برداشت گندم در مشهد آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت: برداشت محصول گندم آبی از ۱۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مشهد با میانگین برداشت چهار تن در هر هکتار آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۶۴ هزار تن گندم برداشت شود.

محمد میری دیسفانی با اشاره به آغاز عملیات عملیات برداشت گندم در مشهد گفت: خرید تضمینی و ذخیره‌سازی گندم در مشهد توسط سیلوی شماره سه جاده فریمان، سیلوی شماره یک خیابان طلاب، کارخانه آسه آرد در بخش احمدآباد و کارخانه آرد امام رضا (ع) در بخش مرکزی مشهد انجام می‌شود و کشاورزان می‌توانند محصول تولیدی خود را تحویل این مراکز دهند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع امنیت غذایی و تامین سفره خانوار افزود: تامین غذا یک اولویت است. این موضوع در وضعیت کنونی و با توجه به کاهش شدید نزولات جوی و همچنین سرمازدگی‌های زمستان گذشته، اهمیتی دوچندان پیدا کرده است؛ از همین رو اعمال شیوه‌های مدیریتی در سطح مزارع برای افزایش بهره‌وری در تولید برای دستیابی به خودکفایی در تولید گندم در دستور کار قرار است.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد ادامه داد: در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته، سطح زیر کشت گندم در مشهد ۲۸ درصد افزایش یافته است. همچنین امسال برای حمایت از تولیدکنندگان و ارتقای بهره‌وری، بیش از ۱۸ هزار تن انواع کود‌های شیمیایی و بالغ بر ۲۰۰۰ تن انواع بذر اصلاح‌شده بین کشاورزان توزیع شد.

میری دیسفانی بیان کرد: ارقام کشت شده در سطح مزارع شهرستان مشهد عمدتا پیشگام، میهن، سیروان، حیدری و... است. امسال برای برداشت محصول بیش از ۱۳۰ دستگاه کمباین به‌کار گرفته می‌شود. همچنین کارشناسان اداره جهاد کشاورزی شهرستان با توجه به حساسیت موضوع تامین امنیت غذایی، به صورت مستمر و مطلوب بر عملیات برداشت محصول نظارت داشته و با تعیین مناسب زمان برداشت، از ریزش‌های احتمالی و وارد آمدن خسارت به محصولات پیشگیری می‌کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار