۲ دستور رئیس جمهور به وزیر میراث فرهنگی؛ برقراری بیمه هنرمندان و ایجاد بازارچه صنایع دستی

ضرغامی گفت: با دستوری که رئیس جمهور اعلام کردند درخواست دارم که فرمان ایشان را در فاز اولیه بیمه هنرمندان انجام دهند.

عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در برنامه در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و برگزیدگان صنایع دستی ‌اظهار داشت: ما باید در همه ورودی شهرها معرفی صنایع دستی را در سطح کشور مورد توجه قرار دهیم. به دنبال آن هستیم که دستور اکید رئیس جمهور که فرمودند باید برای همه فعالان صنایع دستی که ایجاد عرضه بازارچه یکی از مهم‌ترین مشکلاتشان بوده و  جزء مشکلات اولیه آنها محسوب می‌شود صورت پذیرد و بتوانیم در همه کشور محل‌های فروش کالای فعالان صنایع دستی را ایجاد کنیم.

وی با بیان آنکه به دنبال آن هستیم تا محصولات صنایع دستی با واسطه کمتر و قیمت مناسب در اختیار مردم و مصرف‌کننده قرار گیرد، افزود: امیدواریم با این اتفاق رشد بیشتر حوزه صنایع دستی را شاهد باشیم. اصفهان همچون همیشه میزبان شایسته‌ای بوده است. از مسئولان شهری و استانی برای آنکه میزبان اولین رویداد هفته صنایع دستی در اصفهان بودند سپاسگزارم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: گردشگری کویر که اکنون می‌خواهیم بر آن تمرکز کنیم بخش اصلی‌اش دیدن ستارگان و مخلوقات خداوند است. همه چیز زیبا است و اگر چیزی زیبا نباشد ناکارآمد خواهد بود و امروزه متأسفانه نتیجه بعضی از روش‌های غلط را می‌بینیم چرا که زیبا نیست. ممکن است برای برخی تکلیف‌آور باشد اما باید تکلیف را به صورت زیبا و با راه و روش خود به جا آورد.

وی با بیان آنکه اصفهان شهر زیبایی‌هاست، ادامه داد: اصفهان عروس صنایع دستی دنیا است و مبالغه نمی‌کنم. هرکسی به اصفهان سفر می‌کند آن را اینگونه ملاحظه می‌کند چرا که این شهر در همه ابعاد مهد زیبایی‌ها بوده، که یکی از ابعاد آن صنایع دستی است که به لحاظ گستردگی، تنوع مورد توجه است.

ضرغامی تصریح کرد: مطابق با آمار اعلام شده از فعالان صنایع دستی، همه اصفهان صنعت و هنر و صنایع دستی است. ریشه صنایع دستی در ابتدا نیاز اولیه مردم بوده، مردم در طول هزاران سال باید نیازهای اولیه خود را از طریق وسایلی که اطرافشان بود رفع می‌کردند اما همان را زیبا تولید می‌کردند.

وی با بیان اینکه هنرهای سنتی با صنایع دستی گره خورده است، خاطرنشان کرد: از همه فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی خواهشمندم در روز صنایع دستی هرآنچه می‌خواهید تولید کنید را زیبا بسازید که شامل خودرو، لباس و موارد مختلف می‌شود. حتما یکی از عوامل گرایش به بی‌حجابی و بدحجابی نبود لباس خوب، زیبا و شایسته برای سنین و سلایق و رنگ‌های مختلف است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: متأسفانه در این سالها بیشتر به دنبال کار راه انداختن بودیم و مقداری از زیبایی دور شده‌ایم. توقع ما آن چیزی است که امروز به ارث رسیده که صنایع دستی بالاترین مقام هنری است که می‌تواند الگوی اقدامات در عرصه‌های مختلف باشد.

وی تصریح کرد: اولین جلسه که با فعالان صنایع دستی در اصفهان داشتم یکی از مواردش آن بود که هنرمندان صنایع دستی در کشور بی‌صاحب هستند و متولی ندارند و باید بخشی از نیازهای خود را به طور مثال از طریق وزارت ارشاد مرتفع سازند؛ من نخستین قولم آن بود که فرایند ارزشیابی و اعطای درجه هنری هنرمندان صنایع دستی را داخل وزارتخانه میراث فرهنگی می‌آوریم و با وجود آنکه سخت بود و مخالفان زیادی داشتیم اما با استدلال‌هایی که در جلسات شورای انقلاب فرهنگی مطرح شد، به اتفاق آرا این مسئولیت از وزارت ارشاد به وزارت میراث فرهنگی منتقل شد.

ضرغامی با بیان آنکه یکی از مسائل هنرمندان صنایع دستی مرتفع شد، خاطرنشان کرد: من هنوز به شدت در مورد بیمه هنرمندان نگران هستم که در مرحله اول باید رونق تولید و صادرات مورد توجه قرار گیرد چرا که اینگوه مسئله بیمه حل خواهد شد. با دستوری که آقای رئیس جمهور اعلام کردند از همه کسانی که برای پیگیری دستور رئیس جمهور مسئولیت دارند درخواست دارم که فرمان ایشان را در فاز اولیه بیمه هنرمندان انجام دهند تا با کمک مجلس شورای اسلامی و همراهی نمایندگان اصفهان در مجلس بتوانیم زمینه بهتری را برای خدمات اولیه به هنرمندان فراهم سازیم.

منبع: تسنیم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.