نظام ارزیابان تخصصی فرش در کشور راه اندازی می‌شود

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: یکی از برنامه‌های ما در راستای توسعه و اعتلا فرش ایران، راه اندازی نظام ارزیابان تخصصی فرش در کشور است و این مهم با جدیت دنبال می‌شود.

فرحناز رافع ظهر امروز در نخستین جلسه کمیته فرش دستباف استان کردستان در سنندج اظهار کرد: با راه‌اندازی نظام ارزیابان فرش دستباف در کشور می‌توانیم زمینه ارتقا و اعتلای فرش دستباف ایرانی را فراهم کنیم و اینکه مشخص می‌شود این فرش با چه کیفیتی و با چه مواد اولیه‌ای بافته شده و مربوط به کدام منطقه است.

او افزود: اززش افزوده فرش بسیار زیاد است لذا باید برای تحول و توسعه در این حوزه با ابزار‌های بازاریابی آشنایی داشته و همچنین به دانش روز مسلط باشیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران اضافه کرد: یکی از کار‌هایی که به همت مجلس شورای اسلامی انجام شد نگهداری مرکز ملی فرش در وزارت صمت است و با این کار نه تنها فرش دستباف از بین نخواهد رفت بلکه روز به روز توسعه پیدا می‌کند.

او یادآورشد: هرچند فرش ایران با مشکلات زیادی مواجه است، اما این دوره، دوره سرپا شدن و توانمند شدن این درخت کهن است چرا که فرش دستباف ایران ریشه در تاریخ ما دارد، شاید در مقطعی ضعیف شود، اما باید جایگاه اصلی خود را پیدا کند.

رافع اضافه کرد: زمانی ۳۵ درصد درآمد ناخالص ملی کشور با اقتصاد فرش تامین می‌شد لذا باید هم اکنون نیز تلاش کنیم مشکلات و نقاط ضعف و قوت این هنر صنعت را احیا و برای رفع آن برنامه داشته باشیم.

او افزود: یکی از کار‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود ایجاد تلفیقی بین هنر صنعت و دانش روز و تکنولوژی و استفاده از فزصت مطالعاتی است و باید برای این مهم روی مواد اولیه کار کاربردی انجام شود، ضمن اینکه در این بخش استان کردستان می‌تواند کمک زیادی به ما بکند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بهره مندی از هوش مصنوعی توسط تولیدکنندگان در یزد را یکی دیگر از اقدامات اعلام کرد و گفت: یکی دیگر از اتفاقات، ابداع گره با سرعت بیشتر است که آسانتر بافته شده و محکمتر است که تلاش می‌کنیم این مهم به استان‌های کشور تسری پیدا کند.

او با بیان اینکه کارگروه‌های خلافیت و نوآوری را هم فعال کرده ایم که در این زمینه باید پارک علم و فناوری همکاری داشته باشد، گفت: مشکل اصلی ما در بازاریابی عدم استفاده از بازاریاب‌ها است، فرش ما مهر و گواهی اصالت ندارد لذا باید در این زمینه بازارسازی کنیم.

رافع اضافه کرد: فرش ما به سلیقه سازی احتیاج دارد، طرح و نقشه زیبایی دارد، اما فاقد روایت، داستان، گواهی اصالت و شناسنامه است و باید در استان کردستان کارگزاری فرش راه اندازی شود و از طریق آن بافندگان برای تولیدات خود شناسه ملی دریافت کنند. 

او اظهار کرد: در تلاش هستیم نظام ارزیابان تخصصی فرش را راه اندازی کنیم و از طریق آن نوع فرش، اصالت فرش، نخی که در آن بکار رفته و مشخصات دیگر را مشخص و بررسی کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.