وال استریت ژورنال مدعی شد:

همکاری چین و کوبا برای جاسوسی از آمریکا

مقامات آگاه آمریکایی ادعا کردند چین و کوبا طی توافقی به دنبال استقرار تجهیزات استراق سمع در آمریکا هستند.

بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ یکی از هولناک‌ترین رخداد‌های جنگ سرد محسوب می‌شود که اگر ابتکار عمل رهبران آمریکا و شوروی نبود احتمال رویارویی هسته‌ای میان دو ابر قدرت بزرگ وجود داشت. این بحران پس از آن روی داد که دولت فیدل کاسترو موافقت خود را با استقرار موشک‌های میانبرد شوروی در خاک خود علیه ایالات متحده اعلام داشت. واشنگتن براساس دکترین مونروئه، با حضور نظامی هر قدرت بزرگی در نیمکره غربی مخالف است و همین امر به رویارویی دو طرف انجامید. گرچه جنگ سرد اکنون به پایان رسیده است، اما گزارش‌های رسانه‌های غربی از همکاری کوبا این بار با رقیب دیگر آمریکا، چین حکایت دارد. 

به گزارش تل تریدر، نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال امروز (پنج شنبه) در گزارشی ادعا کرد دولت کوبا موافقت خود را با میزبانی از تجهیزات استراق سمع چین به منظور اجازه دادن به پکن به منظور رهگیری تماس‌های الکترونیک از آمریکا اعلام داشته است. 

مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود مدعی هستند این توافق به صورت اصولی انجام شده و دولت چین چند میلیارد دلار به کوبا به دلیل همکاری در این زمینه پرداخت کرده است. 

این مقامات می‌گویند: استقرار این تجهیزات پیشرفته چینی در کوبا، به پکن این توانایی را می‌دهد که اقدام به جمع آوری اطلاعات از چندین پایگاه نظامی آمریکا در جنوب شرقی ایالات متحده کند. همچنین چین می‌تواند با این تجهیزات عبور و مرور کشتی‌های آمریکایی را رصد کند. 

مقامات آگاه تاکید دارند: چین با تجهیزاتی که در کوبا مستقر خواهد کرد می‌تواند به طیف گسترده‌ای از اطلاعات از جمله ارتباطات رادیویی، ایمیل ها، مکالمات تلفنی، و انتقالات داده‌های ماهواره‌ای دسترسی داشته باشد. 

مقامات کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تاکنون درباره ادعا‌های مطرح شده در گزارش وال استریت ژورنال واکنشی نشان نداده اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار