کتاب رسم جهاد۲ در شیراز رونمایی شد

با حضور مسئولان ملی و استانی کتاب رسم جهاد ۲، در محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، رونمایی شد.

طی آئینی کتاب "رسم جهاد ۲" با حضور جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس، جهادگران سازندگی و کانون سنگرسازان بی سنگر فارس، شخصیت‌های ملی و استانی و راوی و محقق این اثر، در شیراز رونمایی شد.

رسم جهاد ۲ که همچون مجموعه آثار رسم جهاد به نوعی تاریخ شفاهی دفاع مقدس از زبان سنگرسازان بی‌سنگر جهاد سازندگی است روایت متفاوت و خاص عبدالرحمان جزایری، یکی از فرماندهان جنگ تحمیلی، در مورد پشتیبانی و مهندسی جنگ را ارائه می‌کند.

کار تحقیق و تدوین این اثر که تجربه‌های کار جمعی در پشتیبانی و مهندسی جنگ به خصوص به دست سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی را روایت می‌کند، توسط محمدرضا حسینی و علی مشایخی انجام شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این مراسم با اشاره به اهمیت روایتگری صحیح از حماسه‌های خلق شده در دوران جنگ تحمیلی، تاکید کرد که اگر ما روایتگر آن دوران نباشیم، دشمن روایت خود را ارائه خواهد داد.

کوشکی گفت: دانشنامه دفاع مقدس در بخش نقش سنگرسازان بی سنگر و جهادگران سازندگی در دفاع مقدس حدود ۸۷ مدخل دارد که بخش عمده آن با همت کانون سنگرسازان بی سنگر در حال پیگیری است و اگر ما حماسه‌سازی جهادسازندگی را روایت نکنیم دشمن آنگونه که می‌خواهد آن را روایت می‌کند.

او ابتدا و پس از بیان خاطراتی از دفاع مقدس به بیان ویژگی‌های شخصیتی و نبوغ مهندسی رزمی عبدالرحمان جزایری پرداخت و بیان کرد: تجاربی که ما در دفاع مقدس به ویژه در حوزه مهندسی رزمی به دست رزمندگان اسلام و جهادگران سازندگی کسب کردیم باید استخراج شده و به نسل‌های حال و آینده بازگو شود تا همه بدانند چه کسانی با چه مشقتی از اسلام و سرحدات ایران دفاع کردند.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس افزود: زمانی که ما در جبهه حضور داشتیم آوازه فعالیت‌های مهندس عبدالرحمان جزایری در تمام یگان‌های جنوب پیچیده بود و ما به نقش جهاد سازندگی در پیروزی‌های دفاع مقدس واقف بودیم.

کوشکی با بیان اینکه دفاع مقدس ما جنگ جهانی سومی بود که در یک سمت آن ایران اسلامی با نظامی برگرفته از ارزش‌های اسلام و در دیگر سو رژیم بعثی عراق در کنار بیش از ۳۰ کشور دیگراز جمله ابرقدرت‌های غرب و شرق قرار داشت، گفت: سال گذشته نیز ما جنگ جهانی چهارمی را سپری کردیم که این بار جهان استکبار پیچیده و نرم و ترکیبی از تاکتی‌های جنگ روانی و شناختی با دیگر ابعاد جنگ بود، اما از این غائله‌ها نیز به سلامت عبور کردیم.

او در ادامه با اشاره به برخی خلاقیت‌ها و ابتکاراتی که در دوران دفاع مقدس توسط رزمندگان ما انجام شد و مهندسی رزمی ما را بر سر زبان‌ها انداخت و اختصاصی جهاد سازندگی بود، افزود: دوزیست کردن برخی ماشین آلات مهندسی با توجه به شرایط دشوار جبهه‌های جنوب (خوزستان) و وجود زمین‌های باتلاقی و تالاب‌ها از جمله این خلاقیت‌ها بود.

کوشکی گفت: در این راستا ساخت لودر، بولدوزر و تراکتور باتلاقی (باتلاق رو)، ساخت بیل دوزیست، ساخت انواع کانال کن‌ها، تیغه یا بیل مین‌روب، زرهی کردن لودر و بولدوزر، ساخت لودر و بولدوزر کنترل از راه دور، ساخت شیلد (دستگاه حفر تونل)، خلاقیت در تعمیر و استفاده از ماشین آلات مهندسی و خلاقیت در نجات ماشین آلات مهندسی رزمی از جمله این ابتکارات بود.

او از آمادگی بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس برای ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان جهاد سازندگی خبر داد و از رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خواست تا هنوز رزمندگان و جهادگران سازندگی در قید حیات هستند خاطرات و روایات آن‌ها از آن دوران مکتوب شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.