اوکراین، محور گفتگوی روسای جمهور چین و آفریقای جنوبی

رئیس جمهور چین در تماسی تلفنی با همتای آفریقای جنوبی خود درباره روابط دوجانبه و تلاش‌ها برای حل بحران اوکراینی گفتگو کرد.

 شی جین پینگ در تماس تلفنی با  سیریل رامافوزا  تاکید کرد: چین و آفریقای جنوبی دو کشور مهم و بزرگ در حال توسعه هستند و روابط دوستانه و برادرانه دارند. روابط دو کشور از اهمیتی راهبردی برای حفظ منافع مشترک و تقویت همبستگی و همکاری برخوردار است.

به گزارش شینهوا، رئیس جمهور چین افزود:  پکن آماده همکاری با آفریقای جنوبی برای ارتقای روابط دوجانبه، ترویج چندجانبه‌گرایی واقعی و ایجاد یک نظم جهانی عادلانه‌تر و برابر است. همچنین پکن آماده است به آفریقای جنوبی به عنوان رئیس دوره‌ای بریکس کمک کند تا این کشور آفریقایی رویداد‌هایی این گروه در سال جاری را با موفقیت میزبانی کند.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز با بیان اینکه کشورش به مشارکت راهبردی قوی با چین افتخار می‌کند، گفت: همکاری میان دو کشور به نفع آفریقاست و آفریقای جنوبی متعهد به ادامه همکاری برای توسعه روابط با چین است.

وی گفت:  آفریقای جنوبی از موضع چین درباره حل سیاسی بحران اوکراین حمایت می‌کند و امیدوار است که مذاکرات برای حل این بحران به زودی از سر گرفته شود. ۶ رهبر آفریقایی از جمله آفریقای جنوبی هیات صلحی تشکیل داده‌اند و به روسیه و اوکراین سفر خواهند کرد تا در اسرع وقت به این بحران پایان داده شود.

رئیس جمهور چین  نیز تاکید کرد که موضع پکن در قبال بحران اوکراین تغییری نکرده است و از گفتگو‌های صلح حمایت می‌کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار