تنها موجود در جهان که مردمک چشم آن مستطیل است!

برخلاف بیشتر موجودات، مردمک چشمان بز‌ها مستطیلی شکل است.

 مردمک سوراخی است که در وسط عنبیه چشم قرار دارد. مردمک ورودی مسیر نور به داخل چشم است. در بسیاری از جانوران (حتی تعداد کمی از ماهی ها ) اندازهٔ مردمک توسط ماهیچه های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می شود و شکل مردمک در گونه های مختلف جانوران متفاوت است:دایره ای، هلالی،....؛ مردمک چشم بز به شکل مستطیل افقی با گوشه های محدب است.

بزها فقط به حدود ۵ ساعت خواب نیاز دارند و اغلب در طول روز چند چرت کوتاه می‌زنند. اگر به اندازه کافی گرم باشد، در شب وقتی گرسنه شوند، در تمام طول شب حرکت می‌کنند و چرا می‌کنند.

در مورد شاید همه چیز را در مورد عادات غذایی بز‌ها و نحوه حفظ سلامت آن‌ها یاد گرفته باشید، اما آیا تا به حال در مورد نحوه دید بز‌ها فکر کرده اید؟ بز‌ها حیوانات شکاری هستند و چشمان آن‌ها طوری طراحی شده است که به آن‌ها اجازه می‌دهد شکارچیان را به راحتی در هر زمانی از روز تشخیص دهند. شکارچیان اغلب دوست دارند از پنهان شدن تاریکی برای شکار طعمه خود استفاده کنند، بنابراین مهم است که بز‌ها بتوانند آن‌ها را نه تنها در طول روز، بلکه در شب نیز شناسایی کنند.


بیشتربخوانید


بز

آیا بز‌ها می‌توانند در تاریکی ببینند؟

بز‌ها به لطف طراحی مردمک هایشان در تاریکی می‌توانند ببینند. در حالی که برخی از حیوانات مردمک‌های گرد یا عمودی دارند، مردمک چشمان بزی افقی و به شکل مستطیل است. این وضعیت به بز اجازه می‌دهد تا طیف وسیعی از محیط اطراف خود را ببیند. تصور می‌شود که بز‌ها می‌توانند میدان بینایی تقریباً ۳۶۰ درجه را ببینند.

آن‌ها همچنین می‌توانند میزان نوری را که وارد چشمشان می‌شود کنترل کنند. حتی به آن‌ها امکان می‌دهد در تاریکی ببینند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند در روشن‌ترین بخش روز در معرض نور خورشید قرار نگیرند. حتی آن‌ها قادر به تشخیص یک شکارچی در میدان دید بزرگ خود باشند، مردمک‌های کشیده آن‌ها همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ببینند کجا می‌دوند تا از برخورد با چیز‌ها یا رفتن در جهت اشتباه جلوگیری کنند.

بز‌ها به لطف مردمک‌های مستطیل شکل خود و اینکه مردمک به صورت افقی در چشمانشان می‌نشیند قادر به دید نسبتا خوب در تاریکی هستند.

مردمک مستطیل شکل مکانیزمی است که به چشمان آن‌ها اجازه می‌دهد تا نور اضافی را در تاریکی به داخل برسانند. این چیزی است که باعث می‌شود آن‌ها در شب بسیار خوب ببینند، بسیار بهتر از ما!

مسلماً، بز‌ها در تاریکی نمی‌توانند به خوبی در طول روز ببینند. آن‌ها می‌توانند به اندازه‌ای ببینند که اطراف خود را بشناسند، با خیال راحت حرکت کنند و در طول شب هر طور که می‌خواهند چرا کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند حرکاتی را در محیط خود تشخیص دهند و شکارچیان احتمالی را حتی در تاریکی شناسایی کنند.

چرا چشم بز می‌چرخد؟

چشمان بز در حالی که سرشان را پایین می‌آورند می‌چرخند تا مردمک‌هایشان موازی با زمین باقی بماند. این به بز‌ها اجازه می‌دهد به جای تمرکز بر روی زمین، زمانی که سر خود را به سمت پایین خم می‌کنند، محیط اطراف را کامل ببینند.

این مکانیسم دفاعی به ویژه در شب مفید است، زمانی که شکارچیان می‌توانند از پوشش تاریکی برای شکار بز استفاده کنند. مردمک‌های چرخان بز به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر گونه حرکتی را که می‌تواند شکارچی باشد، در محیط اطراف خود، حتی در حالی که در حال چرا هستند را ببینند.

چرا نحوه دید بز‌ها عجیب به نظر می‌رسد؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شکل و اندازه مردمک در چشم حیوان نقش بسیار زیادی در بقا و تکامل گونه‌ها دارد. به همین دلیل، شکل عجیب چشم بز، نشانه‌ای از موقعیت آن در زنجیره غذایی طبیعی است.

بز‌ها یکی از حیوانات خوش شانسی هستند که توسط مردمک‌های افقی و مستطیلی شکل تکامل یافته و با محیط اطراف خود سازگار شده اند. این چشمان عجیب و غریب ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما این گونه است که بز‌ها در طبیعت زنده می‌مانند. این به بز‌ها کمک می‌کند دید بهتر و محتاطانه تری برای دفاع از خود و سازگاری با زیستگاه طبیعی خود داشته باشند.

منبع: خبرآنلاین

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۰۶ ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
بهترین گوشت از نظر تغذیه برای تمامی سنین گوشت بز است
به علت چربی کم وتحرک زیاد بز به انسان چابکی ونشاط می بخشد
گوشت گاو به فرموده ی معصومین کلا مضر است
گوشت بره به خاطر چربی زیاد واشباع هم مضرهست
وهم به علت کم تحرکی میش وبره به انسان خاصیت سنگینی
وکم تحرکی می دهد
گوشت شتر برای تمامی سنین زن ومردبه غیر از مردان میانسال
مضراست
گوشت مرغ ارگانیک که در مزرعه بوده بسیارعالی است
همین طور گوشت بوقلمون
گوشت کبوتر بسیار مقویی وخاصیت دارویی دارد
کلا تمام گوشت انواع حیوانات وپرندگان در کهنسالی
برای تغذیه مناسب نیست
آخرین اخبار