هشدار گروسی درباره امنیت بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به تخریب سد کاخوفکا در اوکراین نسبت به امنیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا هشدار داد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که نیروگاه زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا برای خنک کردن شش رآکتور خود به مخزن سد کاخوفکا نیاز دارد.

به گزارش آر تی، از زمان شکسته شدن سد کاخوفکا در اوایل روز سه‌شنبه بر اثر وقوع انفجار، سطح آب ۲.۸ متر کاهش یافته است. هنگامی که سطح آب به زیر ۱۲.۷ متر برسد، نیروگاه زاپوریژیا دیگر قادر به پمپاژ آب از مخزن نخواهد بود.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: از آنجا که میزان خسارت وارده به سد کاخوفکا نامشخص است، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آیا این اتفاق می‌افتد یا اینکه زمان آن دقیقا چه موقعی است. اما با سرعت فعلی ۵-۷ سانتی‌متر در ساعت، این اتفاق می‌تواند در دو روز آینده رخ دهد.

گروسی با استناد به گزارش کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در محل حضور دارند، خاطرنشان کرد که نیروگاه زاپوریژیا تا زمانی که فرصت باشد ذخیره آب ایجاد می‌کند. این مقام قصد دارد هفته آینده از راپوریژیا بازدید کند و ناظران بیشتری را برای تقویت حضور آژانس در این تاسیسات اتمی بیاورد.

رافائل گروسی گفت: اکنون بیش از هر زمان دیگری، حضور تقویت‌شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زاپوریژیا برای کمک به جلوگیری از خطر وقوع یک حادثه هسته‌ای و پیامد‌های بالقوه آن برای مردم و محیط زیست، در زمان افزایش فعالیت‌های نظامی در این منطقه از اهمیت حیاتی برخوردار است.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از اصلی‌ترین محل‌های درگیری میان روسیه و اوکراین در بیش از یک سال اخیر بوده است و بار‌ها دو طرف به این نیروگاه حملاتی کرده‌اند که هیچکدام مسئولیت آن را بر عهده نگرفته‌اند. این منطقه در یک همه‌پرسی در سپتامبر ۲۰۲۲ به روسیه تعلق گرفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار