لزوم تقویت هویت ملی ایرانی و اسلامی

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: انجمن به مثابه شناسنامه ملی ایران است و خروجی فعالیت‌های آن نیز موجبات تقویت هویت ملی ایرانی و اسلامی ما را فراهم آورده است.

شالویی در دیدار با قائم مقام شهردار شیراز گفت: انجمن به موضوع ساخت و احیای آرامگاه‌های مفاخر و مشاهیر فرهنگی ایران ورود نموده و این امر با همراهی مجلس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با جدیت دنبال می‌شود.

او گفت: در استان فارس هم بنا داریم تا آرامگاه‌های میر سید شریف جرجانی و روزبهان بقلی را به عنوان دو چهره مهم و تاثیرگذار در سپهر فرهنگی کشور احیا و مرمت کنیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در رمان حاضر نسل جوان باید متوجه و معطوف به مسائل هویتی و ملی باشند. در سخنرانی مقام معظم رهبری در کنگره شهدای نیشابور و سبزوار نیز ایشان تاکید بر پاسداشت مفاخر این شهرستان‌ها داشتند تا نسل جوان با پیشینه تاریخی، مذهبی، علمی و فرهنگی خود بیشتر آشنا شوند.

او گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان فارس و شهر شیراز به خصوص با حضور مفاخر بزرگی، چون حافظ، سعدی و ملاصدرا که جایگاه ویژه‌ای در شناسنامه فرهنگ کشور دارند، همچنین با عنایت به اهمیت حضور مضجع شریف حضرت شاهچراغ علیه السلام در این شهر، ضرورت دارد که توجه به پاسداشت مفاخر فرهنگی و دینی و معرفی دوباره این بزرگان به عموم مردم و جوانان در گردونه فعالیت‌های انجمن در استان شیراز قرار گیرد.

شالویی تأکید کرد: مفاخر فرهنگی و دینی ما از هم جدا نیستند و در مدیریت فرهنگی کشور نیز به این مهم توجه شده است، زیرا ضرورت دارد نسل جوان ما شاهد این پیوستگی باشد.

او تأکید کرد: انتظار ما این است که شهردار محترم شیراز با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری استان با محوریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، فعالیت‌های مرتبط با مفاخر و مشاهیر و احیا و مرمت امکنه تاریخی و فرهنگی استان فارس و شهرستان شیراز را ساماندهی کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پارک مفاخر، اجرای برنامه‌ها و نشست‌های بین المللی، استفاده از ظرفیت گردشگران فرهنگی و توجه ویژه به نصب تندیس‌های مفاخر و مشاهیر در ورودی شهر شیراز برای آشنایی بیشتر گردشگران با بزرگان ایران زمین، دیگر اقدامات و فعالیت‌هایی است که انتظار می‌رود به همت مسئولان استانی اجرائی شود.

شالویی گفت: با توجه به گستردگی مفاخر و مشاهیر در روستاها، بخش ها، شهرستان‌ها و مراکز استان ها، همچنین با عنایت به تعدد و فراوانی این چهره‌ها در استان فارس خاصه شهر شیراز انتظار می‌رود که مدیران فرهنگی استان با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای معرفی هرچه بیشتر این بزرگان به خصوص به نسل جوان و جدید همت گمارند تا از رهگذر این اقدام هویت سازی و نهادینه کردن میراث عظیم ایران بزرگ در این نسل به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد.

درادامه این دیدار قائم مقام شهردار شیراز هم گفت: تلاش مجموعه شهرداری شهرستان بر آن خواهد بود که انتظارات مدیریت انجمن و سایر مدیران فرهنگی استان را برآورده نماید تا در سال ۱۴۰۲ شمسی بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مرتبط با پاسداشت مفاخر و احیای آرامگاه‌های فرهنگی استان و شهرستان عملیاتی شود.

علی مصلی نژاد شهردار بافت تاریخی شیراز هم در این جلسه گفت: در بافت تاریخی شیراز که مظهر مهم مفاخر فرهنگی استان است شاهد نوعی انقلاب عمرانی گسترده هستیم که در نوع خود در کشور بی نظیر است. درسال جدید نیز بودجه ۱۰۰۰ میلیاردی برای آن در نظر گرفته شده و بسیاری پروژه‌های عمرانی این بافت نیز مرتبط با مفاخر و مشاهیر فرهنگی است.

او گفت: حرم‌های مطهر نیز به عنوان نماد‌های دینی در این بافت حضور دارند و برای مرمت و احیای این بقاع متبرکه نیز باید اقدامات عمرانی صورت بگیرد.

شهردار بافت تاریخی شیراز تأکید کرد: در تلاش هستیم تا پایان امسال نقشه فرهنگی شهر و بافت تاریخی با محوریت مفاخر استان را تهیه و در اختیار علاقه‌مندان به خصوص گردشگران داخلی و خارجی قرار دهیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار