محمودی:

دلال‌ها و برخی از صراف‌ها از عوامل داخلی افزایش قیمت ارز هستند

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه دلال‌ها و برخی از صراف‌ها از عوامل داخلی افزایش قیمت ارز هستند، یادآور شد: این نوسانات تاثیرات جهشی بر اجاره بهای مسکن می‌گذارد که مردم نمی‌توانند از پس آن بربیایند.

جت الاسلام والمسلمین محمودی در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز، به ۲ عامل اساسی رشد و تعالی مردم اشاره کرد و گفت: عامل اول هویت اسلامی و ملی است و عامل دوم امید است.

او تاکید بر آشنایی نسبت به مفاخر ملی کرد و گفت: مفاخرشناسنامه و سرمایه ما برای پیشرفت در آینده هستند لذا همین هویت و شناسنامه ملی هست که روح رشادت، غیرت و تلاش خستگی ناپذیر را در یک جامعه ایجاد می‌کند و قهرمانانی را مثل شهید عزیزمان سلیمانی، شهید فخری زاده، شهید عباس دوران، شهید اسکندری و سایر شخصیت‌های بلند مرتبه را می‌سازد.

‌محمودی گفت: ۸ هشت سال دفاع مقدس، ۸ سال دفاع در مقابل بیش از ۳۰ کشور که علیه انقلاب اسلامی و ایران عزیز وارد جنگ شده بودند و این جزء هویت ملی ماست و بایستی آحاد مردم به ویژه جوانان به هویت ملی خود آشنا شویم و به آن ببالیم.

او گفت: عامل دوم رشد و تعالی جامعه امید است که نیروی محرکه به سمت آرمان‌ها و وضعیت مطلوب است که این امید خلف صالح هویت اسلامی و ملی است. در هر جامعه‌ای که روح امید موج بزند جامعه سرزنده، با طراوات و بانشاط است و برای تصاحب قله‌های سعات، موفقیت و کمال پیش می‌رود.

امام جمعه موقت شیراز گفت: هر کس که منافع ملی کشور و سربلندی و عزت کشور را بخواهد؛ همچنین هر کس که بهبود اوضاع اقتصادی را بخواهد و خواهان معیشت بهتر باشد، باید به نوعی برای ترویج و گسترش امید در آحاد مردم و جامعه تلاش کند.

او با تصریح بر اینکه روحانیون در بین آحاد مردم و طلاب جوان، اساتید دانشگاه در بین دانشجویان، معلمان گرامی در بین دانش آموزان، والدین در بین فرزندان خود این مفاخر ملی خود را زمزمه کنیم و این هویت اسلامی را در منازل به گفتگو بنشینیم و یادآور شویم، ادامه داد: در بین این همه امواج تبلیغات بدخواهان جا دارد که فرصتی قرار دهیم و از هویت اسلامی خودمان بگوییم که خدا چقدر ارزش بلندی برای انسان قائل شده است و چه مفاخر ملی را داشته و داریم.

محمودی با اشاره به ۲۵ ذی‌القعده روز دحوالارض، ابراز داشت: یکی از افتخارات منحصر به فرد در عالم اسلام به ویژه در مذهب تشیع این است که در طول سال مناسبت‌هایی را داریم برخی از روزها، روز‌های شهادت است و برخی روزها، روز‌های موالید است که این‌ها فرصت‌های بسیار خوبی است که هم عبادات، زیارات و مناجات داشته باشیم و هم اینکه مراقبت بیشتر از خودمان کنیم که در کجای مسیر هستیم؟

او در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: حضور گرم و موثر سفر رئیس جمهور به آذربایجان شرقی و افتتاح و راه اندازی پروژه‌های متعدد است که موجب خوشحالی مردم این استان شده که جای سپاس و تشکر دارد و امیدواریم سفر آینده رئیس جمهور به استان فارس شاهد تحقق وعده‌های ایشان و عملیات سازی برنامه‌هایی که در سفر قبل داشتند، باشیم.

محمودی به درخواست و تقاضای مؤکد مردم از ریاست جمهوری اشاره و گفت: ایشان تمهیدات و تدبیر‌هایی به کار بگیرند تا از نوسانات قیمت ارز و سکه جلوگیری کنند، چون علاوه بر اینکه این نوسانات قیمت ارز و سکه سایه می‌اندازد روی قیمت سایر اقلام و کالا‌ها و مایحتاج اولیه مردم متاسفانه موجب اضطراب و استرس روانی جامعه می‌شود؛ هرچند می‌دانیم که بخشی از این نوسانات به دلیل عوامل برون مرزی است، اما عوامل درون مرزی را که می‌توانیم نظارت و کنترل کنیم.

خطیب نماز جمعه شیراز خاطرنشان کرد: عامل داخلی باعث ازدیاد تورم می‌شود، کارخانه خودروسازی که با افزایش قیمت ارز قیمت ماشین‌های خود را افزایش می‌دهد در حالی که بیشتر سهامش دولتی است، چرا دولت باید از این نوسانات تبعیت کند؟ و ما میبینیم سایه این نوسانات روی کالا‌ها قرار می‌گیرد.

او با بیان اینکه دلال‌ها و برخی از صراف‌ها از عوامل داخلی افزایش قیمت ارز هستند و حتی اگر برخی عوامل برون مرزی باعث کاهش قیمت ارز شوند برخی از این دلال‌ها و دست‌های پشت پرده نمی‌گذارند، یادآور شد: این نوسانات تاثیرات جهشی بر اجاره بهای مسکن می‌گذارد که مردم نمی‌توانند از پس آن بربیایند.

محمودی بیان کرد: اقشاری که حقوق ثابت دارند چطور می‌توانند از پس این اجاره بهایی که گاهی با جهش است برآیند؟ این یک نکته بسیار مهمی است که فشار مسائل اقتصادی باعث به سختی افتادن بیشتر مردم شده است و تمهیدی ببینند که حداقل این عوامل داخلی را نظارت و کنترل کنند.

او در ادامه به صیانت عمومی از فرهنگ ملی و تعالیم دینی پرداخت و با بیان اینکه رعایت حجاب در جامعه احترام به هویت ایرانی و اسلامی است، افزود: همه ما و تمامی دستگاه‌های دولتی باید نسبت به این صیانت در صحنه باشیم و جدیت و اهتمام داشته باشیم، نهاد‌های مردمی حضور در صحنه داشته باشند، خانواده محترم شهدا مخصوصا طلیعه‌دار حرکت‌های صیانتی از ارزش‌های دینی و ملی باشند.

امام جمعه موقت شیراز اذعان داشت: اینکه در رابطه با حجاب برخی مواقع شنیده می‌شود که برخی از صاحبان فکر و اندیشه از حجاب که جزء هویت ملی و دینی ما است تعبیر به حجاب اجباری می‌آورند، چرا چنین تعابیری می‌آوریم که هم برای خودمان و هم برای برخی از افراد مسئله لاینحل باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار