این دغل بازیتونه کمتر کلا سر کشاورز بدبخت بزارید حالا میخواین محصول این کشاورز بخرین دارین میزنین توسر محصول گندمشون اگر راست میگین بزار محصول تو کشور دیگر به فروش برسونن
آخرین اخبار