معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۱۲۵ میلیون هکتار منابع طبیعی کشور در معرض فرسایش است

نوبخت گفت: هم‌اکنون ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی سطح کشور در معرض فرسایش آبی قرار دارند.

عباسعلی نوبخت رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور  روز پنج شنبه در جریان بازدید از طرح‌های نهال کاری عرصه‌های منابع طبیعی گناباد در  گفتگو با خبرنگاران گفت: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در کنار کشت یک میلیارد نهال در عرصه‌های منابع طبیعی، به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری برای مقابله با خشکسالی نیز توجه ویژه دارد.

او افزود: این طرح‌ها با هدف افزایش تغذیه سفره‌های زیر زمینی و مقابله با خشکسالی ها، کنترل عوامل فرسایش آبی و افزایش پوشش گیاهی مراتع کشور اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: بدنبال تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور و دولت سیزدهم، کاشت یک میلیارد نهال در مدت چهار سال در دستور کار این سازمان و ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها قرار گرفته است.

نوبخت بیان کرد: در راستای اجرای این طرح که از سال گذشته آغاز شده و به مدت چهار سال ادامه دارد، سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید و در عرصه‌های منایع طبیعی کشور کاشته می‌شود.

او تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۰ میلیون اصله نهال در کشور تولید و تا پایان امسال به ۲۵۰ میلیون اصله نهال افزایش می‌یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد : علاوه بر احیا و غنی سازی عرصه‌های منابع طبیعی برای کاهش تبعات بیابان‌زایی، به منظور بالا بردن سطح فضای سبز و همچنین زراعت چوب تا سه سال آینده به بیش از یک میلیارد اصله نهال نیاز داریم.
 با بیان اینکه تاکنون ۳۰۰ میلیون تقاضای نهال برای زراعت چوب از سوی مردم و بخش‌های خصوصی اعلام شده است، گفت: از مجموع یک میلیارد اصله نهال که در کشور کاشته خواهد شد، سهم استان خراسان رضوی ۳۷ میلیون اصله نهال است.

خسارت‌های سیلاب به عرصه‌های منابع طبیعی گناباد

فرماندار گناباد نیز با اشاره به خسارت‌های سیلاب‌های ۲ سال گذشته به عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان از موافقت معاون وزیر جهاد کشاورزی با تقویت قنوات و نهال کاری و طاق کاری در پشت سد‌های آبخیزداری و آبخوان داری گناباد خبر داد.

رضا نصیری ادامه داد: همچنین با توجه به اخذ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی در بخش کاخک گناباد از سوی وزیر نیرو طی سال گذشته، بنا شد زمین مورد نیاز از سوی منابع طبیعی با موافقت معاون جهاد کشاورزی بدین منظور اختصاص یابد.

وی بیان داشت: با توجه به افتتاح فرودگاه منطقه‌ای شهدای گناباد، زمین‌های مورد نیاز منابع طبیعی در راستای طرح توسعه این فرودگاه با موافقت رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اختصاص خواهد یافت.

مجتبی محرابی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد هم گفت: این شهرستان به عنوان یکی از مناطق پایلوت (آزمایشی) در اجرای کاشت یک میلیارد اصله نهال کشور شناخته شده و تاکنون چهار میلیون اصله نهال لخت و ۲۰۰ هزار اصله نهال گلدانی در این زمینه تولید شده است.

۸۵ درصد از عرصه پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربعی گناباد را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که چهار کانون فرسایش بادی آن با گستره ۲۳۱ هزار هکتار در وضعیت بحرانی قرار دارند و حدود ۵۰ درصد از وسعت ۵۷۰ هزار هکتاری منابع طبیعی این شهرستان در معرض فرسایش بادی است.

مرکز شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار