افزایش چشمگیر کشت دانه های روغنی در خراسان جنوبی

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از افزایش سه هزار درصدی کشت دانه‌های روغنی در استان خبر داد.

 جعفری  رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی گفت: در هفته جهاد کشاورزی ۱۵۷ پروژه قابل افتتاح با اعتباری بالغ بر ۲۹۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خواهیم داشت.

او با اشاره به اینکه تعداد پروژه‌های قابل افتتاح حدود ۴۵ درصد افزایش داشته است، افزود: سال گذشته تعداد پروژه‌های قابل افتتاح در هفته جهاد کشاورزی ۱۰۸ پروژه بوده است.

جعفری بیان کرد: با افتتاح ۱۵۷ پروژه تعداد ۴۰ هزار نفر از مردم از مزایای آن بهره‌مند شده، سه هزار و ۱۲۷ شغل تثبیت شده است.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: از این تعداد، حدود ۸۰ پروژه در بخش آب و خاک، ۹ پروژه در حوزه شرکت شهرک‌های کشاورزی، ۱۲ پروژه در زمینه تولیدات دامی، ۱۲ پروژه در حوزه مکانیزاسیون، دو پروژه در زمینه باغبانی، یک پروژه در زمینه حفظ نباتات، دو پروژه مربوط به مرکز تحقیقات، سه پروژه در زمینه تعاون روستایی و پنج پروژه نیز در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

او اظهار کرد: هشت پروژه در زمینه منابع طبیعی و آبخیزداری، ۲۲ پروژه مربوط به امور عشایری، و یک پروژه در زمینه شیلات و آبزیان است.

جعفری بیان کرد: طی سال گذشته ۶۶ هزار و ۹۱۲ هکتار از اراضی استان رفع تداخل اراضی شده است که بسیار قابل اهمیت است.

سطح زیر کشت باغات خراسان جنوبی به ۹۶ هزار و ۶۷۱ هکتار رسید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ میزان هزار و ۵۰۰ هکتار به باغات خراسان جنوبی افزوده شده است، گفت: همچنین در سال ۱۴۰۱ نیز سه هزار و ۵۲۲ هکتار به اراضی باغات استان افزوده شده است و در حال حاضر سطح زیر کشت باغات خراسان جنوبی به ۹۶ هزار و ۶۷۱ هکتار رسیده است.

او با اشاره به اینکه در زمین خرید تضمینی گندم سال ۱۴۰۰ میزان خرید دو هزار و ۸۳۴ تن بوده است، گفت: در سال گذشته نیز خرید تضمینی ما ۱۱ هزار و ۷۷۷ تن بوده است و در سال جاری نیز چهار هزار تن خرید تضمینی انجام داده‌ایم.

جعفری تأکید کرد: در حوزه گیاهان دارویی نیز در حال حاضر سطح زیر کشت ما به ۴ هزار و ۵۷۰ هکتار رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه کشت دانه‌های روغنی در خراسان جنوبی سه هزار درصد افزایش داشته است، گفت: میزان کشت دانه‌های روغنی در استان در سال ۱۴۰۰ حدود دو هکتار و در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۲ هکتار بوده است.

او اظهار کرد: تولید محصولات زراعی ما طی سال ۱۴۰۱ به ۷۸۲ هزار تن رسید که نسبت سال قبل ۱۱.۲ درصد افزایش داشته است که یک نکته مهم در رابطه با شعار سال یعنی افزایش تولید است.

جعفری گفت: در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز ۱۴ واحد صنعتی راکد وارد مدار تولید شد و ۳۵ بهره برداری جدید نیز صادر کردیم که موجب اشتغال ۳۶۹ نفر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: در حوزه بازرگانی در حوزه بازرگانی میزان توزیع گوشت مرغ منجمد در سال گذشته هزار و ۶۱۴ تن، میزان توزیع گوشت گوسفند منجمد ۱۳۴ تن، توزیع گوساله منجمد سال گذشته ۴۵۶ تن، توزیع برنج سال منجمد چهار هزار و ۲۴۲ تن و توزیع شکر تنظیم بازار سال گذشته نیز چهار هزار و ۳۴۳ تن بوده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار