استفاده از ظرفیت‌های تخصصی جهاددانشگاهی در حوزه استاندارد

معاون رئیس‌جمهور گفت: اگر بخواهیم در کشورمان دستگاه و یا نهادی را برای توسعه همکاری‌ها انتخاب کنیم اولویت اول مجموعه انقلابی جهاد دانشگاهی است.

مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد در نشست مشترک با دکتر حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد با آحاد جامعه در ارتباط است، گفت: اگر بخواهیم در کشورمان دستگاه و یا نهادی را برای توسعه همکاری‌ها انتخاب کنیم اولویت اول مجموعه انقلابی جهاد دانشگاهی است.

 اسلام‌پناه بابیان اینکه کارنامه جهاد دانشگاهی بسیار درخشان است، ادامه داد: مدتی افتخار سربازی و خدمت در این نهاد را داشتم و بزرگترین اندوخته جهاد دانشگاهی نیرو‌های علمی و توانمند آن است.

وی در ادامه از توسعه نهضت کیفیت و تکمیل ظرفیت‌های نخبگانی در حوزه آزمایشگاهی و غیر آزمایشگاهی؛ بهره‌برداری از ظرفیت‌های استانی، دانشگاهی و استفاده از سرمایه انسانی جهادی در تراز جمهوری اسلامی ایران را به عنوان  زمینه‌های همکاری نام برد و گفت: در حوزه فناوری‌های نوظهور مثل نانو و بایو؛ تکمیل بانک ارزیابان کیفیت؛ شاخص سازی‌های مدرن و... با سازوکار‌های عملیاتی و شفاف می‌توانیم همکاری داشته باشیم.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه با تقدیر از فعالیت‌های زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب قرار دارد، از ایجاد برند حلال درمان توسط پژوهشگاه رویان و همکاری با مجموعه‌های جهاد دانشگاهی در استان‌ها و فعالیت‌هایی در رابطه با کالا و خدمات به عنوان محور‌های دیگر فعالیت‌های این دو مجموعه نام برد.

دکتر اسلام‌پناه بابیان اینکه ۱۱.۵ درصد استاندارد‌های دنیا در حوزه نانو در ایران نوشته شده است، گفت: اگر در این حوزه موفق شدیم به این دلیل است که کار به مرجع تخصصی آن سپرده شد؛ در این راستا می‌توانیم در حوزه فناوری بایو نیز این همکاری را با توجه به ظرفیت‌ها و آزمایشگاه‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی نیز داشته باشیم.

وی بابیان اینکه سازمان ملی استاندارد امروز با گذشته تفاوت بسیار دارد، گفت: یکی از اولویت‌ها در دوره جدید را بهره‌گیری از توان علمی دانشگاهی قرار دادیم و در این مدت ۲۰۰ مدیر علمی و دانشگاهی جوان در تراز انقلاب اسلامی و تحول‌خواه وارد مجموعه استاندارد شدند.

وی بابیان اینکه امسال سازمان استاندارد ۱۰۰ ساله می‌شود، تاکید کرد: تا هرچه سریع‌تر خواسته‌های قابل‌اجرای دو طرف عملیاتی شده و فعالیت‌ها را توسعه دهند و این همکاری در دولت انقلابی به صورت شفاف و یک الگو  مطرح شود.

استفاده از آزمایشگاه‌های تخصصی جهاد دانشگاهی به عنوان مرجع استاندارد

دکتر حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه این نشست با بیان اینکه جهاد دانشگاهی نهادی با توانمندی در حوزه‌های مختلف است، گفت: این نهاد در زمینه‌های مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی و هنر هم کار‌های تحقیقاتی و هم خدماتی و آموزشی انجام می‌دهد.

 

رئیس جهاد دانشگاهی بابیان اینکه بالغ‌بر ۱۰۰ واحد سازمانی در کل کشور زیر نظر این نهاد فعالیت دارند افزود: پژوهشگاه‌های بزرگی همچون رویان، ابن‌سینا، علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، پژوهشکده سرطان معتمد، دانشگاه‌های علم و فرهنگ و فرهنگ و هنر بخشی از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی است.

 

وی با اشاره به فعالیت سه پارک علم و فناوری البرز، کرمانشاه و علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی زیر نظر این نهاد گفت: در این سه پارک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های مختلف، فنی و مهندسی، پزشکی و صنایع فرهنگی و نرم فعالیت می‌کنند.

 مسلمی نائینی با اشاره به فعالیت واحد‌های سازمانی این نهاد در حوزه‌های تخصصی همچون مخابرات، نفت و صنایع وابسته، برق قدرت و ... گفت: همه این حوزه‌ها برای توسعه فعالیت‌هایشان نیاز به استاندارد دارند و در کنار آن می‌توانند کمک‌کننده سازمان استاندارد باشند.  

رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه با اشاره به توان آموزشی این نهاد عنوان کرد: در حوزه آموزش‌های تخصصی می‌توانیم همان‌گونه که درگذشته با سازمان استاندارد همکاری داشتیم، فعالیت‌هایمان را توسعه دهیم.

مسلمی نائینی با بیان اینکه سرمایه انسانی علمی، مجموعه‌های تحقیقاتی و امکانات آزمایشگاهی جهاد دانشگاهی در کل کشور آماده همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران است، به توان آزمایشگاه‌های تخصصی این نهاد اشاره کرد و افزود: این آزمایشگاه‌ها با توجه به ظرفیت‌شان می‌توانند به عنوان مرجع آزمایشگاه‌های استاندارد باشند.

زمینه‌های مشترک همکاری میان جهاد دانشگاهی و سازمان ملی استاندارد

دکتر حبیب اله اصغری، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی در بخش دیگری از این نشست تخصصی به تشریح زمینه‌های مشترک همکاری میان جهاد دانشگاهی و سازمان ملی استاندارد پرداخت و از استاندارد به عنوان ابزار سیاستی در نظام ملی نوآوری نام برد.

وی بابیان اینکه جهاد دانشگاهی و سازمان ملی استاندارد هر دو سازمان‌هایی میانجی هستند و با توجه به جنس فعالیت‌هایشان می‌توانند همکاری‌هایشان را توسعه دهند افزود: نمونه این همکاری‌ها را در سایر کشور‌ها و سازمان‌هایی همانند جهاد دانشگاهی مانند «فراونهوفر» آلمان می‌توانیم مشاهده کنیم.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوس با اشاره به برخی از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه استاندارد به استاندارد‌های کمک ناوبری بصری؛ استاندارد‌های سامانه‌های کنترل تردد؛ استاندارد آزمایشگاه برق فشارقوی؛ اندازه‌گیری تشعشعات رادیویی؛ آزمایشگاه آنتن‌های تلفن همراه؛ آزمایشگاه قیر و آسفالت و حوزه نفت اشاره کرد.  

تشکیل شورای هماهنگی جهت اجرای مصوبات و تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین؛ کمک به تدوین استاندارد در زمینه‌هایی که در حوزه تخصصی جهاد دانشگاهی است؛ عضویت متخصصان جهاد دانشگاهی در کمیته‌های سازمان ملی استاندارد ایران؛ تأسیس آزمایشگاه مرجع؛ ارائه آموزش‌های تخصصی؛ توسعه همکاری‌های بین‌المللی با سازمان استاندارد کشور‌های دیگر و عضویت رئیس جهاد دانشگاهی در شورای عالی استاندارد از پیشنهاد‌های دکتر اصغری برای توسعه فعالیت‌ها بود.

در ادامه این مراسم  محسن مردانی رییس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با بیان اینکه هفت آزمایشگاه تخصصی زیر نظر این سازمان داریم گفت: ۴ آزمایشگاه متالوژی؛ تجهیزات الکترونیک هوشمند؛ اپتیک و تست تجهیزات آبیاری کشاورزی مجوز سازمان استاندارد را دارند که می‌توان همکاری‌ها را توسعه داد.

عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان و عضو هیأت امنای جهاد دانشگاهی؛ نیز با تقدیر از نگاه رئیس سازمان استاندارد در اولویت دادن به دانشگاهیان گفت: ایجاد برند درمان حلال در رویان را دنبال می‌کنیم.

وی بابیان اینکه استاندارد باید حامی علوم جدید باشد، به تولید قطعات یدکی انسان در آینده اشاره کرد و با بیان اینکه نیازمند استاندارد‌های آن هستیم گفت: در زمینه‌های کشت سلول و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرجع در حوزه‌های مختلف این دو مجموعه می‌توانند همکاری داشته باشند.

دکتر جواد پورکریمی، سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران؛ نیز با بیان اینکه گفتمان مشترکی بین جهاد دانشگاهی و استاندارد وجود دارد گفت: در زمینه‌های خدمات، آموزش و یادگیری جهاد دانشگاهی دستاورد‌های ارزشمندی دارد که با وجود زیرساخت‌ها و محتوای خوب آموزشی این نهاد می‌توانیم فعالیت‌ها را توسعه دهیم.

همچنین مهندس حمید آب روشن، رییس سازمان جهاد دانشگاهی علم و صنعت نیز با اشاره به فعالیت این واحد در زمینه الکترومکانیک و تولید اولین قطار ملی مترو ملی گفت: در صورت حمایت‌ها می‌توانیم آزمایشگاهی در زمینه قوای محرکه و قطعات الکتریکی داشته باشیم.

معرفی جهاد دانشگاهی به‌عنوان بازوی اصلی سازمان استانداردپ

رویز درویش معاون تدوین و ترویج استاندارد نیز با بیان اینکه سازمان استاندارد نیاز دارد با نهاد‌ها و سازمان‌هایی که خودشان سرچشمه علم هستند همکاری داشته باشد گفت: جهاد دانشگاهی هم تولیدکننده و هم استفاده‌کننده از علم و فناوری است.

وی همچنین به لزوم توجه به استاندارد‌های آینده‌نگرانه و تدوین استاندارد‌های بین‌المللی و توسعه همکاری‌های آموزشی با جهاد دانشگاهی اشاره کرد و از جهاد دانشگاهی به‌عنوان بازوان سازمان استاندارد نام برد.

همچنین  ابراهیمی، سرپرست دفتر تخصصی امور بین‌الملل و حلال سازمان ملی استاندارد نیز به همکاری با پژوهشگاه رویان پرداخت و گفت: می‌توان اولین مرکز درمانی حلال در کشور را در پژوهشگاه رویان ایجاد کنیم.

مصطفی آجرلو، مدیرکل روابط عمومی سازمان ملی استاندارد نیز به ظرفیت‌های رسانه‌ای جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: می‌توان از ظرفیت خبرگزاری‌های دانشجویان ایران (ایسنا) و بین‌المللی قرآن (ایکنا) و همچنین پژوهشکده علوم انسانی و دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی برای تولید محتوا در این حوزه استفاده کنیم.

 سید محمود هاشمی، رئیس مرکز ملی تایید صلاحیت استاندارد نیز با بیان اینکه جهاد دانشگاهی نهادی علمی و انقلابی است گفت: آمادگی داریم در حوزه آزمایشگاه‌ها، شرکت‌های بازرسی و صدور مدارک آموزشی همکاری مشترک داشته باشیم.

در پایان این نشست مشترک رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه از طرف هر مجموعه نمایندگانی برای توسعه همکاری‌ها انتخاب شود اعلام کرد: با ابلاغ بخش نامه به ادارات کل استاندارد استان‌ها در سراسر کشور، همکاری این سازمان با جهاد دانشگاهی آغاز می‌شود.

معاون رئیس جمهور گفت: در زمینه‌های آزمایشگاه‌های مرجع؛ صدور گواهینامه؛ بایو تکنولوژی؛ ارائه آموزش‌های تخصصی؛ استفاده از ظرفیت‌های پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد جهاد دانشگاهی برای برگزاری دوره‌ها در زمینه فناوری‌های نوظهور استاندارد می‌توان همکاری داشت.

وی با بیان اینکه باید همکاری‌های استانی تقویت شود افزود: می‌توان از ظرفیت رسانه‌های جهاد دانشگاهی برای ایجاد بوم زیست ایمان و امید که مورد تایید رهبر انقلاب نیز قرار دارد بهره گیریم و امیدواریم تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، حسن فارسی، قائم‌مقام رئیس و معاون هماهنگی و امور مجلس جهاد دانشگاهی؛ یعقوب فتح الهی، معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی؛ محمدمحسن غفوریان، معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی، مسعود ابراهیمی، سرپرست سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی و امیر طهرانچی، مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست جهاد دانشگاهی از دیگر شرکت‌کنندگان این نشست بودند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار