مخالفت سازمان نظام پرستاری با احیای دوره بهیاری

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: بنا است وزارت بهداشت کارگروهی را تشکیل دهد تا در صورت امکان نیرو‌های طرحی ایام کرونا مشغول به کار شوند.

محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در اجلاس مدیران پرستاری و رؤسای دانشکده‌های پرستاری و مامایی کشور، اظهار کرد: سازمان نظام پرستاری دارای قانون است. گذشته از این که همه در مجموعه نظام و انقلاب و کشور، اعتقاد داریم که باید به عنوان فدایی عمل کنیم و در دولت نیز به عنوان افرادی که موفقیت دولت را می‌خواهند، عمل کنیم. در وزارتخانه‌ها هم قطعا حرکت باید در همین عقربه‌ای باشد که کلیت نظام و دولت انجام می‌دهند و در نهایت به سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها می‌رسد و سازمان نظام پرستاری نیز وظایف و مصوباتی دارد.

وی افزود: در سازمان نظام پرستاری برخی مباحث وجود دارند. یکی بحث مقررات انسانی و اخلاق حرفه‌ای است. برای مثال در بحث انتظامات و نظامات حرفه‌ای ما هیئت‌های انتظامی را داریم. در بحث اخلاق حرفه‌ای نیز این موارد وجود دارند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: در سال ۹۹ که مقام معظم رهبری در بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری ورود کردند، کد‌های اخلاقی را نوشتیم و منشور اخلاقی را تدوین کردیم و بنا شد که دو واحد بحث اخلاق حرفه‌ای در دانشکده‌ها تدریس شود.

دکتر میرزابیگی افزود: در زمینه استاندارد‌های حرفه‌ای، استاندارد‌های خدمتی را داریم که در این زمینه کتاب استاندارد‌های خدمتی و بسته‌های خدمتی تدوین شده که بحث نیروی انسانی هم یکی از آن‌ها است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که وجود دارد، بحث تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است. ما هفته گذشته با رئیس‌جمهوری این موضوع را مطرح کردیم و رئیس‌جمهور در جریان هستند و دستگاه‌های نظارتی نیز در جریان این موضوع قرار دارند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: تعرفه خدمات پرستاری در بخش‌های بالینی به شکل یک بسته خدمتی ارائه می‌شود؛ در بخش‌های ستاره‌دار به صورت گلوبال است. البته در بخش‌های بالینی فقط برای خدمات تکرارشونده بسته خدمتی است.

دکتر میرزابیگی گفت: کسی که فقط در بخش بالین و بستری کار کند، به صورت بسته خدمتی این تعرفه را دریافت می‌کند؛ اما اگر به صورت خدمت غیر روتین باشد، باید «فی‌فور سرویس» محاسبه شود؛ برای بخش‌های ستاره‌دار مثل بخش‌های آنژیوگرافی و دیالیز خدمت گلوبال و فرمول آن نیز کاملاً مشخص است.

وی تصریح کرد: برای بخش‌های سرپایی و هوم‌کر نیز «فی‌فور سرویس» است، اما لازمه این‎ ها ثبت خدمات در سیستم «اچ آی اس» بیمارستان‌ها است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که موضوع بعدی بحث استخدام نیروها است؛ یادآور شد: الآن در شرایط بررسی و تصویب برنامه هفتم قرار داریم؛ اما وزارت بهداشت، سازمان نظام پرستاری را در جلسات بررسی و ارائه پیشنهادات در این برنامه دعوت نکرده است.

میرزابیگی اظهار کرد: البته پیشنهاداتی در این لایحه مطرح کرده‌ایم که در جلسات با معاونت پرستاری مورد استقبال قرار گرفته اند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: برای استخدام در سال‌های ۹۸ و ۹۹، حدود ۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر سقف استخدام بود و الآن هم ۲۵ هزار نفر است که البته همه آن برای پرستاری نیست و بخشی از آن به بیمارستان‌های تازه تأسیس اختصاص دارد که انتظار می‌رود در سال جاری نیز استخدام‌ها افزایش یابد.

میرزابیگی با اشاره به این که بحث دیگر، بحث احیای دوره کاردانی بهیاری و کمک بهیاری است، گفت: سازمان نظام پرستاری با این طرح مخالف است و هر تغییری که بخواهد ایجاد شود، باید معاونت پرستاری و سازمان نظام پرستاری و مجموعه‌های علمی دور هم بنشینند و تصمیم بگیرند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پایان خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، بحث پرستاران طرحی و تمدید طرحی در ایام کرونا است که دولت وقت وعده داده بود این پرستاران استخدام می‌شوند. رئیس‌جمهور نیز در روز پرستار فرموده است که من کماکان روی قولم هستم و بنا است که وزارت بهداشت کارگروهی را تشکیل دهد تا این موضوع را بررسی کند و نیرو‌های طرحی ایام کرونا مشغول به کار شوند. درخواست ما نیز این است که ستاد کرونا در این زمینه تشکیل شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار