تنها انسان زنده بدون قلب دنیا!

هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که «کرگ لوئیس» زنده بماند، چراکه او به بیماری خاصی مبتلا شده بود؛ بیماری که در نهایت قلبش را از کار انداخت.

کرگ ناامید نشد و به تلاشش برای زندگی ادامه داد؛ تا جایی که حالا به عنوان تنها انسان زنده‌ای که بدون قلب زندگی می‌کند شناخته شد. این مرد مدتی پیش به بیماری «آمیلویدوسیس» مبتلا شد؛ نوعی بیماری که در آن بدن فرد شروع به ساختن پروتئین‌های غیرطبیعی می‌کند؛ پروتئین‌های غیرطبیعی تولید شده در بدن کرگ باعث لخته شدن خون در قلب او شدند. هر روز که می‌گذشت قلب کرگ بیشتر از کار می‌افتاد و حتی دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب هم جوابگو نبود و نمی‌توانست زندگی او را نجات دهد.

نه تنها خانواده کرگ دیگر امیدی به زنده ماندن او نداشتند بلکه کم‌کم خود او هم داشت باور می‌کرد که به زودی باید از خانواده و دوستانش خداحافظی کند. اما اتفاق عجیبی برای او افتاد. دو پزشک از انستیتوی قلب تگزاس وقتی از شرایط کرگ خبردار شدند، به او پیشنهاد بسیار شگفت‌انگیزی دادند تا شاید این مرد بتواند زنده بماند. پیشنهاد دکتر بیلی کوهن و دکتر باد فریزر راه‌حل بسیار جدیدی بود که اگر کرگ آن را قبول می‌کرد و همه چیز با موفقیت انجام می‌شد انقلاب بزرگی در دنیای پزشکی رخ می‌داد.

این دو پزشک به خانواده کرگ پیشنهاد دادند که با خارج کردن قلبش، وسیله‌ای در بدن او کار بگذارند که باعث شود خون در بدن کرگ البته بدون هیچ‌گونه ضربانی جریان داشته باشد و به این ترتیب بود که کرگ لوئیس زنده ماند. این اتفاق آن‌قدر در دنیای پزشکی مهم بود که «جرمی زاگار» مستندساز معروفی که در سال ۲۰۱۰ کاندیدای دریافت دو جایزه «امی» شد فیلمی از دنیای شگفت‌انگیز نخستین انسان بدون قلب با تمام جزئیات آن ساخته است.


بیشتربخوانید


آزمایش‌های اولیه
دکتر کوهن و فریزر سال‌ها بود که روی پروژه «گردش دائمی» مشغول به کار بودند. آن‌ها وسیله اختراعی خود را تقریبا روی ۵۰ گوساله امتحان کرده بودند. هربار که این دو پزشک این وسیله را جایگزین قلب گوساله‌ها می‌کردند، حیوان روز بعد از عمل جراحی از جایش بلند می‌شد و مثل اینکه یک قلب طبیعی در بدنش باشد به فعالیت‌های همیشگی‌اش مثل خوردن، خوابیدن و حرکت کردن و دویدن می‌پرداخت، اما با یک تفاوت بزرگ و آن اینکه قلبی در بدن گوساله‌ها نبود که خون را در بدن جاری کند. 

وقتی آزمایشات اولیه این دو پزشک نتیجه موفقیت‌آمیزی داشت سیل خبرنگاران به سوی آن‌ها سرازیر شدند. دکتر کوهن در گفت‌وگو‌هایی که داشت گفت: «اگر گوشی طبی را روی سینه گوساله آزمایش شده بگذارید هیچ صدای ضربان قلبی را نمی‌شنوید و اگر نوار قلبی از این حیوانات بگیرید فقط یک خط ممتد خواهید دید. با این حال آن‌ها زنده هستند و خون در رگ‌هایشان جریان دارد.»

مرد بدون قلب

اولین انسان بدون قلب
بیماری کرگ لوئیس روز به روز حادتر می‌شد و پزشکان ناراحت از اینکه هیچ کاری از دستشان برای بیمار برنمی‌آید نگران حال کرگ بودند. به گفته آن‌ها کرگ فقط مدت کوتاهی تا مرگ فاصله داشت. خانواده‌اش پیشنهاد دکتر کوهن و فریزر را شنیده بودند و می‌بایست هر چه زودتر تصمیم می‌گرفتند تا اینکه بالاخره همسرش این پیشنهاد را پذیرفت و در ماه مارس ۲۰۱۱ اجازه بیرون آوردن قلب همسرش و جایگزین کردن دستگاه موردنظر را به دو پزشک انستیتوی قلب تگزاس داد.

چگونگی کارکرد وسیله جایگزین قلب
وسیله‌ای که به جای قلب در سینه کرگ کارگذاشته شد شبیه توربینی است که نقش موتور‌های چرخش سریع خون را دارد و برای اینکه این وسیله بتواند خون را در بدن به جریان بیندازد مجهز به بخش‌هایی شبیه به تیغه‌های پهن است.

البته بیماران دیگری از جمله دیک چنی معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم، وسیله‌ای شبیه به چیزی که به جای قلب در سینه کرگ کار گذاشته شد دارند با این تفاوت که این وسیله روی یکی از بطن‌های آن‌ها کار گذاشته شده و کمک می‌کند تا قلب ضربان داشته باشد و بتواند خون را در بدن به گردش درآورد.

اسکن قلب کرگ

عمل موفقیت‌آمیز بود
پشت در بسته اتاق عمل، خانواده کرگ نگران و مضطرب به در چشم دوخته بودند تا از نتیجه عمل باخبر شوند. وقتی کوهن و فریزر، از اتاق عمل بیرون آمدند نتیجه را رضایت‌بخش اعلام کردند، اما این تازه یک روی ماجرا بود و حالا باید صبر می‌کردند تا ببینند که آیا کرگ به هوش خواهد آمدیانه؟ همه چیز بستگی به حال کرگ پس از به هوش آمدن داشت. یک روز از جراحی می‌گذشت که در کمال ناباوری کرگ به هوش آمد. او نه تنها چشم‌هایش را باز کرد بلکه با پزشکانی هم که برای معاینه نزد او می‌آمدند صحبت می‌کرد.

کرگ در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود. هریک از پزشکان به نوبت گوشی طبی را روی سینه کرگ می‌گذاشتند، اما هیچ صدای ضربان قلبی به گوش نمی‌رسید و تنها صدایی مثل وزوز از سینه کرگ به گوش می‌رسید. گوشی طبی به لیندا همسر کرگ داده شد. او درباره این لحظه هیجان‌انگیز و باورنکردنی می‌گوید: «من با دقت گوش کردم، فقط صدای وزوز می‌آمد. باورنکردنی بود. او هیچ ضربان قلبی نداشت. چون هیچ قلبی نداشت.»

منبع: همشهری آنلاین

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۵ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خدا همه بیماران و شفا عنایت کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۶ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
دم پزشکهای ایران هم گرم، باید مهندسی معکوس کنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۲ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
من مطمئنم که که توی ایران هم هست از مسئولان هم هست اگر نبود ملت را درک می‌کردند حرف دنیا را هم نمیفهمن
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۶:۴۲ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
عزیزی رو که از دست بدهیم دوری اون عزیز و ندیدنش دلتنگی میاورد. این دنیا اینجوریه. فقط سایه و خیال میماند . چقدر خوبه که سایه و خیال خوب و پاک و لب خندان به حافظه اطرافیان بماند. همه رفتنی هستیم. شب جمعه هست برای روح اموات صلوات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۶ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
ما فعلا درگیر اینم ک دنا پلاس رو با رینگ الومینومی بدیم یا قالپاق
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۷ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
پدر من بیماری ایشون و داشت( آمیلوئیدوز ) ولی متاسفانه خون تو قلبش لخته شد و از دنیا رفت .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۳۳ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خدارحمتشون کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۲ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کرمانشاه کلیه فروشی راه انداخته براه خرید ماشین
Iran (Islamic Republic of)
ایرانیومU-238.03
۱۴:۱۹ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۸ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
دلم خیلی می سوزه، پدرم سرطان مغز استخوان داشت این اواخر سکته مغزی کرد و سکته دوم مشهد مرد. پروتئین خونش بالا بود و دکتر قرص فشار بهش نداد. ای کاش این عمل اینجام انجام میشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۶ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
مال ۱۲ سال پیشه.
پنج هفته بعد از جایگزینی قلبش هم فوت شده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۵ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
بابا دست مریزاد دمتون گرم ، به قول مولای ما هرکس جان یک نفر را نجات دهد گویی دنیا را نجات داده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۳ ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
بله ولی اگه برای رضای خدا باشه نه برای پول