دلایل اصلی کاهش ازدواج در جامعه چیست؟

ازدواج مهم‌ترین اتفاق زندگی بوده که باید با انتخاب زوج مناسب انجام شود.

جهیزیه، خرید از مکان‌های معروف به گرانی، هتل‌ها و سالن‌های پر خرج، لباس عروس و جواهرات گرانقیمت، است.

حجت الاسلام سلطانی در این رابطه گفت: یکی دیگر از موانع ازدواج به هنگام، به وجود آمدن حس عدم تمایل به ازدواج است که فرد نمی‌خواهد تشکیل زندگی مشترک دهد و قطعا پیامد‌های جسمی و روحی برای او خواهد داشت و عمدتا امید به زندگی کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: عدم تمایل به ازدواج علت‌های بسیاری دارد که می‌توان به ترس از ازدواج، به کمال نرسیدن خود، نداشتن اعتماد به نفس، وابستگی شدید به خانواده، گذشته ناموفق، نداشتن پشتیبان و ... اشاره کرد.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: عمده‌ترین مشکل در عدم تمایل به ازدواج در این دوره، مشکلات مالی و اقتصادی است که گریبان گیر جوانان شده و حل آن نیازمند حمایت‌های مسئولین و خانواده‌ها و همچنین پایین آوردن سطح توقعات در طرفین و خانواده‌هایشان است.

وقتی ازدواج به تأخیر بیفتد، در درجه اول گسترش خلأ‌های عاطفی رخ می‌دهد. وقتی خلأ‌ها، بروز کند به دنبال آن مشکلاتی، چون افسردگی، ناامیدی، اضطراب، خشونت و پرخاشگری را به دنبال خواهد داشت.

در چنین شرایطی به نظر لازم می‌آید با فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و از سوی دیگر با فرهنگ‌سازی و تشویق جوانان به ازدواج، از تمایل آنان به عدم ازدواج یا داشتن روابطی مانند ازدواج سفید کاسته شود.

منبع: برنا

برچسب ها: ازدواج ، زندگی مشترک
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۷ ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
علت اصلی گریز از مسئولیت و تن پروری وبی بندوباری است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۱ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
علت فقط تورم وگرانی بی حدود مرز وبیخیالی برخی از مسولین نظام که دلسوز جامعه نیستند و دیگری بیکاری جوانان که هیچ شغل مناسبی ندارند و قادر به انجام هرکاری نیستند مثل کارگری و دیگر کارهای سخت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۲ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
علت اصلی نداشتن شغل متناسب باتحصیلات ونداشتن درآمدوتورم افسارگسیخته روزمره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۲ ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
علت اصلی نداشتن شغل متناسب باتحصیلات ونداشتن درآمدوتورم افسارگسیخته روزمره
آخرین اخبار