مدیر عامل فرابورس:

توقف نمادها خط قرمز است

شیرازی گفت: در خصوص بسته شدن و بازگشایی نمادها در بورس سیاست ما این است که تا جای ممکن نمادی بسته نشود و اگر بسته شد مصمم هستیم زودتر بازگشایی شود.

آقای محمدعلی شیرازی گفت: در سال گذشته وضعیت کمی مطلوب شد و در فرابورس ۱۷ عرضه اولیه انجام شد و تپسی را به عنوان اولین شرکت ديجيتال در بازار داشتیم. ۴ شرکت پذیره نویسی شد، ۲۲ صندوق قابل معامله را داشتیم. سال گذشته اولین پدیرش صندوق اهرمی و صندوق املاک و مستغلات را داشتیم اوایل سال هم اولین اوراق قرض‌الحسنه منتشر شد.

او گفت: از جمله برنامه های ما راه اندازی بازار توافقی برای شرکت های سهامی عام است این شرکت ها به صورت بازاری مجزا قابل معامله خواهند بود. به دنبال فعال شدن بازار sme ها هستیم تا استارت تاپ ها حضور بیشتری داشته باشند.

مدیرعامل فرابورس می گوید: بزرگترین صندوق جسورانه را پذیرش دادیم . فعال سازی بازار سوم را پیگیری خواهیم کرد که مختص شرکت های سهامی خاص است. از دیگر نکات این است که  بستری را برای تامین مالی جمعی داریم که حداقل تامیل مالی در این بستر ۲۵ میلیارد تومان است و امیدواریم امسال یک رونق بیشتری داشته باشد. با توجه به آیین نامه حاکمیت شرکتی در راستای حفظ حقوق سهامداران خرد پیگیری ویژه ای را در این زمینه خواهیم داشت تا بازاری ایمن تری را داشته باشیم.

شیرازی می گوید: بازار sme در خصوص استارتاپ ها امسال به شدت فعال خواهد شد. 

به گفته او، دستورالعمل در خصوص عرضه اولیه بورس ها را مختار کرده یکی از روش ها عرضه به صندوق های سرمایه گذاری است که این روش دارای نکاتی است. اول این که شرکت های کوچک ریسک بیشتری دارند، یا اگر شرکت عرضه اولیه به مردم داده شود صرفه ای برای سهامداران و شرکت ها نخواهد داشت سومین دلیل عرضه اولیه به صندوق ها این است که ترجیح ما این است که مردم بیشتر به شکل سرمایه گذاری به شکل غیر مستقیم تشویق شوند.

او گفت: روش ترکیبی عرضه اولیه به این شکل است که قسمتی از عرضه اولیه به صورت حراج به صندوق ها داده شده و بعد از کشف قیمت به شکل بوک بلدینگ به مردم داده می شود مزیت این روش این‌است که صندوق ها به کشف نرخ کمک می کند شاید اگر عرضه به عموم مردم تخصص داده شود هیجاناتی شکل گیرد.

او در خصوص نمادهای بسته فرابورس گفت: در خصوص بسته شدن و بازگشایی نمادها سیاست ما این است که تا جای ممکن نمادی بسته نشود اگر نمادی بسته شد مصمم هستیم زودتر بازگشایی شود.

راه اندازی بازار ثانویه تامین مالی تا شش ماه آینده

او در خصوص توسعه ابزارهای جمعی برای تامین مالی گفت: آینده را در تامین‌مالی جمعی می بینم. امسال تلاش بسیاری داریم تا تامین مالی جمعی رونق گیرد در حال حاضر ۱۸ سکو این مجوز را اخذ کرده اند. امسال مصمم هستیم بازار ثانویه تامین مالی جمعی را تا پایان شش ماه اول راه اندازی کنیم.

او افزود: توقف نمادها خط قرمز است بورس ها شکل گرفته اند تا نماد ها باز باشند کارمزد خود بورس هم ناشی از معاملات است و توقف نماد ها به ضرر بورس هاست اما برخی مدیران به مواردی پایبند نیستند که سبب توقف نماد می شود. نفرت انگیز ترین کار برای ما این است که نماد ها بسته باشد.

به گفته شیرازی، در بحث سرمایه گذاری بازار سرمایه توسعه پیدا کرده است اما متاسفانه در بعد تامین مالی آنچنان توسعه ای پیدا نکرده است. 

 

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار