قرق شکنی مراتع ییلاقی مازندران

مراسم قرق شکنی از مراتع مازندران در منطقه برد شهرستان ساری برگزار شد.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه ساری اعلام کرد: مراسم قرق شکنی از مراتع استان مازندران با حضور جمعی از مرتعداران استان و مسئولین استانی، شهرستانی و سازمانی در منطقه برد شهرستان ساری برگزار شد.

مصطفی بیگدلی معاون دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این مراسم از اهمیت مرتع و مرتعداری سخن گفت و بر حمایت از عشایر ومرتعداران تاکید کرد.

او ضمن تشریح کارکرد و نقش مرتع در خصوص شیوه نامه مربوط در این بخش و همچنین کمرنگ دیده شدن جایگاه مرتع در برنامه هفتم دولت و لزوم توجه بیشتر به بخش مرتع مطالبی را بیان کرد و از نمایندگان مجلس حاضر در این مراسم خواستار توجه بیشتر به مراتع و تخصیص اعتبار لازم و کافی در این خصوص شد.

بیگدلی گفت: اجرای پروژه مدیریت چرا و قرق شکنی مرتع یکی از موثرترین برنامه‌های اصلاح و احیا مراتع می‌باشد که با مشارکت بیشتر بهره برداران در اجرای آن باعث موفقیت بیشتر پروژه نیز خواهد شد.

سید علی علوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه ساری هم طی سخنانی به اهمیت مرتعداری در مقوله آبخوانداری و ذخیره آب در سفره‌های زیززمینی اشاره کرد و یکی از عوامل اصلی کم آبی در سال‌های اخیر را تخریب بی رویه مراتع و جنگل‌ها بیان کرد.

او در ادامه با اشاره به اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در چهار سال در سطح کشور گفتند اگر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی کاشت سه نهال توسط هر ایرانی در هر سال عمل کنیم، طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با موفقیت به سرانجام خواهد رسید.

علوی گفت: ورود و خروج به موقع دامداران به مراتع از تخریب بی رویه پوشش گیاهی مراتع جلوگیری و از مخاطرات جدی زیست محیطی در مراتع جلوگیری میکند.

زارعی نماینده شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی هم طی سخنانی از تلاش شبانه روزی دامداران و مرتعداران در عرصه تولید و تحقق شعار رونق تولید تشکر کرد و از مسئولین امر خواست تا پشتیبان دامداران و مرتعداران باشند تا این عزیزان با مشکلات کمتری در امر تولید فعالیت کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.